| anonim_4396 a întrebat:

TPU, am si eu nevoie de putin ajutor, la mine in familie intodeauna(non-stop) sunt certuri, scandal etc, 80% din cauza fratelui meu care are 25 de ani si nu stie sa isi rezolve altfel problemele decat prin scandal si violenta(e o primata), sora mea(24) a fost batuta de el, si vrea ca eu sa merg cu ea la politie sa depunem amundoi plangere ca si pe mine ma batea inainte pana m-am mutat in camera mea de unde nu mai ies decat de 2 ori pe zi dar nu din cauza lui, pur si simplu nu vreau sa-i vad pe niciunul, in fine, ce putem sa-i facem si daca depunem plangere ce se va intampla?

32 răspunsuri:
| Leon a răspuns:

Pai ce are frate de e asa violent? Are probleme psihice, frustrari, e drogat? Chiar daca pui camere de luat vederi si te duci cu dovezile la politie nu stiu cat rezolvi din problema pentru ca din cat inteleg eu, fratele tau are un mare contol in casa aia. Va vede pe toti neutinciosi in fata lui si orice ati spune e nesemnificativ pentru el. Adica sensibilitatea si bunul simt probabil ii provoaca repulsie, dar nu inteleg care e cauza, ce frustrari are si cat sunt de profunde.
TRebuie sa te intreb de tatal tau, el e protagonist in toata treaba asta?
Daca ne dai detalii poate inteleg mai bine ce fel de pers e.
Daca nu ii convine sa stea cu voi in casa, sa isi ia frate zborul si sa isi vada de treaba lui, daca tot e asa de puternic si capabil. Sa isi caute gazda, un servici sau sa plece din tara daca nu ii convine sa stea cu voi. Ce vrea de la voi ca n-am inteles?

| Gabriel892 a răspuns (pentru Leon):

Nu pot sa iti raspund exact, trebuie sa il cunosti ca sa iti dai seama, tatal meu a murit acum 2 ani. El nu vrea sa plece de aici ca este si casa lui nu am cum sa il dau eu afara si mama nu cred ca l-ar da afara in strada.Servici are dar ffff rar cumpara ceva in casa sau plateste vreo datorie...nu stiu ce face cu banii, si-a adus si iubita sa stea la noi acum cateva luni fara sa intrebe pe nimeni si daca ne convine si noua, ea statea cu chirie si nu mai avea bani sa plateasca ca nu avea loc de munca dar acum are, eu nu am treaba cu ei.Eu oricum nu prea am curaj sa ma duc la politie, nu prea vreau sa intre in puscarie...

| Leon a răspuns (pentru Gabriel892):

In primul rand imi pare rau pentru pierderea tatalui si pentru trauma suferita. Cred ca l-a afectat si pe fratele tau si probabil ca simte lipsa figurii paterne, dar asta nu justifica comportamentul lui. Ba mai mult ar trebui sa fie mai 'mobilizat' in ceea ce priveste relatia sa de familie. El face exact contrariul dupa cate imi zici, probabil din lipsa de maturitate, totusi exagereaza cu atitudinea si controlul asupra voastra. Asta pentru ca nu poate sa va impuna, sa va constranga sau sa va controleze viata. Iar faza cu prietena depaseste bunul simt, e ca si cum el ar fi un patron insensibil care isi urmareste doar interesele proprii si va trateaza ca pe niste obiecte, asta ca sa fiu delicat.
Nici nu isi plateste obligatiile, isi impune frustrarile in fata voastra si mai mult va jigneste in mod indirect prin atitudinea sa. Pe bune cine se crede frate?
Sincer nu stiu cum sa va ajut sau nu stiu cine poate sa va ajute, dar e foarte neplacut pentru voi si asa viata e scurta n-are rost sa o traiti in certuri si frustrari din astea tampite.
Nu stiu cat iti e de ajutor ce iti scriu, am insistat pentru ca e o situatie chiar neplacuta, iar eu nu pot sa raman indiferent cand vad astfel de chestii.
Incearca sa vb cu el ce ti-am zis mai devreme si vezi ce rezolvi.
Numai bine!

| Gabriel892 a răspuns (pentru Leon):

Multumesc, eu nu pot sa vorbesc cu el si nici nu vreau, stiu ca nu are rost....Am vorbit cu mama si ea nu vrea sa ma duc cu sora mea la politie, nu stiu cum s-a intamplat de am fost prins la mijloc...sincer,nu stiu ce sa mai fac.De abia astept sa plec de aici.

| Leon a răspuns (pentru Gabriel892):

Cati ani ai si din ce oras sunteti?

| Gabriel892 a răspuns (pentru Leon):

20, Bucuresti, de ce?

| Leon a răspuns (pentru Gabriel892):

Nimic, doar din curiozitate

| DirectDinBerceni92 a răspuns:

Daca eram in locul tau stii ce faceam? Luam un box(pumnal metalic de il pui in pumn) si ii schimbam forma dintilor sau luam niste spray paralizant si il calmam sau un aparat cu electrosocuri si pe urma il calmezi si poti sa il calci pe cap.
Eu asa sunt...Raspund la violenta cu violenta.

| Gabriel892 a răspuns (pentru DirectDinBerceni92):

