| Irinairyna43 a întrebat:

Tata s-a certat foarte tare cu mine și a zis sa plec de la el și de la mama, deși mama nu vrea sa plec. Singura soluție e sa ma întorc la tatăl fetitei mele care era violent, fetița are 2 luni dar nu știu ce sa fac în situația asta.Ce ați spune voi sa fac? Mama nu e de acord sa plec și casa în care sta ea cu tata e doar a ei de la bunicii mei.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ar trebui sa reflectezi: de ce tatal copilului este violent cu tine?
Presupun ca, inainte nu a fost asa cu tine, dupa ce v-ati cunoscut.

O discutie (sau chiar mai multe) cu el ar putea rezolva problema. Fiecare dintre voi sa lase din orgoliile proprii si sa incerce sa se indrepte spre exigenele celuilalt.
Ati putea apela si la un consilier de casatorii, macar de dragul copilului!

| Cinic a răspuns (pentru Bula):

Ce discutii prietene?! Ala nu este barbat! Un barbat adevarat nu are voie sa loveasca o femeie daca nu a fost provocat fizic. Ce barbat este ala care isi bate mama propriului copil?! Fata asta trebuie sa stea cat mai departe de " iubitul ei". Cea mai buna solutie pentru ea este jn centru social pentru mame abuzate. Sau daca poate sa se mute la o matusa sau o prietena.

| Bula a răspuns (pentru Cinic):

Am intalnit asemenea situatie, unde femeia a avut mare vina, pentru care aproape orice barbat /tata i-ar fi aplicat cel putin cateva palme!

| Cinic a răspuns (pentru Bula):

Asta este o gandire misogina si de meltean. Fosta mea iubita m-a inselat. Cand am aflat asta eram doar eu cu ea in casa si are 50kg, daca ii dadeam o palma cadea jos. Am inteles situatia, si i-am spus sa plece de la mine de acasa. Fara sa o injur si fara sa o umilesc. Daca o relatie nu mai functineaza este clar ca nu mai exista iubire si loialitate. Si singura solutie este despartirea. Sa isi vada fiecare de drumul lui.

| Bula a răspuns (pentru Cinic):

Sunt lucruri si mai grave, decat inselarea, dar care chiar nu face indicata plecarea mamei.
Un astfel de caz ar fi - de exemplu - daca mama ar neglija complet copilul sau chiar i-ar pune sanatatea /viata in pericol, fiind mai important telefonul penttru ea.

| Cinic a răspuns:

Imi pare rau pentru situatia oribila in care te aflii. Singura solutie pentru tine in momentul de fata este sa apelezi la centre sociale dedicate mamelor singure. Centrele respective iti vor oferii casa si posibilitatea de a avea macar un job part time. Exclude posibilitatea de a te muta cu iubitul tau violent si ratat. Vei face cea mai mare greseala. Si fa tot posibilul sa scapi de tatal tau care nu vrea sa iti ofere ajutor. Pe viitor invata sa nu mai ai incredere totala in oameni pe care nu ii cunosti in totalitate. Bafta!

| an00nnim21 a răspuns:

Nu pleca, dacă tatăl tău este incapabil și și ar trimite copilul undeva unde îi este rău atunci problema e la el, rămâi acolo și dacă tot nu i convine încearcă să l eviți sau mai simplu îl dați pe el afară până se învață puțin minte )