| Irinairyna43 a întrebat:

Tata mă suna azi să îi dau niște bani împrumut pentru ca nu prea mai are din pensia lui si nici mama nu are și are nevoie de bani sa plătească curentul. Eu muncesc, am 23 de ani și o fată de 2 luni, locuiesc la mătușa pentru ca tata când a auzit ca vreau sa merg la el ca soțul e violent m-a dat afara din casa și a zis ca nu sunt fata lui și acum are nevoie de mine. Eu m-am gândit sa îl ajut chiar dacă el mi-a făcut rău și totuși e tata. Credeți că merită să îl ajut? Credeți ca se va schimba dacă îl ajut?

3 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Da, trebuie sa-l ajuti! Daca se va schimba sau nu, poate da, dar ce este mai important e ca daca nu-l ajuti atunci nici tu nu esti mai buna ca el! Nu te razbuna pe el ca a fost rau cu tine, razbunarea nu aduce nimic bun, ba chiar mai rau face. Da tu dovada de mai multa bunatate si inteligenta iar daca acum nu se va schimba mai tarziu sigur se va schimba ca-si va da seama de greseala facuta si in ciuda acestui fapt tu tot l-ai ajutat. Acum poti dovedi prin ce vei face daca esti o fica buna, sau una razbunatoare!

| Furnicuta000 a răspuns:

Ajuta-l dar pune-i conditii asa cum si el ti-a pus conditii

| Cinic a răspuns:

Sa nu îi dai nici un leu! Pe langa faptul ca nu te-a lasat sa stai in casa lui, acum vrea bani!? Serios?! Pai ce tata stie ca are are o nepoata si cere bani de la fisa?! Nu fii fraiera sa raspunzi la acest santaj emotional. Spune-i simplu ca nu ai bani.