| Valentina7777777 a întrebat:

Tatal meu vitreg ma cearta din orice nu sunt fata lui am 17 ani daca ma cert cu mama el se baga eu nu îl suport deloc nu e tata si nu îmi place sa se bage.Cum pot scapa de el? Ce sa fac ca el sa nu se mai bage între mine si mama?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate pentru tine, NU poti scapa de tatal vitreg ca este barbatul pe care mama ta l-a ales si cu care convietuieste.
Ar trebuii sa lasi gurita mai mica si sa fii mai respectuoasa, ca din cauza ta mama ta se cearta cu barbatul ei.

Invata sa respecti adultii si sa ai mai putini nervi, mai ales cand esti rautacioasa si faci rau singurei fiinte de pe pamant care nu merita acest lucru: mama ta.

| mihai69 a răspuns:

Chiar dacă nu ești fata lui, îi pasă de tine.
O să „scapi" de el când o să fii pe picioarele tale, la casa ta. Până atunci, puțin respect ar fi mai util. Și pentru el, și pentru mama ta.

| ioana748 a răspuns:

Incearca sa nu mai fie conflict intre tine si mama ta.
Daca ea este fericita cu acest barbat, merita si ea sa aiba viata ei.
Deocamdată esti intretinuta de ei si ar trebui sa respecti asta.
La 18 ani poti sa te intretii singura si sa fii independenta.
Posibil esti putin posesiva si egoista, ai vrea ca mama ta sa fie singura dar este si ea un suflet si merita sa fie fericita.
Fii tu om bun si intelept si nu mai provoca certuri cu mama ta.
Toate cele bune,

| LisaJulie a răspuns:

Vei fi majora în curând și poți pleca de acasă dacă chiar nu te înțelegi cu el, eu te sfătuiesc sa încerci sa pari tu calma deoarece doar asa îl vei putea calma puțin pe el

| 1onur a răspuns:

Dece te cerți cu mama ta? Care sunt conflicte și certurile dintre tine si mama ta? Mama ta se simte la fel iritată și inconfortabilă în preajma tatălui tău vitreg când intervine între certurile tale și mama ta?

Dece crezi că tatăl tau intervine se bagă mereu între tine și mama ta când voi doua că certați? Ce crezi ca vrea să-ți facă tatăl tău vitrege?

| 1onur a răspuns:

Cearta pe care ai avut-o cu mama ta de data asta din cauza la ce a început mai exactă conflictului și nemulțumirile tale între tine și mama ta? Ce te deranjează la mama ta? Crezi că mama ta îți vrea râul sau binele?

| 1onur a răspuns:

Crezi că poți munci cinstită la un loc de muncă și să-ți câștigi singură existența pe picioare tale cu banii tăi munciți de tine cinstiți de tine singură? Eu cred că poți ca orice fată de vârsta ta.