| Any1998 a întrebat:

Tatal meu o prefera pe sora mea mai mica. Mereu a placut-o pe ea mai mult... orice as fi facut eu.
Si cand imi da si mie maicamea mai multi bani de buzunar sau cand imi cumpara ceva o cearta si zice ca face diferenta, dar el o face de fapt crying ce e de facut?

Răspuns Câştigător
| Vadavoiu_Carina_Elena_2000 a răspuns:

Intotdeauna rezolvarea se numeste Comunicare. Aduna-i pe parintii tai si spune-le punctul rau de vedere si explicatii care sa sustina. Trebuie sa le spui ca ii apreciezi dar asta te deranjeaza si vreti sa o rezolvati impreuna. De obicei se naste rautate pentru fratii mai mici, in cazul tau, sora ta. Dar nu e vina ei. Trebuie sa discuti frumos, calm, cu parintii tai si o sa inteleaga. Nu trebuie sa iti faci griji pentru ca ei va vor binele. Pupii :*

| Any1998 explică (pentru Vadavoiu_Carina_Elena_2000):

Ba este vina ei. Crede-ma...

5 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

Muta-te singura si plateste-ti singura totul. eu asa am facut.

Răspuns utilizator avertizat
| Necunoscuta112 a răspuns:

Stiu cum e.Si eu am o sora mai mica(eu am 11 si ea 4 ).La mine problema e mama, o favorizeaza orice as zice. Daca tatal meu tot asa imi da mie ceva sau imi cumpara mama mea zice ee si ei de ce nu ii dai. Tatal meu mai mult e cu mine si mama cu sora mea.Eu zic sa nu te consumi prea mult pentru ca asa e cu astia mici. Daca erai tu cea mica la fel era si pentru sora ta.Nu stiu cati ani ai si cati ani are sora ta dar daca sora ta are mai putin de 6 ani este mult prea mica si nu ar trebui sa simti un fel de ura atunci cand vezi anumite gesturi.Stiu ca iti este putin greu sa le spui parintilor dar mai bine zi de exemplu:La scoala stiu o colega care zice ca e suparata rau ca parintii o favorizeaza mai mult decat pe sora ei. spui ca si tu te-ai supara daca ti s-ar intampla.Parintii tai o sa iti cred daca simti ca se face favoritism.Atunci le poti spune adevarul sau ei isi vor da seama din ce le-ai spus.Hai nu fi suparata (presupun ca esti fata daca te cheama ani )Daca nu merge fi suparacioasa cand vezi gesturile de favoritism facute de tatal tau fata de sora ta.

| colgiurodica a răspuns:

Intreba-l dc face diferenta, si vezi ce spune, eu asa zic