| anonim_4396 a întrebat:

TPU am o problema cu mama nu o mai suport ne certam in continu pe orice tema, iar pe fratele meu care este campion national la dans sportiv, are 10 pe linie la medicina si multe realizari in viata a urmat cel ma bun liceu de la mine din oras, eu nu sunt ca el cu multe realizari, urmez acelasi liceu pe care l-a facut si el, acelasi profil, dar nu am note asa bune ca si el.Eu acum sunt in concediu in Spania am venit la rudele mele doar eu cu ea si a vrut sa plecam in oras, eu am zis ca bine dar pe mine ma lasati la teren sa ma joc basket, apoi iar a inceput sa se enerveze sa ma certe ca " Pe mine nu ma mai intereseaza faci ce vrei in concediu mai bine stateai acasa, dracu mai are chef sa-si manance nervi cu tine" In acel moment am zis bine stau atunci acasa si du-te fa-ti de cap. Da si cand sunt acasa ma cearta pentru orice prostie daca cumva las o hartie pe birou ma cearta ca numai ea face curat si nu stiu ce, deci cauta orice lucru marunt sa ma certe, jur ca nu o mai suport, am incercat sa stau de vorba cu ea dar tine 2-3 zile dupa care iar incepe, in acest moment plang in timp ce va scriu, pot sa va zic ca n-am plans de foarte mult timp si incep sa sufar din cauza ei. Imi vine sa imi impachetez niste lucruri, sa-i iau banii de concediu si sa ma duc aici sa-mi caut loc de munca sa las scoala sa las totul balta si sa ma pun sa lucrez si sa fug de aici, ca nu o mai suport, as vrea sa vad cat de bine s-ar simti si cum ar fi sa aiba decat un singur copil.

11 răspunsuri:
| TrendyHedgehog a răspuns:

Pai stai linistita tuturor parintilor le place sa faca din tantar armasar daca intelegi.Si plus de asta poate ca na, cu serviciul sau stiu eu, alte probleme pe care le mai are, s-a umplut incet incet paharul si a izbucnit dintr-o data.Cel mai bine e sa discuti cu ea si daca vezi ca tot continua cel mai bine ar fi sa lasi de la tine, crede-ma dupa o sa vada si ea ca se poate baza pe tine si relatie dintre voi se va imbunatati! Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Roxana am incercat sa stau de nenumarate ori si nimic
@Mooonsure Am sa incerc, multumesc.
Inca o faza mi-a mai facut, am vrut sa-mi cumpar o pereche de bascheti pentru antrenamente si ea mi-a zis ca pentru ce iti trebuie nu tis buni aialalit(cei vechi sunt praf) iar ea isi cumpara cate 4-5 perechi de pantofi orice incaltaminte si mie nu poate sa-mi cumpere.

| MaryAlexy a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite încearcă sa faci ce ți-am zis

| TrendyHedgehog a răspuns (pentru anonim_4396):

A,pai asa fac toti parintii, si ai mei la fel, si cand le zic"Daca tupoti sa iti iei eu de ce nu imi pot cumpara?" zic "Pai da ce? Aduci tu banii in casa? Mergi tu in fiecare zi la munca?" Si asta cam asa e dar trebuie sa fii putin mai cum sa zic...lingusitoare laughing ca sa obtii ce vrei. P.S stiu ca nu e bine si etc etc dar functioneazawinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tot timpu cand merg cu ea la cumparaturi imi zice " mie nu imi place asta sa o iau, e draguta, nu stiu ce sa fac" eu normal ca ii spun ca da ia-o, orice lucru de care nu e sigura ii spun sa-l cumpere ca macar stiu ca o sa fie bine si nimica. PS: am 16 ani

| Mooonsure a răspuns:

