| Lolkkk a întrebat:

Trebuie neapărat sa ma pot muta la 18 ani de acasă?
Acum am 16 și am rezolvat și treaba cu liceul și sunt unde vreau acum la stiinte ale naturii dar părinții mei nu îmi mai dau niciun ban, nu că m-ar interesa și tata mi se pare ca e nebun pentru ca mereu ma întreabă niște lucruri pe care le știe deja și plus de asta mama îi ia mereu apărarea și acum sora mea a nascut un copil nou și mama o ajuta mereu cu bani sau țigări, dar soțul ei nu mai lucrează deloc. Mama m-a făcut în seara asta pe mine scârbă ca nu merg eu la anul sa o ajut la munca sa facă bani, dar e și vina lui tata pentru ca are 50 de ani și nu a stat deloc la munca și mama încă îl suportă.
Va rog vreun sfat?
Eu nu mai vreau sa o ajut pe sora mea cu nimic pentru ca i-am dat și toții bani pe care îi aveam mereu, sa îmi iau câte ceva și ea nu mi-a mai dat înapoi.
Idei?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da, asa spune legea. De la 18 ani esti considerat major si te poti intretine singur.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, trebuie sa ia peste 18 ani, ca sa poti pleca de acasa singur.
Un copil de 16 ani este minor si este sub stricta supraveghere a parintilor sau a unui tutore legal, pana la implinirea varstei de 18 ani.

Daca exista violenta sau maltratare in familie, minorul poate suna la servicul de Protectie al copilului si este luat sub supravegherea statului, si dus la un Centru de plasament (camin de copii / orfelinat) unde este tinut sub suraveghere pana la 18 ani, cand este liber sa faca ce doreste, fiindca DUPA 18 ani este major.

Nu-i problema ta sa intertii sau sa ajuti pe sora ta! Tu trebuie sa inveti, se mergi la scoala si sa-ti completezi educatia.
Facutul banilor este responsabilitatea parintilor si a adultilor, nu a unui copil, cum esti tu.

| Hyperion7 a răspuns:

Situația e puțin cam complicata, însă răspunsul este unul destul de simplu:Nu e obligatoriu sa ai 18 ani sa te muti, poți să te muți în căminele liceului, de exemplu, contra-cost, dar poți.
Însă tu având doar 16 ani, teoretic ar trebui sa stai sub tutela(grija) părinților până la 18 ani,fiindcă ești minor,iar ei răspund legal pentru tine in caz că pățești ceva.
In ceea ce privește a doua chestiune,așa sunt mulți părinți și cam așa funcționează multe familii,nu ești singur in acesta lume care trece prin așa ceva,asta in primul rand,in al doilea rând, legal nu te pot forța să faci ceea ce nu vrei, din contra, legal, părinții au obligatia de a-și întreține copiii până la 26 de ani.
Din păcate, cu mai mult nu te pot ajuta, însă sper totuși să treci și peste etapa asta!
Nu te demoraliza! O sa vina soarele și pe strada ta!

| Dandiiiiiiii a răspuns:

Nu trebuie neaparat. Ca tu ne intrebi asta. Dar este indicat sa o faci. Sa te intretii singur si sa mai scazi presiunea financiara a parintilor.

| mnbhgf a răspuns:

"am 16 ani, părinții mei nu îmi mai dau niciun ban"
Nici mancare nu iti dau? Nu te adapostesc? Nu iti asigura caldura, haine, etc? Pentru ce ai nevoie de bani?

| Hyperion7 a răspuns (pentru mnbhgf):

Eu zic sa nu judecam așa,până la urmă este adolescent,are și el nevoie de anumite chestii:haine noi, poate niste gadget-uri sau poate bani de pachet.
Viața de licean e destul de dificila, mai ales că unii chiar nu-și dau seama că nu au de unde părinții oferi.
De obicei aici apar și cele mai multe frustrări, însă dacă știi cum să le rezolvi, ieși bine, zic eu.Cu toate astea, multi se lasa pradă ispitei și fac și chestii obscure pentru a fi validați de alții, alăturându-se unor grupuri de fumători și așa mai departe.
De aceea e bine sa existe un echilibru emoțional, refuzul părinților la nevoile lui+frustrări+orgoliu pot face un tânăr bun, unul rău cat ai clipi.