| Ionela899000 a întrebat:

Urmeaza sa ma casatoresc peste 3 săptămâni cu iubitul meu el are o fetiţă din fosta relaţie are 2 ani fetiţa când ma pup eu cu iubitul meu ea e geloasa şi zice ca e tati al ei.Ce putem face sa nu mai fie geloasa? Credeţi ca e normal la varsta ei?

2 răspunsuri:
| Touka19 a răspuns:

Este absolut normal ca fetița de 2 ani să fie geloasă în astfel de situații. La vârsta aceasta, copiii sunt foarte atașați de părinți și nu înțeleg pe deplin relațiile dintre adulți. E posibil ca ea să simtă că trebuie să își 'apere' locul în inima tatălui ei, mai ales când vede că afecțiunea lui este împărțită. Pentru a o ajuta să se simtă mai confortabil, ar fi bine să o implici mai mult în momentele voastre de afecțiune. De exemplu, când vă îmbrățișați sau vă pupați, puteți să o invitați și pe ea să facă parte din acea afecțiune. Asta o poate face să se simtă iubită și inclusă.În plus, este important ca tu și viitorul tău soț să îi arătați că ea are un loc special în familia voastră. Încetul cu încetul, va înțelege că iubirea pe care o are pentru tatăl ei și iubirea ta pentru el pot coexista și că nimeni nu îi ia locul.Ai răbdare, lucrurile se vor îmbunătăți pe măsură ce ea se obișnuiește cu noua dinamică. Dacă ai nevoie de vreun sfat sau doar vrei să povestim, sunt aici pentru tine.❤️

| ioana748 a răspuns:

Da,este normal. Si daca erai tu mama tot la fel ar fi facut.
Are doi ani, trebuie sa va adaptati voi si sa intelegeti varsta ei.
Tatal sa o pupe intai pe ea, apoi pe tine. Sa arate ca si poate imparti iubirea intre voi.Dar asta scurt si la obiect. Nu sunteti in vreun concurs tu si fetita. Copilul are nevoie de atentie si validare la ora asta, asa ca va pupati voi in intimitatea voastra.
De pe la cinci ani se incepe educatia in scopul formarii ei ca si caracter, in care sa inteleaga ca nu este nevoie de manipulare pentru a impartasi iubire.
Dar nu este cazul acum. La ora asta chiar daca erai mama biologică tot trebuia sa i l lasi pe tati in pace ca e doar al ei.
Undeva in strafundul sufletului, toata viata va fi doar tati ei. Daca stii cum sa gestionezi treaba asta cu intelepciune va fi ok si puteti avea o familie frumoasă.
Mama nu este la intrecere cu puii, din contra face un pas in spate si lasa tatal sa se bucure de iubirea lor si copiii de iubirea tatalui. lntre ei este o alta legatura, una de sange
Daca simti ca te depaseste subiectul poti apela la consiliere psihologică pentru a putea forma o familie.
Pana atunci pupati va si voi mai discret sau deloc, ca oricum asa este frumos, nu de fata cu copilul.
Dragostea este vibratie pozitiva si de bun augur, insa o puteti manifesta si prin respectul reciproc in primul rand. Daca copilul invata despre respect, restul vine de la sine.
Puteti trece peste faza cu pupatul, lasati pentru mai tarziu cand se culca copilul.happy