| andyman a întrebat:

Timidul... ce sanse de reusita are un timid intr-o relatie?

Stim ca timiditatea vine in urma improscarii cu cuvinte negative si catalogari care fac persoana sase inchida in ea insasi (in special in copilarie)...

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Well va vorbeste un timid. Unul incurabil. Eu am mai spus ca sint timid si poate nu m-ati luat in serios. Dar asa este. Si greseala. Timiditatea nu apare in urma a ceeace spui tu Orfanul. Tu vorbesti de umilinta, nu de timiditate. ValiMocanu timiditatea nu trece. Sub nici o forma. Eu stiu cel mai bine, m-am chinuit teribil sa ma vindec. Vax. Inveti sa te controlezi si sa o stapinesti. Dar nu trece. Fenomenul se intimpla atunci cind apare ceva nou, esti intr-un mediu cu oameni pe care nu-i cunosti. In timp te obisnuiesti si reusesti sa te stapinesti. dar daca iesi din incapere si intri in alta incapere in care se afla alti oameni, redevii timid. Partea proasta este ca se manifesta mai puternic, atunci cind intilnesti sexul opus. Sa luam din nou situatia cu intratul intr-o incapere. Daca sint 4 barbati (4 fiind o cifra oarecare, lipsita de importanta, poate fi oricare, nu neaparat 4), te simti stingher. Dar daca sint 4 femei, nu mai e la fel, atunci te pierzi. Esti blocat si eu unul ma-nrosesc pina in virful urechilor in momentul in care sint privit (si inevitabil cind deschizi usa, toti ochii se indreapta spre tine). Si daca am nesansa sa mi se si adreseze, una dintre ele, krap. Ma bilbii. Naspa. Bine ca nu ma cunoasteti rolling on the floor Ok. Intr-o relatie are aceleasi sanse ca oricare. Ti-o spune timidul incurabil. Adica este greu prima data. E greu sa o cunosti, s-o abordezi. dar odata ce ai facut cunostinta, daca te place si ea si este rabdatoare, in citeva zile, parca va stiti de-o viata. Deci no problemo. Primul pas e greu. noroc.

39 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai de ce sa te temi.toti santem oameni gandim, simtim, dorim iubim si mai si gresim.toti gresim.asa ca nu e nimeni nici mai bun nici mai rau decat tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lia, dar poate am 19 ani si l-am luat rolling on the floor Mister laughing
Nobody asa e stiu. Si eu gresesc de atitea ori ca ma doare capu. Asta-i viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crissu ok. Dar sa fie de bine sau sa fie de rau? Ca nu stiu de unde s-o apuc rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crissu atunci multumesc big grin tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lia eu voi fi tinar mereu happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lia pai nu are, te asigur big grin tongue Dar nu stiu de ce suna de parca as fi batrin. Nu sint am doar 69 de ani rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

ValiMocanu pai am reusit sa ma controlez, fac pe nepasatorul si de multe ori nu arat emotiile, totusi uneori nu-mi iese. Si in general nu-mi iese cu femeile. Ele ma citesc imediat rolling on the floor Au ele un al saselea simt, acela de citit emotiile si de descoperit timizii big grin Oricum dupa putin timp, dupa ce ma obisnuiesc, devin cel pe care-l vedeti toti pe site.
Si sa stii ca nu era padurarul, ala nu stie de ADN, ala nu stie nici de AND rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

ValiMocanu pai sint strins lgate una de alta, dar uite ca daca tot ai spus asta, am cautat pe net. M-am gindit ca nu mai stiu sigur ce-i aia. Si am descoperit exact lucrul care ma caracterizeaza si l-am descris in deschiderea paginii. Este chiar timiditate, iar asta se opreste acolo unde incepe fobia sociala.
http://www.elady.ro/articole/Psihologie/Timiditate-sau-fobie-sociala-.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lia nu 60, am avut de mult 60. Acum am 69, sint mai copt laughing

| Tiby_4612 a răspuns:

Din ce a spus domnul Vali Mocanu trebuie sa credem ca o persoana timida e inculta? de unde stii tu domnule asa ceva? poate ca are emotii la exprimare nu ca nu stie ce sa spuna, oare din toti olimpicii de nota 10 nu sunt persoane timide si acolo care au diplome si studii superioare? stiu ce trebuie sa spuna si se pot exprima adecvat si cunosc foarte multe, sunt capabili de o conversatie asa ca un timid nu e neaparat incult.