| DarianaDariana17 a întrebat:

Tata a venit sa ma vadă, eu nu vreau sa îl mai vad vreodată pentru ca el m-a bătut și pe mine și pe mama. Acum locuim la părinții mamei mele, eu am 16 ani poate o sa ziceți ca e tatăl meu dar nu mai vreau sa îl vad vreodată. Acum când a venit a zis ca ma iubește, dar cand ma batea nu isi mai aduce aminte și sa îl iert, dar nu vreau asta.Ce ați spune sa fac?

10 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Mama ta e femeie desteapta, nu a plecat de bine.Iti voi spune doar atat. Un caine,nu pleaca niciodata daca e hranit de acasa, in schimb, pleaca de frica lantului. Cu alte cuvinte,mama ta,femeie desteapta,si-a dat seama ca nu poate sa creasca un copil,impreuna cu un asemenea barbat. Tu acum,ce mai cauti sa stai de vorbra cu un astfel de animal?! Acel om a fost doar donator de lichid seminal. Imi asum tot ce spun,violenta nu e iubire! Ok, o palma la fund, dar restul?! No way, nu ai ce discuta cu acel om! Eu in locul tau renuntam la numele lui de familie, si il luam pe al mamei, il renegam cu totul, nu are nici o scuza.Considera ca esti orfana de tata!

| MarianWLF a răspuns:

Daca nu vrei, nu il vezi, am stat 6 ani cu tatal vitreg cu care am avut doar scandaluri, de cate ori m-am batut cu el nu mai zic deci te inteleg, nu ai cum sa ramai cu sentimente de afectiune fata de o persoana care te-a ranit atat fizic cat si psihic, nu ai nici o datorie sa il vezi, nu te forteaza nimeni sa o faci, evita-l daca asta simti.

| Violleta2022 a răspuns:

Invata sa-ti respecti ambii parinti!

| ioana748 a răspuns:

Undeva in sufletul tau normal ca il iubesti, dar asta nu inseamna ca vei mai accepta devierile lui de component. Nu degeaba locuiti la bunici.
Asemenea fiinta nu se schimba, doar se apropie incet, ca apoi sa lovească mai tare.
Sa si cumpere un sac de box si sa descarce nervii. Dar probabil un psiholog i ar fi de folos.
Nu trebuie sa spui cuvinte mari, probabil daca o avea nevoie de o cana de apa i vei da, insa momentan prezenta lui nu ti face bine si pe buna dreptate.

| Cinic a răspuns (pentru ioana748):

Cel mai bun raspuns! Cu o mica greseala! Tacsu' nu are nevoie de psiholog! Nu exista nici o scuza pentru violenta domestica. Cine isi bate nevasta si copulul este un ratat. Tacsu' o sa devina un bosorog betiv, singur si trist. Am vazut asta cu ochii mei la un vecin. Avea nevasta ca lumea si doua fete, si ca orice barbat " adevarat" obisnuia sa le bata. Femeia si-a luat fetele si a plecat. Vecinul meu a ajuns sa adune chistoace de pe jos. Sa ma ierte Dumnezeu, dar isi merita soarta.

| ioana748 a răspuns (pentru Cinic):

Multumesc pentru apreciere si tu dai raspunsuri bune si obiective.
Nu exista scuza pentru a fi animal si sa lovesti mama copilului si copilul.
Doar un frustrat face asa ceva. Insa, asa pe ultima suta de metri a vietii putea incerca sa aduca calitate in propria existență, sa si trateze comportamentul infect si sa inteleaga ca daca are traume psihice din copilărie, acestea nu trebuie sa se reverse asupra oamenilor nevinovați.
Dar cum spui tu, cu siguranță va culege roadele a ceea ce a semanat.
Un barbat „adevarat" intr adevar. Un vis de om.Vis urat, voiam sa spun.

| Miruna333 a răspuns:

Tu te vei confrunta cu decizia luata, nu noi. Pentru oameni e usor sa isi dea cu parerea in situatii imaginare, insa, ce iti pot spune, un om care iti loveste sotia sau copilul este un om de nimic si nu exista iertare pentru acel lucru. Nu merita nimic, nici macar o cana cu apa la batranete, poate una in cap, atat.
@Vio: Ai tras ceva? A fost abuzata si ea si mama de o scursura a societatii si spui sa isi respecte parintii? RESPECTUL se castiga, iti da unu in cap si tu tot il respecti? Esti pierduta, sincer. Nu te mai faci bine

| MarianWLF a răspuns (pentru Miruna333):

De tras a tras doamna Vio doar ca nu-si mai face efectul rolling on the floor

| Cipi1212 a răspuns:

Ce îți dorești tu.

| Florea_Maria__YPcT a răspuns:

Bună dimineața, S-a trezit dulceața