| andyman a întrebat:

Timidul... ce sanse de reusita are un timid intr-o relatie?

Stim ca timiditatea vine in urma improscarii cu cuvinte negative si catalogari care fac persoana sase inchida in ea insasi (in special in copilarie)...

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Well va vorbeste un timid. Unul incurabil. Eu am mai spus ca sint timid si poate nu m-ati luat in serios. Dar asa este. Si greseala. Timiditatea nu apare in urma a ceeace spui tu Orfanul. Tu vorbesti de umilinta, nu de timiditate. ValiMocanu timiditatea nu trece. Sub nici o forma. Eu stiu cel mai bine, m-am chinuit teribil sa ma vindec. Vax. Inveti sa te controlezi si sa o stapinesti. Dar nu trece. Fenomenul se intimpla atunci cind apare ceva nou, esti intr-un mediu cu oameni pe care nu-i cunosti. In timp te obisnuiesti si reusesti sa te stapinesti. dar daca iesi din incapere si intri in alta incapere in care se afla alti oameni, redevii timid. Partea proasta este ca se manifesta mai puternic, atunci cind intilnesti sexul opus. Sa luam din nou situatia cu intratul intr-o incapere. Daca sint 4 barbati (4 fiind o cifra oarecare, lipsita de importanta, poate fi oricare, nu neaparat 4), te simti stingher. Dar daca sint 4 femei, nu mai e la fel, atunci te pierzi. Esti blocat si eu unul ma-nrosesc pina in virful urechilor in momentul in care sint privit (si inevitabil cind deschizi usa, toti ochii se indreapta spre tine). Si daca am nesansa sa mi se si adreseze, una dintre ele, krap. Ma bilbii. Naspa. Bine ca nu ma cunoasteti rolling on the floor Ok. Intr-o relatie are aceleasi sanse ca oricare. Ti-o spune timidul incurabil. Adica este greu prima data. E greu sa o cunosti, s-o abordezi. dar odata ce ai facut cunostinta, daca te place si ea si este rabdatoare, in citeva zile, parca va stiti de-o viata. Deci no problemo. Primul pas e greu. noroc.

39 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Daca stii ca esti timid de ce sa te mai inchizi si in tine!
Fa-ti cel putin un prieten bun, te ajuta sa privesti timiditatea altfel decat un handicap!

| Linda a răspuns:

Eu cred ca la evenimente se intampla de multe ori sa fie si cineva asa cu inima buna, care daca vede pe cineva mai stingher se simte bine sa vobeasca, sa sparga gheata. O alta chestie este sa mergi la evenimente cu cineva cunoscut, care sa te ajute, sa te prezinte. Eu cred ca majoritatea oamenilor au o timiditate mai mare sau mai mica si se lupta incercand sa o invinga. Ce stiu eu, daca as fi baiat si mi-ar place de o fata la o nunta, poate i-as scrie un bilet interesant, i l-as da la sfarsit. Gasesti un mod de comunicare in care sa fii intr-o lumina cat mai favorabila. Undeva am citit, toti au frica, dar ajung in fata cei ce s-o inving de mai multe ori.Si eu am avut foarte multa frica, tidimiditate, dar mi-am invins-o de foarte multe ori si inca depun efort. Mie mi se pare provocator sa ma dezvolt in directia asta.

| elena a răspuns:

Vezi filmul: "Sunt timid, dar ma tratez"

ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Timiditatea este ceva care trece, dar nu de la sine. Trebuie sa faci ceva efort; sa iti impui sa ai mai multa incredere in tine. O buna cultura generala este extrem de folositoare. Nu te grabi sa vorbesti mult si prost! Invata sa asculti, iar atunci cand ai de spus ceva, fa-o cu incredere. Nu-ti va taia nimeni capul, pentru ca-ti exprimi un punct de vedere. Dar, nici sa nu te astepti ca toata lumea sa cada pe spate cand spui tu ceva. Fii realist, increzator, stapan pe tine! Vei reusi!

ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Bro, atunci cand raspund la o intrebare, nu o fac doar sa ma aflu in treaba. Si eu am fost timid, al dracul de timid. La 19 ani, daca o fata imi acorda atentie, eram rosu` ca racu` si fastacit ca dracu`. Ma-ntelegi? Pac-paclaughing Dar, luptand cu mine insumi, incercand sa ma autoeduc, perseverand, cred ca am reusit sa scap de asta. Tu esti un tip cu mult simt al umorului, dublat de mult bun-simt. Astea sunt niste atu-uri care ar trebui sa te ajute. Cred ca pui prea mult accent pe parerea celorlalti despre tine... si de aici ti se trage. Daca incerci sa fii un pic nesimtit, crezi ca-ti iese?
P. S. Esti sigur ca ala mic si verde, nu era padurarul Vasile care se kaka?

ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Frate Bro, o dam in diverse. Vorbim de timiditate, sau de emotii? E firesc sa ai emotii, nu esti leguma. Daca ai emotii nu inseamna ca obligatoriu esti timid. Eu, dupa ani buni de munca in radio si in televiziune, inainte cu 2-3 secunde de a iesi on-air, am un nod in gat mai mare decat al lui Vanghelie. Inseamna ca sunt timid?
In ceea ce priveste cel de-al saselea, al saptelea, sau al catelea o fi, simt al femeilor, sunt intru totul de acord cu tine. laughing

| hândel a răspuns:

Daca partenera este deschisa, comunicativa, te va molipsi cu siguranta. Iti spun din experienta.

| lia a răspuns:

