| NicoletaNico555 a întrebat:

Tata ma bate aproape zilnic şi pe mine dar şi pe fratele meu. Eu am 17 ani şi fratele meu 19 ani, mami e plecata la muncă în strainatare. Nu mai suport să ma bata tata, vreau la mama, părinții mei nu sunt divortati, fratele meu cand ma bate tata se baga pentru mine chiar daca dupa stie ca tata îl bate şi pe el.Ce pot face sa merg la mama? Vi se pare normal ca fratele meu se baga pentru mine chiar daca încasează şi el bataie?

5 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns:

Trebuie sa iei legatura cu protectia copilului.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa vorbim! Asociatia Telefonul Copilului poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Poti primi ajutor specializat in mod gratuit si in deplina confidentialitate.

Apelul catre 116111 este gratuit din retelele Telekom, Orange si Vodafone, de luni pana vineri, intre orele 08.00 – 20.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente

Daca te simti in largul tau mai degraba in mediul online, ne poti scrie la 116111@telefonulcopilului.ro sau pe http://www.116111.ro (disponibil 24/7).

Poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra disponibila pe dispozitive android Happygraff http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Noi te ascultam oricand si pentru orice problema!

| Cipi1212 a răspuns:

Nu este normal ca tatăl tău să te bată. Ar fi trebuit să iubească. Ar fi trebuit să fii fetița tatalui. Fratele tău te apără pentru că ține la tine.

| Animeforlifee9921 a răspuns:

Fratele tau tine la tine si de asta te apara, dar tatal tau are comportament demn de parinte abuziv si nu e ok deloc. Suna mai bine la Protectia Copilului, nu la politie, ca aia nu or sa faca mare lucru.

| adam7 a răspuns:

E normal să te apere chiar dacă o încasează, asta înseamnă ca tu și fratele sunteți cu adevărat o familie.
Eu zic așa: când te mai bate, fă-ți curaj și sună la 112 sau la protecția copilului. se poate emite ordin restricție împotriva tatălui abuziv, poate fi decăzut din drepturi, se va speria și el și va înțelege ca rău face și cu mi-ai trage copii în jos.
Dar important este să suni fără frică și să îl reclami!
Asta dacă vreți cu adevărat o șansă la o viață normală și frumoasă nu una cu traume cum aveți acum!