| Andreea_3136 a întrebat:

V-ati simtit vreodata singuri? Fara viitor? Fara strop de fericire`n suflet? Eu da... de 4 luni ma simt atat de singura sufleteste, cele care m`ii se dadeau prietene, au prins invidie pe me sad mami meu este bolnvaioara si trebuie sa am grija de ea. am momente cand cedez si plang, gandindu`ma oare voi fii si eu vreodata fericita? crying Si nu spune`ti ca este de ceva momentan, de 4 luni zilnic ma intreb, gandesc si oftez :-| Multumesc ca m`ati ascultat macar daca de zis nu prea veti ce sad

Răspuns Câştigător
| yasmin1407 a răspuns:

Buna Andreea, uite am citit intrebarea ta si uneori si eu ma simt de parca degeaba ma trezesc pentru ca oricum nu am un scop anume sa traiesc. si ma simt goala caci in lumea asta sunt o persoana care trece mereu neobservata, asa ca uite ce ma face pe mine sa cred ca totul o sa fie bine si ca in curand o sa ma intalnesc cu fericirea. sper si am rog mult, daca un lucru m'a invatat o persoana draga mie este sa ma rog mult pentru ca Dumnezeu ne rezerva o comoara mare la sfarsitul unui test, si stiu sigur ca intr'o zi o sa fiu fericita. traiesc cu visul ca o sa ma trezesc si o sa imi zic ce viata frumoasa. uite ca esti pe TPU ai putea sa cunosti oameni noi care o sa te ajute cum pot si ei, macar sa iti puna un zambet pe fata si sa uiti pentru 5 min de suferinta ta, eu m-am inscris aici sa pot sa ajut pe altii, asta ma face sa ma simt mult mai binebig grin oricum multa dragoste pentru tine scumpa ca intele ca iti este greu, ai grija de tine si te rog gandeste'te doar ca totul o sa fie bine:*

16 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Inteleg prin ce treci si nu e usor. Ceea ce vreau eu sa-ti spun este ca in viata exista o lege nescrisa a compensatiei.Ce-ti ia azi cu o mana, maine iti da cu doua.Esti singura si ti-ai pierdut speranta,ai obosit de atatea greutati care nu sunt pentru varsta ta.Dar fii sigura ca va veni si ziua in care vei fi bine,o zi in care vei fii iarasi vesela si fericita. Uita de oamenii rai si prietenele false,ingrijeste-te de mami tau drag si de tine si, cu rabdare, fa-ti rezerve de speranta.Va veni soarele si pe strada ta.Sanatate si putere multa.Pa,pa!

| Chris a răspuns:

Imi pare rau, dar o sa fie bine in final. Daca nu e bine, inseamna ca nu s-a sfarsit. Trebuie sa iei in piept greutatile care apar in drumul tau, pentru ca asemeni fiecaruia, e un drum menit sa fie unic. Trebuie sa gandesti optimist, si stiu ca e foarte greu cand esti rapus de probleme. Uneori e ok sa cedezi, e uman. Dar cadem, ne ridicam si o luam de la capat. Iti doresc multa putere si sanatate!

| QuadruplePersonality a răspuns:

Foarte trist, îmi pare atât de rău... Tu fii în continuare la fel de puternică, şi nu te mai gândi că o să cedezi sau că nu vei fi fericită niciodată, pentru că asta e imposibil. Sigur ţi s-a pus ceva bun deoparte, doar că mai ai puţin de îndurat.
Fi optimistă, caută motive de fericire în orice şi poate ţi se va mai ameliora durerea. Multă sănătate mamei tale, şi de aşa-zisele prietene...toată lumea păţeşte asta, vei găsi pe cineva pentru tine, nu îţi face griji.
Mult noroc în viaţă kiss.

| 2ochicaprui a răspuns:

Stii.cand starea de deznadejde se instaleaza in suflet face sa se acutizeze din ce in ce mai mult sentimentul de nesiguranta. Inteleg ce simti si ce vrei sa spui, am trecut prin astfel de momente, dar apoi gaseam o portita care ma indemna sa zambesc si incet incet sentimentul de fericire invingea, gaseam motive cat de mici sa ma simt bine, sa nu mai fiu tristahappy
Iar daca ai astfel de "prietene" nu le mai acorda atentie, pentru ca ai sa vezi ca la un moment dat roata se va intoarce si vor ajunge ele sa aiba nevoie de ajutorul tau. gandeste-te ca esti puternik si ca poti invinge totul singura, dar trebuie sa ai increderebig grin
Zile pline de zambete de acum inainte>big grin

| paulpaul25 a răspuns:

