| GW1521 a întrebat:

Trec printr-o situatie foarte urata. Mi-am pierdut increderea in mine, m-am certat cu prietena, cu amicul meu cel mai bun, cu tatal nu mai zic, ma cert in fiecare zi + multe altele. Nu imi mai vad rostul in viata, m-am apucat de fumat, de baut. Din baiatul care facea fata tuturor provocarilor, discutam cu orice fata, ma simt cel mai ratat om.

Răspuns Câştigător
| Plague a răspuns:

Adolescenta e vremea iubirilor pierdute si a depresiilor, e normal sa te simti asa. Toti trecem prin asta, important e sa tii minte ca NIMIC nu te poate dobora vreodata, certurile sunt trecatoare, la fel si durerea. Fata pe care o iubeam mai mult decat viata m-a dezamagit, ma certam cu parintii aproape zilnic si eram in depresia vietii, si am trecut peste cu ajutorul unor prieteni. Du-te o vreme undeva, la un prieten, sau in tabara, sa vezi ce iti revii. Daca era prieten adevarat, o sa te impaci cu el, nu rezistati voi 2 unul fara altul, asa e cu prietenii happy, cat despre fata, daca e dragoste, vine ea la tine, daca nu, nu merita sa o iubesti si vei gasi alta fata care sa merite. Doar ai incredere ca totul va fi bine, doar exista un Dumnezeu care se ocupa de toate tongue. Bafta man

4 răspunsuri:
| jasmine11 a răspuns:

Si eu am avut aceeasi problema mi-am pierdut increderea in mine nu mai vb cu nimeni state-am inchisa in casa si plange-am una in truna nu ma opream pentru ca eram tratata ff prost de catre parinti mei si am intrat intr-o depresie si era cat pe ce sa innebunesc si am vb cu un psiholog care m-a ajutat foarte mult dar cel mai imp lucru e sa faci fata tuturor provocarilor si sa iti recastigi increderea pentru ca nu e bine asa poti ajunge sa te sinucizi si avem multa viata inainte si inpacate cu prietena si amicul tau daca vrei sa vb mai mult despre asta intra pe id ascumpika58 studiez psihologia este o pasiunde de cand mi-am revenit si o sa vb big grin:*:*

| dya333 a răspuns:

Pai nu asa se face nu inteleg de ce voi baietii va inecati tot timpul amarul in bautura si toate viiciile astea "la moda". Viata merge inainte orice ar fi trebuie sa treci peste toate.E bine ca ai constietizat ca din baiatul dragut ai devenit un ratat dar nu inteleg daca tiai dat seama de ce vrei sa devii si mai ratat? Tu vrei sa redevii persoana care esti si incepi sa bei si sa fumezi? scuze dar nu mi se pare corect ceea ce faci.Probabil ca tie greu acum sa te lasi de aceste vicii dar incearca in primul rand trebuie sa ai vointa si renunta la ele, iar mai apoi te vei pune usor usor pe picioare, invata sa lasi de la tine nu mai pune tot la suflet fa o fapta buna si sa vezi ca Dumnezeu te va ajuta...succes sper ca sfaturile mele sa-ti fie de folos:*happy

| tapeee a răspuns:

Du-te la un psiholog, vorbeste cu el, explica-i si probabil va reusi el sa te readuca la normal.
@adela 1998-romana nu studiezi?

| Emanuella_8357 a răspuns:

Din moment ce realizezi ca nu mai esti cine erai, si ca iti era mult mai bine inainte, inseamna ca esti pe drumul cel bun.
Incearca sa o iei de la inceput. vorbeste deschis cu prietenul tau, si, daca iti e prieten isi va da seama prin ce ai trecut si ii va fi mult mai usor sa te ierte. cu prietena, la fel.
Iar tatal tau tin sa cred ca te certi cu el tocmai pentru ca isi da seama ca nu mai esti cum erai, si poate, incearca sa te aduca cu capul pe pamant. parintii de obicei vad schimbarea copiilor din simple gesturi. sunt sigura ca te va intelege.