| LisaJulie a întrebat:

Tot vad pe aici întrebări cu m-a bătut soțul, iubitul, tata o bate pe mama, bunicul o bate pe bunica! Am crezut ca România este în sfârșit o țară moderna dar este tot mai multa violență domestica! Oare de ce și cum s-ar putea remedia situația?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Lipsa de educație în principiu. Și Romania s-a modernizat. Era mult mai rău înainte dar nu aveau curaj femeile sa spună. Ai nici voie. Trăiască familia tradițională românească

| anonimg a răspuns:

Sunt multe motive pentru care exista violență în familie. Dar oricât de multe motive ar fi, toate sunt legate de unul singur: lipsa relației personale cu Dumnezeu; adică lipsa Duhului Sfânt din viața personală, a fiecăruia.
Omul este numit ființă superioară, dar doar când este comparat cu animalele. Dar când este comparat cu îngerii -fie ei buni sau răi- omul este ființă inferioară. Altfel spus, atunci când omul refuză să trăiască sub călăuzirea Duhului Sfânt, duhul celui rău vine și i-a locul.
Degeaba spun oamenii că ei sunt stăpâni și că ei fac ce vor. Adevărul este că oamenii fac voia duhului de care se lasă conduși. Mintea, judecata omului trebuie să fie sfințită de Dumnezeu; altfel omul va vedea lucrurile, oamenii și viața prin prisma duhului rău de care sunt stăpâniți.

Fără Dumnezeu, oamenii nu pot conviețui împreună multă vreme.
Dumnezeu a binecuvântat omul cu multe daruri. Biblia ne spune că Dumnezeu ne-a dat fiecăruia dintre noi o măsură de credință. De dezvoltarea acesteia depinde de noi.
Așa este și cu dragostea. Iubim la început. Dar fără Dumnezeu, dragostea se stinge dacă nu este ținută aprinsă printr-o legătură vie cu Dumnezeu.

Omul nu s-a născut cu dragoste. Omul este doar un pământ ce trebuie cultivat în el semințe bune. Dacă rămâne necultivat și crește needucat, atunci spini și mărăcini va aduce ca rod. Astfel de oameni needucați ajung la vârsta căsătoriei și își întemeiază familii. Preocuparea lor a fost o viață prosperă, dobândirea de bunuri materiale. Ei le-au avut pe acestea. Dar multi au neglijat dobândirea bunurilor morale, nobile. Ei au crezut că a fi nobil in societate înseamnă a avea bunuri materiale. Dar ei n-au fost educați să cunoască faptul că a fi nobil înseamnă a avea un caracter nobil.
Isus Hristos a fost sărac; dar niciun om nu a ajuns să iubească semenii cum ne-a iubit El.

La nivel mondial, global, Duhul Sfânt Se retrage de pe pământ din pricina că Dumnezeu este respins pe fiecare zi din ce în ce mai mult. Urmarea va fi înmulțirea fărădelegii; rele de tot felul. Dumnezeu nu intră cu forța în viețile oamenilor. Dar unde nu domnește Dumnezeu, va domni cel rău.
Dacă nu vedem îngerii, asta nu înseamnă că ei nu există. Nu-i putem vedea, dar vedem lucruri supranaturale, lucruri nenaturale. Dar noi n-avem nevoie să-i vedem. Vedem acțiunile lor, fie lucrurile bune ale îngerilor buni, fie cele rele ale celor răi. Dar dacă trăim ca niște străini de Dumnezeu nu vom putea înțelege niciodată ce se întâmplă în viața noastră.
Chiar și când luăm hotărâri greșite Dumnezeu tot dorește să ne salveze. Dar dacă nu înțelegem glasul Lui, atunci nu știm că El ne vorbește.
Datoria fiecărui om este să caute să cunoască pe Dumnezeu.

| Madaxo97 a răspuns:

Pentru că bărbații din România sunt educați foarte prost, majoritatea din ei, mai ales cei trecuți de 30+, crescuți de mamele anilor 70'-80', așa sunt învățați de mamele lor, că femeia trebuie supusă și dacă nu, să le aplice chiar si corecții fizice, că ei trebuie să fie cocoși în casă. Femeile la rândul lor la fel, li se spune chiar din familie că e mai bine să stai să rabzi și să suporți bataia decât să te desparți, că te stie lumea maică, și e rușine să te desparti, sau că trebuie să suporți pentru copil bătaia, ca și cum el saracul nu rămâne traumatizat și el. Totul depinde de mame, mamele de băieți(inclusiv eu) să creștem și să formăm bărbați mai buni pentru societate.