Mai stiu pe cineva ca tine....Gandeste-te ca va trebui sa stau cu el in aceeasi casa dupa aia si va avea nenumarate ocazii sa se razbune mult mai rau avand in vedere ca fizic este mult mai mare decat mine si cu ce as fi eu mai diferit daca ma port ca el si incerc sa rezolv problema cu violenta? Nu poti stinge focul cu foc.

| DirectDinBerceni92 a răspuns (pentru Gabriel892):

Pana la urma va ceda.Cine e el? Doroftei? Eu asa as proceda si sunt al naibii de incapatanat deci nu renunt...Acum sincer daca se comporta asa..cineva a zis odata "lupta sau fugi, dar daca fugi, vei fugi toata viata"

| Gabriel892 a răspuns (pentru DirectDinBerceni92):

Nu ai inteles...

| Laura46 a răspuns:

Trebuie pus la punct d ecineva din afara casei, pentru voi nu are nici macar respect.sincer cred ca e bolnav cu capul, e penibil ce face la varsta lui, el nu realizeaza, din contra se simte mandru ca "domina" prin bataie.La puscarie cu el

| katahd01 a răspuns:

Sustine-ti sora si mergeti pentru ca poate fi mult mai rau are 25 de ani si poate sa fie dat afara fiindca e major. Renuntati la el pana nu va afecta viitorul vostru. Nu puteti sa convietuiti cu el si trebuie sa lichidati problema te-as ruga din tot sufletul pentru siguranta ta sa nu imi ignori sfatul!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu il bagati in seama, dati pace..pana ii trec nervii, nu poti merge la politie, e fratele tau, vrei sa intre la puscarie? il pierzi definitiv, care intra acolo, cand iasa nu mai e om.
Imi pare rau de voi, eu am un frate mai mare cu care ma mai cert, el merge la pretena lui, numa de ea asculta si pe noi familia ne- a dat drecu. Pacat, uniii nu gandesc. Imi pare rau.

| TreiSurori a răspuns:

Ori ii se va da un ordin de restrictie, sa nu se apropie de voi la ___ metri
Ori il baga la puscarie.
Dar ar trebui sa nu iti pese happy. Mai bine ascult-o pe sora ta si dute...sa nu fie mai rau.

| ana233 a răspuns:

Du-te cu sora ta la politie ca sa nu se intample ceva mai rau! niciodata nu se stie ce se poate intampla!

| TaviComplicat a răspuns:

Mai bine stati in alta casa sau la bunici.

| Gabriel892 a răspuns (pentru TaviComplicat):

Nu am 15 locuinte si de ce sa ma mut eu daca nu am facut nimic nimanui? Din cauza lor?

| Shottas a răspuns:

Simplu ..stati ascunsi dupa un colt. il prindeti ii puneti sacu in cap ii dati o mama de bataie pana nu mai e in stare sa manance decat cu paiu ...si gata!

| αnny a răspuns:

Va fi arestat pentru violenta domestica.

| Ameelia a răspuns:

Daca depui plângere e posibil sa fie arestat si băgat în închisoare...Sa faci cum vrei tu, dar zic ca mai bine sa il duceti la un psiholog.

| Gabriel892 a răspuns (pentru Ameelia):

Ha, la psiholog... ce gluma proasta.

| Ameelia a răspuns (pentru Gabriel892):

What?! Daca u poti sa apreciezi u sfat tu pierzi, am incercat sa te ajut, dar vad ca in familia ta nu se pote fara violenta, du-l la psiholog, decat sa-l bage-n piscarie! Fa cum crezi, dar mai bine nu iti mai dau sfaturi ca tu nu apreciezi nimic.

| Gabriel892 a răspuns (pentru Ameelia):

Apreciez raspunsul si intentia de a ajuta, dar ma refeream la incercarea de a il convinge sa mearga la psiholog drept gluma proasta, nu si-ar fi dat seama ca incerc sa il ajut, decat ca il fac nebun si cum adica "dar vad ca in familia ta nu se poate fara violenta"? Nu mai arunca cuvinte...

| Ameelia a răspuns (pentru Gabriel892):

OK, pai aduci un pshiholog acasa.

| stalin a răspuns:

Mergeti la politie si depuneti plangere! daca nu asa va fi la nesfarsit! daca el nu se gandeste ca va face sa suferiti, de ce sa va intrebati voi ce se va intampla cu el dupa acea plangere...carotati-l pe nemernic!

| denora a răspuns:

Ce poti sa faci? tu nu poti sa le schimbi comportamentul. eventual incearca sa vorbesti cu ei, stiu eu...invita-i pe toti la o cafea si discutai pe tema asta, propune-le sa faceti pace, spune-le ca tu vrei sa mearga totul bine intre voi...sau nu stiu, ceva de genu.nu stiu daca va functiona dar e o idee. daca mergi la politie ii va face dosar penal fratelui tau sau poate mai grav il baga in inchisoare.ai grija, e fratele tau totusi.si parintii? ei ce fac? daca sunt si minori la tine acasa s-ar putea sa ii afecteze.

| TreiSurori a răspuns (pentru denora):

Bad idea

| denora a răspuns (pentru TreiSurori):

De ce?

| TreiSurori a răspuns (pentru denora):

Cine poate discuta omeneste cu unu care nu e om ci animal? NOBODY

| denora a răspuns (pentru TreiSurori):

Ai dreptate

| Gabriel892 a răspuns (pentru TreiSurori):

Animal? Terorist este mai apropriat.