| anonim_4396 a întrebat:

Un prieten adevarat, este acela care nu este fericit atata timp cat nu esti si tu fericit. Ce crezi, e adevarat? Nu ma intereseaza raspunsurile pesimistilor, care nu cred in prietenie adevarata doar pentru ca n-au avut parte de una adevarata.

Răspuns Câştigător
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Da,un prieten adevarat traieste tot ce simti si tu.Plange cu tine, ori se bucura alaturi de tine.Sunt multe caracteristici care definesc prietenia, dar ce spui tu acum este,, esenta,, este totalitatea acestor sentimente. Daca ai asemenea prieten, ai o comoara.

| anonim_4396 explică (pentru Danut_Popa_1961):

Si comoara asta e asa de rara, ca iti vine s-o bagi intr-o carte de legende.

2 răspunsuri:
| RossanaMaria a răspuns:

In mare e asa, dar asta nu inseamna ca un prieten nu poate fi fericit doar pentru ca tu ai o zi mai proasta sau ai niste probleme... fericirea nu poate fi completa cand stii ca persoanele la care tii sunt nefericite dar asta nu inseamna ca si tu trebuie sa fii nefericit. Fiecare avem zile mai bune si mai proaste dar totul e bine cand sunt prietenii alaturi. Un zambet, o vorba buna sau pur si simplu prezenta ta poate sa faca lumea sa se simta mai bine...