| Cipi1212 a răspuns:

Femeia ar trebui să își părăsească soțul de la prima bătaie și să nu depindă sentimental și financiar de acesta.

| simplaexsistenta a răspuns:

De ce? Pentru ca ne e frica sa ne impunem

| Cavaler001 a răspuns:

Se remediază cu fiecare măsură care se ia împotriva celor in culpa. Daca sunt lăsați în pace, vor continua.că li se pare normal.

| Anee1667 a răspuns:

Pentru că femeile ies cu greu dintr-un asemenea cerc vicios.
Dacă mă întrebi pe mine, nu, nu e vorba de lipsa educației, pentru că femeile nu mai trăiesc fiind lipsite de informație, există televizor, există internet, există legi, există poliție și mai mult decât atât există un număr de telefon pentru victimele violenței domestice.
Agresorul știe să lucreze cu psihicul.
Te îndrăgostești nebunește, totul pare perfect și deodată primești prima palmă care te aduce cu picioarele pe pământ. Vrei să pui punct dar el îți spune că te iubește, că s-a întâmplat pentru prima și ultima dată, că dacă-l părăsești nu poate trăi fără tine, și-atunci te mai gândești, totul era perfect, a fost doar o ieșire, îți arată afecțiune, mâine îți aduce o floare, poate chiar o ciocolată. Îi pare rău, regretă. Merită o altă șansă, dai cu piciorul la tot ce ai construit până acum? O uiți. Dar vine și a doua, l-ai enervat, i-ai vorbit amenințător, astea-s motivele lui, poate chiar așa a fost, te gândești. dimineața următoare vine plângând la picioarele tale, să nu-l lași, nu se mai întâmplă, și tu ai fost impulsivă, îl ierți. În ansamblu e un bărbat bun, lucrează, se comportă frumos, a fost doar o scăpare. O perioadă e frumos, curând apare un copil, nu ai job, nu ai unde să te duci, părinții ți-ar spune să tragi cu casa, o vorbă din popor, căci tu l-ai vrut și-ți asumi. Și-atunci el își arată adevărata față. Unde să te duci? Rămâi pe drumuri, mai suporți, pentru copil, să rămână copilul fără tata? Și-apoi ce-ar zice lumea... te-ar face praf, te-ar judeca pe tine, căci el e băiat bun și muncitor așa îl știu ei. Și mama a mai luat bătaie și uite e bine, așa-s bărbații, altul ar fi altfel? E bărbat, e stâlpul casei.
Și uite prin asta trec zilnic milioane de femei pentru că agresorul nu te va lovi din prima, pentru că agresorul te va lăsa fără opțiuni. Pleci? Și ce? N-am să te găsesc crezi? Mă dai pe mâna poliției? Ce să-mi facă? Ai vreo dovadă?
Totul e un cerc vicios.
Bărbatul asta a văzut în familie, mama a mai luat câte o palmă de la tata ca să-și păstreze autoritatea de bărbat. Femeia a văzut la mama că uneori mai iei și câte o palmă căci bărbatul e bărbat.
Și uite așa nici toată educația din lume nu poate schimba ceea ce ți-a fost implementat de mic copil.
Bineînțeles situațiile diferă, uneori n-ai nevoie de un anti-exemplu, ești bărbat și ce-i în ochii tăi femeia?! Ești femeie și ce dacă te-a lovit o dată?
Agresorul nu are nevoie de un motiv să te lovească, însă victima își caută constant motive să rămână. Și totul pornește de la niște decizii luate prea devreme. Mă iubește prea mult. Mă mut cu el. Și ce dacă asta înseamnă să-mi iau rolul de nevastă? Îl cunosc. Muncește mult. oare ar trebui să renunț la studii să pot face mai mult acasă? Oricum nu fac față. A spus să nu lucrez, el are nevoie de cineva acasă, vrea să mă trateze ca pe o prințesă. și uite așa te trezești fără nimic al tău, nu tu studii, nu tu job, nu tu casă, nu tu bani, nu tu experiență, până și hainele pe care le porți îi aparțin. Atunci unde să fugi? Acasă să recunoști că ai greșit în privința lui? Nu, rămâi.
Multe dintre aceste lucruri le-am auzit la femeile din cercul meu.
Situația nu se va remedia niciodată, niciodată nu poți ști prin ce trece cineva.