Anna
| Anna a întrebat:

Suntem suma alegerilor noastre:cercul de prieteni in care ne invartim, facultatea pe care o urmam, job-ul pe care-l avem, cartile pe care le citim, sporturile pe care le practicam, alegerea partenerului de viata.etc. Alegerile ne definesc pe noi ca oameni si daca nu ne putem alege parintii, locul unde ne-am nascut, daca sa ne nastem sau nu, cu siguranta compensam pe tot parcursul vietii. Viata este si inseamna alegere.Care este cea mai importanta alegere pe care ai facut-o? Si cum ti-a marcat aceasta viata?

Răspuns Câştigător
eileen
| eileen a răspuns:

Ana, mi-ai pus capac cu intrebarea asta... in primul rand cea mai importanta alegere a fost sa nu renunt la biserica si la Dzeu. Apoi, am ales sa fiu pe cat se poate cea mai buna la invatatura, pentru ca Dzeu se mandreste cu oamenii lui. Apoi, l-am ales pe iubitul meu si...sa vedem cum imi va marca asta viatahee hee

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Am ales sa renunta la a face chirurgie, la orasul in care am trait 26 de ani, la toata viata mea de pana atunci si am venit la Bucuresti spre a fi alaturi de omul pe care il iubesc si a practica alta ramura a medicinii mai potrivita mie. Nu regret aceasta decizie, chiar daca uneori ma mai dor renuntarile, ca un reumatism vechi, in oase.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unele alegeri pe care le facem sunt gresite, este important sa invatam din greselile noastre, de multe ori repetam aceiasi greseala crezand in ideea readaptarii. uneori vrem sa dam timpul inapoi pentru a putea repara sau schimba anumite alegeri eronate.in ceea ce ma priveste, hotararea (hotararile), alegerile cele mai importante din viata mea sunt cei doi baieti pe care ii am. pentru ei am ales sa ne schimbam "domiciliul" pentru ai putea proteja (datorita unei stari conflictive politice), a fost o hotarare dureroasa dar balanta a atarnat mai greu in favoarea copiilor.ar mai fi si altele mai putin relevante, evident. dar cum spuneam, important este sa facem alegerile potrivite

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Acum 38 de ani, ma aflam intr-o vacanta la mare de 23 August... Fusesem invitata de niste prietene care aveau o locuinta la Constanta...Am cunoscut cativa dintre prietenii lor din Bucuresti, care venisera ca si mine sa petreaca la mare acest mic concediu...Trei prieteni veniti la mare pentru distractie au cunoscut o fata...si toti o placeau in felul lor...Cum sa faca s-o cucereasca? ...Fiecare si-a aratat maestria in coliere din scoici unite printr-un fir de ata...inimioare pe nisip...castele de nisip, care de care mai laborioase...invitatii la discoteca... un asalt in toata legea... ce-a facut fata, adica eu? I-am tratat la fel ca sa nu-i dezbin...si sa avem o vacanta placuta pana la sfarsit...Chiar nu ma gandeam sa aleg pe vreunul dintre ei...trei baieti, trei caractere... tineri si plini de visuri...Am stat in expectativa... Dupa intoarcerea in Bucuresti, unul dintre ei a insistat cu atata perseverenta ca m-a determinat sa-l aleg dintre toti...si era cel mai tanar, cel mai rusinos si retras...azi este sotul meu...si n-am gresit alegandu-l...fiind o alegere fericita!

Libertatea de alegere in viata ne apartine in totalitate, beneficiind de liberul arbitru, daruit chiar de Dumnezeu.
Responsabilitatea, asa cum este ea definita in mod conventional, spune ca suferinta sau fericirea cuiva sunt rezultatele directe ale alegerii sale liber exprimate.
Totusi, nici o invatatura traditionala nu indrazneste sa afirme ca o alegere corecta va conduce intotdeauna spre fericire, pentru. ca exista intotdeauna rezultatul karmic al alegerilor trecute ce trebuie indurat, fara a amentiona rolul sansei in ereditate si in mediul inconjurator...Asadar,cauzalitatea si sansa limiteaza cateodata rezultatele alegerilor cuiva. Mai mult, nici o alegere nu poate fi in intregime libera, datorita factorilor genetici si-a conditionarilor trecute, care sunt intotdeauna componente inseparabile.

pupimik
| pupimik a răspuns:

La 17 ani...habar nu am.Pe plan sentimental cea mai importanta alegere de pana acum a fost incheierea unei relatii ce deja s-a lungit prea mult. Daca pana in momentul respectiv eram persoana care ierta aproape orice din partea persoanei pe care o iubea si ii era foarte greu sa refuze persoana respectiva...acum nu mai sunt asa.Cand am zis ca pun punct...chiar am pus punct.Am avut mult de invatat din toata experienta respectiva... dar in special...ca sigura modalitate de a uita o persoana pe care o iubesti...este sa rupi definitiv legatura ea.

| white a răspuns:

Dupa parerea mea in momentul in care faci o alegere importatanta, te gandesti bine inainte si tocmai de aceea nu poate fii buna sau rea e doar cea mai buna solutie la momentul respectiv, o decizie luata de tine insuti... orice alegere ai face nu privi inapoi si gandeste-te ca mai bine nu se putea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este sati iubesti parintii toata viata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este prima si cea mai importanta alegere din viata mea, dar pot sa spun ca m-a marcat profund. o spun cu sinceritate. am ales sa raman pe TPU si sa cunosc cit mai multe persoane speciale pe acest site, persoane tinere pe care le apreciez pentru raspunsurile lor si mai ales pentru tema intrebarilor pe care ni le adreseaza si persoane de varsta mea sau apropiata, pe care le respect pentru experienta si straduinta de a fi prezente ca sa raspunda avalansei de intrebari. am ales sa folosesc aceasta idee a Ralucai si colegilor ei ca sa le demonstrez pretuirea mea si respectul pentru idea pe care au avut-o de a crea acest mic univers al...cunoasterii. va multumesc dragi administratori pentru TPU.ro

| ada a răspuns:

Am renuntat la prejudecati, la temeri si am ales sa locuiesc impreuna cu iubitul meu...Acest fapt mi-a schimbat in mod evident viata...In acest moment constat ca a fost o alegere buna.

| Dl.Inginer a răspuns:

Am renuntat la familia si prietenii mei sa pot merge in Londra sa studiez arta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Treaba asta e dintr-un film, din cate imi aduc eu aminte. happy