Timidul intr-o relatie depinde foarte mult de persoana de langa el, pentru ca se poate deschide la comunicare daca esti rabdatoare sau in egala masura sa se accentueze timiditatea. Timidul nu se difera cu nimic de persoana care este sociabila, cand vine vorba de relatii pentru ca se implica si se ataseaza la fel de mult ca orice alta persoana, asta nu are nici o legatura cu timiditatea, tine de sentimentele pe care le porti fata de acea persoana.

| lia a răspuns:

Bro, sa inteleg ca ne vei chema la majorat? laughing

| lia a răspuns:

Daca mai continuam conversatia cred ca vei reusi intr-un final sa te dai de golhee hee

| lia a răspuns:

Bro, aduc si eu o completare, sper sa nu fie cu supararehee hee
Este important sa mori tanar... dar cat mai tarziu posibil happy

| lia a răspuns:

Bro, ma bucur ca gandesti astfel.
Asta inseamna ca nu mai are importanta atat de mare varsta pe care o ai happy

| lia a răspuns:

Bro, am spus eu ca vom descoperi cati ani ai devil Si eu merg pe 60...deci laughing rolling on the floor Le voi spune nepotilor sa treaca si pe la tine cu colinda anul acesta laughing Ce ma mai bucura taicaaaa rolling on the floor

| lia a răspuns:

Pai este pentru a doua oara cand afirmi acest lucru si in scurt timp...ma pui pe ganduri thinking laughing
Eu spuneam de mine ca am 60, dar daca nu mai vezi bine, iti pot da banutii din pensia mea ca sa iti cumperi ochelari rolling on the floor

| inna a răspuns:

@bro. timiditatea se poate vindeca sa stii. Daca e vb de miracole, eu sunt acela laughing)...nu credeam niciodata cand eram mica eram retrasa, imi era frica sa interactionez cu persoane care nu le cun sau abiale cun...acum la liceu cine nu o stie pe crissu? laughing. Nu tot liceul, majoritatea.tongue

| inna a răspuns:

@ Bro.nu inteleg cum poti fi timid si sociabil in acelasi timp? Poate esti sociabil oar pe net.cu oameni care nu-i cunosti personal.Trebuie sa te duci la botez ce daca nu cunosti pe toata lumea, intra in vb cu lumea ca nu te musca laughing. Trebuie sa gandesti ca si ei sunt doar niste oameni ca si tine ca nu au nimica special laughing. Ma rog daca intelegi unde bat happy

| inna a răspuns:

@ Bro asa de curiozitate cati ani ai? laughing

| inna a răspuns:

@ bro. pai asa dupa minte nu-ti dau mai mult de 18 laughing

| inna a răspuns:

Eu am ap 18 si am o minte de 15 laughing de fapt nici 15 laughing

| inna a răspuns:

@ bro.nu cred ca ai nici 12... dar nici 19. Cred ca ai mai mult, dar asa esti tu mai copilaros laughing)

| inna a răspuns:

@ bro. avand in vedere ca nici eu nu ma laud cu o minte "prea matura" e de binelaughing. Lasa ca e mai bine sa fi asa copilaros...cred rolling on the floor)

| greg a răspuns:

Cu 0 % indrazneala, ai sanse minime in orice.

| greg a răspuns:

Inca ceva. Daca nu esti timid asta nu inseamna ca trebuie` sa fi si nesimtitwinking Una e sa ai tupeu si alta e sa ai indrazneala.
Aviz tupeistilor prosti.Nu sunt pe aici, decat unul care e mai nou.

| andyman explică:

ValiMocan... sa stii ca si eu pana la 19 ani eram un timid de nerecunoscut... rosu ma fceam cand primeam un salut de la o fata... dar usor usor am luptat sa trec peste asta dar cu greu... am rugat un prieten sa ma ajute sa trec peste timiditate si mergeam cu el in oras si el era un macho man ca stia tot orasul si numai femei de femei stia... si la inceput spunem doar buna buna, apoi cu timpul am invatat arta converstiei cu o fata si acum totusi mai sunt timid asa cum Bro o spune ca femeile parca au un al saselea simt, dar in cazul meu femeile parca ma (in)timid... ceva ce nu inteleg este ca vorbesc cu tot genul de fete, dar cand incep sa plac pe o fata ma pierd si ma blochez si ma retrag in carapacea mea... asa se manifesta la mine

| smooth a răspuns:

Nici una, doar daca persoana de langa il accepta asa, la un moment dat se va vindeca de 'timiditate' si va fi un om normal fara nici o retinere, asta doar daca persoana de langa el il acepta sil incurajeaza happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crissu atunci tu si Catalina sinteti singurele miracole. Si inca ceva. Timidul nu se inchide in el, nu este nesociabil. Eu sint sociabil, nu suport singuratatea, imi este doar mai greu pina ma obisnuiesc cu "noul". Dupa asta... laughing Nu am fost la doua nunti, pentru ca nu cunosteam decit mirii si m-as fi simtit stingher. Si desi nu au recunoscut-o, mirii s-au suparat pe mine. Mi-a parut rau. Acum trebuie sa merg la un botez, da' probabil nu ajung, pentru ca stiu doar parintii si puil lor care trebuie botezata. Mi-e greu printre straini. Ata ete rolling on the floor Ce bine ca nu ma cunoasteti si ma pot descarca big grin tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crissu da mai, stiu ca sint ca mine si nu musca. Da degeaba. Si iti zic eu cum e ca sint si timid si sociabil. Am personalitate dubla, ba nu tripla, ba cvadrupla rolling on the floor Sint extraterestru cred. M-au rapit aia mici si verzi cind eram mic si mi-au inplantat din ADN-urile lor, ca erau pe cale de disparitie si nu voiau sa le piara semintia laughing rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crissu toate fetele vor sa stie laughing Mister big grin tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crissu poate 12 rolling on the floor