| andyman a întrebat:

Timidul... ce sanse de reusita are un timid intr-o relatie?

Stim ca timiditatea vine in urma improscarii cu cuvinte negative si catalogari care fac persoana sase inchida in ea insasi (in special in copilarie)...

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Well va vorbeste un timid. Unul incurabil. Eu am mai spus ca sint timid si poate nu m-ati luat in serios. Dar asa este. Si greseala. Timiditatea nu apare in urma a ceeace spui tu Orfanul. Tu vorbesti de umilinta, nu de timiditate. ValiMocanu timiditatea nu trece. Sub nici o forma. Eu stiu cel mai bine, m-am chinuit teribil sa ma vindec. Vax. Inveti sa te controlezi si sa o stapinesti. Dar nu trece. Fenomenul se intimpla atunci cind apare ceva nou, esti intr-un mediu cu oameni pe care nu-i cunosti. In timp te obisnuiesti si reusesti sa te stapinesti. dar daca iesi din incapere si intri in alta incapere in care se afla alti oameni, redevii timid. Partea proasta este ca se manifesta mai puternic, atunci cind intilnesti sexul opus. Sa luam din nou situatia cu intratul intr-o incapere. Daca sint 4 barbati (4 fiind o cifra oarecare, lipsita de importanta, poate fi oricare, nu neaparat 4), te simti stingher. Dar daca sint 4 femei, nu mai e la fel, atunci te pierzi. Esti blocat si eu unul ma-nrosesc pina in virful urechilor in momentul in care sint privit (si inevitabil cind deschizi usa, toti ochii se indreapta spre tine). Si daca am nesansa sa mi se si adreseze, una dintre ele, krap. Ma bilbii. Naspa. Bine ca nu ma cunoasteti rolling on the floor Ok. Intr-o relatie are aceleasi sanse ca oricare. Ti-o spune timidul incurabil. Adica este greu prima data. E greu sa o cunosti, s-o abordezi. dar odata ce ai facut cunostinta, daca te place si ea si este rabdatoare, in citeva zile, parca va stiti de-o viata. Deci no problemo. Primul pas e greu. noroc.

39 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

ValiMocanu pai sint strins lgate una de alta, dar uite ca daca tot ai spus asta, am cautat pe net. M-am gindit ca nu mai stiu sigur ce-i aia. Si am descoperit exact lucrul care ma caracterizeaza si l-am descris in deschiderea paginii. Este chiar timiditate, iar asta se opreste acolo unde incepe fobia sociala.
http://www.elady.ro/articole/Psihologie/Timiditate-sau-fobie-sociala-.html

| greg a răspuns:

Inca ceva. Daca nu esti timid asta nu inseamna ca trebuie` sa fi si nesimtitwinking Una e sa ai tupeu si alta e sa ai indrazneala.
Aviz tupeistilor prosti.Nu sunt pe aici, decat unul care e mai nou.

| lia a răspuns:

Bro, am spus eu ca vom descoperi cati ani ai devil Si eu merg pe 60...deci laughing rolling on the floor Le voi spune nepotilor sa treaca si pe la tine cu colinda anul acesta laughing Ce ma mai bucura taicaaaa rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lia nu 60, am avut de mult 60. Acum am 69, sint mai copt laughing

| lia a răspuns:

Pai este pentru a doua oara cand afirmi acest lucru si in scurt timp...ma pui pe ganduri thinking laughing
Eu spuneam de mine ca am 60, dar daca nu mai vezi bine, iti pot da banutii din pensia mea ca sa iti cumperi ochelari rolling on the floor

| smooth a răspuns:

Nici una, doar daca persoana de langa il accepta asa, la un moment dat se va vindeca de 'timiditate' si va fi un om normal fara nici o retinere, asta doar daca persoana de langa el il acepta sil incurajeaza happy

| Linda a răspuns:

Eu cred ca la evenimente se intampla de multe ori sa fie si cineva asa cu inima buna, care daca vede pe cineva mai stingher se simte bine sa vobeasca, sa sparga gheata. O alta chestie este sa mergi la evenimente cu cineva cunoscut, care sa te ajute, sa te prezinte. Eu cred ca majoritatea oamenilor au o timiditate mai mare sau mai mica si se lupta incercand sa o invinga. Ce stiu eu, daca as fi baiat si mi-ar place de o fata la o nunta, poate i-as scrie un bilet interesant, i l-as da la sfarsit. Gasesti un mod de comunicare in care sa fii intr-o lumina cat mai favorabila. Undeva am citit, toti au frica, dar ajung in fata cei ce s-o inving de mai multe ori.Si eu am avut foarte multa frica, tidimiditate, dar mi-am invins-o de foarte multe ori si inca depun efort. Mie mi se pare provocator sa ma dezvolt in directia asta.

| andyman explică:

ValiMocan... sa stii ca si eu pana la 19 ani eram un timid de nerecunoscut... rosu ma fceam cand primeam un salut de la o fata... dar usor usor am luptat sa trec peste asta dar cu greu... am rugat un prieten sa ma ajute sa trec peste timiditate si mergeam cu el in oras si el era un macho man ca stia tot orasul si numai femei de femei stia... si la inceput spunem doar buna buna, apoi cu timpul am invatat arta converstiei cu o fata si acum totusi mai sunt timid asa cum Bro o spune ca femeile parca au un al saselea simt, dar in cazul meu femeile parca ma (in)timid... ceva ce nu inteleg este ca vorbesc cu tot genul de fete, dar cand incep sa plac pe o fata ma pierd si ma blochez si ma retrag in carapacea mea... asa se manifesta la mine

| Tiby_4612 a răspuns:

Din ce a spus domnul Vali Mocanu trebuie sa credem ca o persoana timida e inculta? de unde stii tu domnule asa ceva? poate ca are emotii la exprimare nu ca nu stie ce sa spuna, oare din toti olimpicii de nota 10 nu sunt persoane timide si acolo care au diplome si studii superioare? stiu ce trebuie sa spuna si se pot exprima adecvat si cunosc foarte multe, sunt capabili de o conversatie asa ca un timid nu e neaparat incult.