Stai linistita esti la varsta adolescentei si te simti ca o furnica printre zgarie-nori stai linistita. Fericire este pentru toata lumea! Sti cum se zice ca la capatul Curcubeului exista o oala cu banuti de aur si intr-o zi sigur vei gasi si tu oala ta cu galbeni care bineinteles este Fericirea! Dumnezeu ne incearca de multe ori sa vada cat suntem de puternici, cateodata zici:de ce mi se intampla numai mie? Dar sa stii ca nu numai tie ti se intampla ci tuturor dar nu la toti odata.Fiecare are grijile si supararile lui precum saracul care n-are ce manca si precum bogatul care se teme sa nu ii fie furata averea si ...Pana la urma pe strada fiecaruia rasare soarele! Deci fii puternica deoarece fericire este pentru toti! Dumnezeu o da fiecarui cat crede ca este de cuviinta! Fii tare in momentele grele!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Andreea stiu cum te simti si eu ma simt asa de vreo 6 luni simt ca viata nu mai are rost pentru mine... Cred ca ar trebui sa ridicam capu sus si sa gandim pozitiv sa ne alungam tristetea asta sufleteasca si cu prietenele.of of prin cate am trecut eu cu ele. Am avut incredere in atatea fete apoi au prins invidie pe me au inceput sa ma barfeasca pe la colturi si altele astea nu sunt prietene dupa mine prietenu adevarat numai exista toti sunt profitori. Oricum asa cum ziceam sa ridicam capul sus si sa uitam de toate. Insanatosire grabnica mamicii tale sad. te pup :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toti avem momente de-asta unii mai des de cat ai crede. Dar multi nu arata. Nu e bine sa tii nici in tine dar incearca sa iesi mult prin oras. Uite-te la episoade din friends ca te ajuta. cel putin pe mine m-a ajutat si imi inveseleste ziua imediat. o sa treci si peste asta cum trec totiwinking succes si nu te mai gandi la asta. nu e o problema mare altii se confrunta cu probleme mai grave pierd case din cauza ratelor nu au locuri de munca sau nu au ce le pune copiilor pe masa. Deci fii fericita ca esti sanatoasa si fa ce iti place. Pune-te pe tine pe primul loc. Si pe mama ta evident. Da doar atat. Nu mai da atentie la alte obstacolewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer,si eu am cam simtit asta.Am simtit ca nu mai gasesc sensul vietii.ca nu am prieteni, ca familia nu ma sprijina si ca viata mea e ratata.dar trebuie sa mergi inainte.sa iti iei energia din lucruri simple. daca simti nevoia sa discuti cu cineva, imi dai un pm si iti las idwinking

| ȘtefiȘtef a răspuns:

Speranta moare ultima! Ai grija de mamica ta, si treci peste altceva. Ai un singur drum de urmat: cel al vietii. Si nu uita: mama ta conteaza pe tine. Tu ai contat pe ea cand erai inca mica, neajutorata. Acum e randul tau. Da totul la o parte si mergi mai departe. Viata are suișuri si coborașuri. La toti este asa. Incearca sa treci peste prietenele false. Gasește 1-2 care sa ta faca sa nu mai plangi, sa te ajute si sa aiba si ele la randul lor grija de tine. Si ce te sfatuiesc...Ia-ti un animalut: un catel, o pisica, un hamster... Ceva care sa ii placa și mamicii tale și sa iti placa și tie. Te va ajuta mai mult sa ieși din depresie. Te-am pupat!

| Mălinuşaaa a răspuns:

Heii big hug imi pare foarte rau pentru tine.si orice om va fi fericit macar odata in viatawinking asa ca stai calma.si incearca sa te straduiesti sa zambesti.cat despre mama ta.o sa se faca binewinking kiss si te-ai gandit vreodata ca poate daca ea te vede asa.o faci si pe ea sa sufere.multa FERICIRE >:d< si sanatate mamicii tale si tie kisskiss

| Dubbs a răspuns:

Trebuie sa gasesti ceva de facut si mai important, trebuie sa gasesti si alti prieteni.sigur vei gasi o solutie.bafta si sa reusesti tot ce-ti propui.

| Cornelia19 a răspuns:

Sunt sigura ca tristetea ta se va opri undeva. Ar trebui sa ai incredere ca maine va fi mai bine, ca pana la urma si maine e o zi. Imi pare rau ca mama ta este bolnava, dar cu siguranta se va face bine si ai sa vezi ca lucrurile vor deveni din nou cum era inainte. Cat despre "asa-zisele prietene" nu le baga in seama, crede-ma ca si eu am avut astfel de experiente, si e destul de greu cand vezi ca de fapt erau false, insa, nu trebuie sa le dai satisfactie si sa le arati ca suferi. Incearca sa fii cat mai distanta fata de ele. Ai grija de tine! :*

| Lorennnaa a răspuns:

Trebuie sa nu cedezi in astfel de momente.fi tare pentru mama ta.ea e mai importanta ca ceilalti. daca te vede pe tine asa se intristeaza si ea si va fi rau.FI TARE!

| Darius_6848 a răspuns:

Buna. uite eu am 8 luni de cand ma intreb pentru ce traiesc si la fel ca tine daca o sa ma mai vad si pe mine fericit. tot timpu vad pe strada altii ca rad si se simt bine si cand ajung acasa plang, si ma intreb eu de ce nu ma simt asa, ce am facut sa merit sa nu ma iubeasca nimeni. nu stiu cum o sa trec peste da continui zi de zi asa greu cum este poate intr-o zi o sa imi recap zambetul si fericirea. tot timpu am vrut langa mine pe cineva dulce care sa ma alinte sa imi arate ca ma iubeste, sau un prieten apropiat sa ma sustina, dar am avut parte numai de panarami si de prieteni falsi. asa ca uite id meu poate mai vb cate o data cand te plictisesti. axelalexblackkk

| xDqqq a răspuns:

Poate acum asa te simti dar incearca sa schimbi asta. cu toate ca mama ta este bolnava si trebuie sa ai grija de ai fa-ti timp si pentru tine. mergi in oras cu prietenele, la un film, in parc, in cluburi, relaxeazate. vorbeste cu prietenele tale si incercati sa va impacati. explica-le si lor prin ceea ce treci si cu siguranta vor intelege si iti vor fi alaturi. daca nu merge, incearca sa te aproprii de cineva din familie poate ceva verisoara... succes si distreaza-te big grin... funda?

| StefanaCodita a răspuns:

Sa stii ca am trecut si eu prin asta.fa ce iti place si o sati treaca:d.love struckkiss