| JakieMarshall a întrebat:

TPU ma enerveaza parintii! Ieri cand au fost niste rude la mine s-au starns in sufragerie si eu eram acolo, fiind si verisorii mei mai mici nu i-am luat in seama eram doar eu cu varul meu (el are 15 si eu 13 jumate), si au inceput sa vorbeasca ei pe acolo si cand am inceput sa vorbesc si eu mama m-a trimis in camera mea ca sa nu stau cu urechile la ei ca vorbesc prosti, si varul meu avea voie! M-a enervat chestia asta deoarece m-au dat afara la verisorii mei de 2, 3,4 ani
Cum fac ca parintii sa ma integreze in cercurile lor? O sa ziceti sa ma duc cu prieteni, dar nu am pentru ca eu sunt o fire mai adulta nu sunt copilaroasa si d.asta nu ma baga in seama

Răspuns Câştigător
| Noodlez a răspuns:

Trebuie să le dovedeşti că eşti suficent de matur încât să iei parte la întâlnirile lor.

Acum, dacă părinţii tăi vor şi ei o seară cu prietenii în care să fie doar ei, trebuie să înţelegi, sunt oameni, au şi ei nevoie de timp privat, ar trebui să îi laşi în momentele alea tu singuri, pentru că vor să-şi aducă aminte de vremurile vechi.

Dar, ocazional şi în timp mai des poţi participa şi tu. Ce trebuie să faci ca să le dovedeşti că eşti matur?

-Râzi la glumele indecente, dar nu exagera şi nu face glume pe care nu ţi le permiţi. (ex: nu face o glumă despre o persoană mult mai în vârstă decât tine)
-Nu te îmbăta, de fapt la vârsta ta, doar gustă alcoolul.
-Nu-ţi lăsa comportamentul afectat datorită la ce vezi sau auzi în timpul întâlnirilor de genul. Asta ar fi printre cele mai importante. Este foarte simplu. Părinţii tăi nu vor să te lase acolo pentru că aceştia cred că vei deprinde obiceiuri proaste, pe care nu ar trebui să le ai tot timpul şi poate vei înţelege că aşa e normal să fii tot timpul. Trebuie să le arăţi că tot ce se întâmplă la genul acesta de adunări nu te afectează cu nimic, doar rămâi cu amintiri, dar nu începi să bei şi să fumezi toată ziua sau să faci glume inadecvate la tot pasul.

Sursă: am fost un puşti tare problematic, iar acum, după 12 ani, mă gândesc că ar fi fost bine să ştiu astea.

O zi faină!

1 răspuns:
| Iordache_Robert_2000 a răspuns:

Incearaca sa nu te enervezi... poate parinitii tai te vor integra usor, usor in cercurile lor. Poate ca ei nu-si doreau ca tu sa participi la acea discutie; nu stiu ce sa zic...