| utilizator03 a întrebat:

Urasc replica dar,,Oamenii chiar uita de unde pleaca?'' Parca numai romanii din atatea natii, refuza sa isi vorbeasca limba in alte tari. Cum sa faci asa ceva? Am avut o tipa la munca pentru un interviu, am intrebat-o de unde este, zici ca o injurasem, cica: De ce intrebi? Si a raspuns: Eastern Europe, si intreb: Romania? Cica Da. Dupa am luat- o in romana, a vorbit fata, m-a intrebat unde e toaleta, si cand a venit de la toaleta, a uitat romana, cu toate ca eram singuri. Vi se pare normal?

14 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Suficienti romani sunt discriminati in vest, unii daca pot ascunde de unde sunt ascund.

| mODIN a răspuns:

Cand ne nastem, ni se pun automat multe etichete, aleg altii cine suntem in locul nostru.

Daca te-ai nascut in Romania, dar nu ai avut niciodata vreo atractie fata de limba sau cultura romana, ai disparut din tara la prima ocazie si ai incercat sa-ti refaci viata in alta parte, ce rost ar avea sa incerce cineva sa forteze eticheta de "roman" asupra ta?

Mie imi place Romania si-mi plac romanii, dar am avut o copilarie nefericita din cauza celor din familie. Pe masura ce m-am maturizat si am castigat mai multa independenta, am incercat sa ma distantez de "origini". Nu-mi place sa mi se spuna "baiatul lui XYZ" sau "nepotul lui ABC", pentru ca eticheta aia nu e nici ceva cu care sa ma mandresc, nici ceva ce consider ca ar fi relevant.

Ca o analogie, sa zicem ca ai fost obez toata viata, pe la 30 de ani te-ai hotarat ca vrei sa duci un stil de viata mai sanatos si te apuci de sport si nutritie. Cum ar fi sa arati la 35 ca un fotomodel, dar oamenii cand te cunosc sa intrebe "Ah, tu esti grasu ala? Nici nu te-am recunoscut. Ok, grase, despre ce vorbeam?"

| utilizator03 explică (pentru mODIN):

Eu inteleg dar comparatiile nu se prea pupa. Oamenii intreaba ce origine ai. Cu toate ca nu te atrage si te-ai distantat, tot tara de origine ramane. Chiar si cei care se nasc undeva si cresc altundeva, tot spun aceste lucruri. Traiesc de mic in strainatate si nimeni nu s-a ascuns dupa deget cu originea

| ioana748 a răspuns:

Mai neplacut este ca in Romania oamenii vorbesc cu cuvinte in engleza.
Vor sa para mai nu stiu cum.
Un om cu identitate si stima de sine bine definita nu se rusineaza cu originea lui.
Nu este normal, mai ales ca erati singuri. Daca era cineva de alta nationalitate, conform bunelor maniere nu vorbeati ceva sa para codificat.
Eastern Europe?
What?
Bine ca nu ti a spus ca este de pe Earth.
Frustrare multa acolo,

| utilizator03 explică (pentru ioana748):

Daca nu folosesti 2-3 cuvinte in fiecare fraza, eu inteleg, ca si eu am mai vorbesc asa. Unele cuvinte au mai mult sens in engleza si descrii mai bine, dar unii exagereaza foarte tare si da, e enervant.
Da, eu n-am mai patit cineva sa ramana perplex cand intreb tara de origine

| ioana748 a răspuns (pentru utilizator03):

Da, Intr adevar sunt cateva cuvinte care doar in engleza au sens.
Eu chiar incerc si pe acelea sa le înlocuiesc, caci am vazut cum alte nationatlitati nu cedează.
Probleme de ordin psihologic referitoare la propria identitate avea duduia.
Nasol pentru dansa.

| KovacsB a răspuns:

Cand zici Romania observi imediat cum isi pun mana la portofel si la geanta si te privesc cu alti ochi.
Iar ultima mea grija cand sunt pe afara sa vorbesc romaneste cu vreun emigrant roman.

| ContinchispeviataAvetiGrijaDeVoi a răspuns:

Eastern Europarolling on the floor)rolling on the floor)) dacă era acolo leșinam pe jos...

Pe mine toți mă întreba de unde ești Mustafa răspunsul meu este din toată inima și tot sufletul meu ROMÂNIA FRĂȚIOARE ROMÂNIA toți înghit in sec le văd privirea aia care îi irită și încă o dată ROMÂNIA. Ce-i ăla Eastern Europelaughing)

| ContinchispeviataAvetiGrijaDeVoi a răspuns:

Cum mă cum bă să-ți fie rușine să spui că ești din ROMÂNIA câți și câți nu are vrea sa aiba o țară ca a noastră de ar ști ei... Da păcat că. Dumnezeu este mare...

| suntserios a răspuns (pentru ContinchispeviataAvetiGrijaDeVoi):

Iti zic eu, putini din Europa de vest ar vrea o tara ca a noastra

corupta
fara infrastructura
suferind inca din cauza comunismului
needucata
controlata de politicieni corupti
plina de biserici si pacanele in loc de spitale si scoli.

| ContinchispeviataAvetiGrijaDeVoi a răspuns (pentru suntserios):

Nu neg asta o știu și eu foarte bine situația din România cum este știu că este coruptă știu că este plin de proxetentism și pariuri Sportive știu că este coruptă de primi miniștri prim ministre parlamentari parlamentare da Pentru mine România tot țara și pământul meu rămâne că România pentru mine altă țară nu este și alt pământ sunt conștient că țara noastră nu ne poate asigura un trai știu că suntem în vremuri grele dar tot nu mi-ar fi rușine să spun ca ROMÂNIA ESTE ȚARA MEA. Dacă alți se feresc să spună pe nume de unde vin și uită de unde au plecat săle fie rușine.

| ContinchispeviataAvetiGrijaDeVoi a răspuns:

Uită boss uită și de ei când vede banul verde uită și de tată și de mama și de ei uită le place europenismul la greu...

| ContinchispeviataAvetiGrijaDeVoi a răspuns:

Am uitată când stăteam ( de fapt părinți noștri stăteau ) la rând pentru un ajutor social vai de mama noastră... Cum sa nu uită ei de unde au plecat când vede banul verde uită boss uită și de ei...

Auzi la ei Eastren europe... Rușine sâne fie. Că nu pronunțăm numele României rușine sâne fie daca nu pronunțăm numele României când Suntem întrebați de unde venim și de unde Suntem.