Este o problema des intalnita,crede-ma ca am trecut prin acelasi lucru acum cateva luni,ma certam cu mama si tata din cauza surorii mele. Am plans, si povestea incepe asa: am scris tot pe o foaie,tot ce ma macina,si eram la birou cand am scris asta, apoi tata vine langa mine, ca vedea ca plang, si nu stiu cum. parca Dumnezeu l-a impins, foaia o pusesem sub alte 100 de foi,el a pus mana si a luat-o. A citit-o,si apoi s-a dus la mama si i-a zis,sa stii ca nu numai Monica este de vina. Acum ma inteleg super cu ei. Dupa ce am scris tot ce ma framanta,are grija cum se comporta,sa nu ma supere. Sper ca ai inteles,scrie pe o foaie tot ce framanta,ce ai scris mai sus. pune-o undeva sa o vada, nu cred ca o sa fie ca la mine, cum tata a gasit-o, dintr-o mie de foi de pe birou. Si las-o sa citeasca. crede-ma, o sa mearga.

| CristinasiVlad a răspuns:

Si eu am probleme cu mama. mai ales acum la 14 ani...eh..dar daca i fac pe plac ma inteleg bine cu ea; o ajut.ea zice ca is prea leneoasa. apai asta e adevarul happyce sa zic. eu zic sa incerci sa ii intri pe sub piele. fa'i pe plac, povestiti despre chestii ..etc..eu cu mama cred ca incepem sa devenim prietene happy si eu am fost in concediu dar in Grecia. si no nu am prea inervat'o..asa zic eu apai nu stiu ce zice ea..acolo ne-am inteles bine. incearca sa deveniti prietene. Bafta

| ѕмιℓє a răspuns:

Asa sunt parintii. uneori nu mai faca nici ei fata stresului acumulat de la servici si trebuie sa si-i verse pe cineva...Ar fi o mare prostie sa faci asa ceva, nici sa nu te gandesti! Cel mai bine este sate calmezi si lucrurile se vor linisti ...Eu te sfatuiesc sa incercu sa ii vorbesti calm si poate rezolvi ceva ..Bafta!

| RamboBike3 a răspuns:

Si maicame e asa cate o datda pe sora me o apara si nu o cearta dar pe mine cand fac ceva ma cearta si orice ucru marunt gaseste sa ma certe dar e de la stres cand e linistita pot vorbi cu ea normal nu ma carta si imi da si sfaturi ma rog eu am 13 ani...dar poate ar fi mai bine sa stai acasa si sa termini scolala si incearca sa rezolvi ceva sa te intelegi cu maicata!

| XxrobixX a răspuns:

Exact aceiasi problema o am eu cu bunicamea,eu stau la ea si cu verioaramea de aceiasi varsta,ea mereu a facut diferente chiar si intre copii ei,mereu la ea cel mai destept merita tot ce e mai bun,iar celalat nu merita la fel ca el, eu nu suport sa se faca asemenea diferente pentru ca fiecare ne nastem cu o anumita capacitate, unii mai destepti unii mai putin, dar toti au sanse egale, nici eu nu o mai suport pe bunicamea si as da orice sa ii am pe ai mei aproape de mine..pentru ca ei da ma inteleg,la noi nu numai ca ne certam noi ne si batem,si chiar am ajuns sa ne uram,la inceput ma enerva ca imi comanda ea cum sa ma imbrac si cum sa imi fac parul,si cum ea e demodata rau nu imi convnea,si acum e din rau in mai rau, dar la tine este mama ta,si poate nu o fi atat de exagerata ca bunicamea,eu nu am de ce sa ma inteleg bine cu bunicamea,dar tu ar trebui sa te intelegi cu mama ta,sunt convinsa ca daca nu ar mai fi langa tine ti-ar parea foarte rau,stiu ce vorbesc,vorbesc din experienta,nimeni nu ii poate lua locul, mama e mama si nimeni absolut nimeni nu o poate inlocui, asa ca e pacat sa nu va aveti bine, incercati sa vorbiti poate asa o sa va intelegeti mai bine, incearca sa ii faci pe plac sa va puneti de acord, sa nu iti para rau mai tarziu cand nu o sa mai fie langa tine.Bafta! Sper sa va rezolvati toate problemele si sa va aveti bine!

| MaryAlexy a răspuns:

Uite mama ta este o mama normala!
Mama ta vrea sa fi la fel de bun ca fratele tau eu! Eu zic sa Laurențiu situația si sa ii spui ca nu poți fi la fel de bun ca fratele tau si ca o sa mai incerci!
Pupici din partea mea si multă Bafta!