| ericka9 a întrebat:

Va implor, ajutati-ma! Nu mai stiu ce sa fac. Azi iar a batut-o pe mama, pe mine m-a facut pentru prima oara in toate felurile si abia ce m-am putut opri din plans. Nu-mi doresc decat sa mor desi stiu ca nu e bine... dar nu vad alta solutie. El chiar nu se va schimba iar divortul e abia la inceputul lui mai. Ce ma fac pana atunci?
Sincer, nu mai suport. Poate daca va avea un soc(moartea mea), isi va da seama de cat rau face si se va schimba. Macar sora mea sa creasca fara stres si in liniste.
Nu am la cine sa apelez si de aceea scriu aici. Mai este vreo solutie in afara de cea la care m-am gandit eu?straight face
Eu as vrea sa-l vad la inchisoare si as vrea sa dispara din vietile noastre dar nu cred ca este posibil acest lucru.
PS: Daca nu intelegeti despre ce vorbesc, cititi ultima mea intrebare inainte de aceasta.
O seara placuta!

20 răspunsuri:
| Bya132 a răspuns:

Sinuciderea nu este o soluţie. Poliţia poate face ajuta, dar până la ajutorul din partea Poliţiei Române, trece şi divorţul.
O Lege(nr 217/2003) a intrat în vigoare la 8 martie 2012 pentru femeile agresate. Din păcate, se sancţionează cu sume de bani (500-5000 lei).
Se poate pedepsi pentru ca lovire, îmbrâncire, trântire, tragere de păr, înţepare, tăiere, ardere, strangulare şi muşcare.
Succes.

| answer a răspuns:

Hei draga! Nu te gandi sa te dai pe mana diavolului, nu-ti pierde speranta in Dumnezeu, roaga-te si niciodata sa nu-ti mai treaca prin cap asa ceva. Sa stii ca eu chiar te inteleg, ca am crescut cu bunicii si bunicul meu o batea foarte rau pe bunica. Nu de putine ori mi-am luat-o pentru ca m-am bagat intre ei. Odata era sa incasez si o grebla in abdomen. Asa ca imi dau seama ce inseamna un om violent in familie. Cu toate astea, nu te lasa doborata de problemele astea. Da-mi un mesaj privat si da-mi mai multe detalii acolo despre situatie ca sa te pot sfatui cat pot eu de bine. Chiar as vrea sa te pot ajuta macar cu un sfat bun. Ai grija de tine si nu uita ca Dumnezeu nu ne da niciodata mai mult decat putem sa ducem. Incredere in Dumnezeu si niciodata nu-ti pierde speranta. Daca tu crezi in ceea ce iti doresti si daca nu te indoiesti ca vei primi ajutor, chiar se va implini, sa fii sigura de asta. Da-mi un mesaj si descarca-ti sufletelul acolo si vorbim mai multe acolo.

| AnaBejenaru a răspuns:

Hei, nu ar trebui sa recurgi la gestul asta.Stiu ca e greu, dar uite..incearca sa poti o discutie cu mama ta, pentru ca ea va stii ce masuri cu ea.In zilele noastre, multe femei sunt sususe violentei barbatului si mi se pare foarte grav, asta ar fi o lectie de viata pentru tine, si ti.am zis, moarte nu e o solutiesad, imagineaza. ti ce ar simti cei din jur, familia ta.....Incearca sa fii tare, si lupta pentru drepturile mamei tale, chiar daca e greusad...

| Liviucu a răspuns:

Fara suparare dar nu esti intreaga la minte. Cei care pun in calcul sinuciderea nu sunt cu toate oile acasa. Gandeste-te ca daca maine mori, o sa-l doara pe el undeva de moartea ta, dar ca lasi in urma o surioara ce esti obligata sa ai grija de ea pana putin mai incolo, lasi o mama care nu destul ca acum e distrusa, ai indurera-o triplu de tare. Probabil esti vreo copila de maxim 17 ani incat gandesti asa. Una cu cap nu ar fi pus asta in calcul niciodata. Si scuze de jigniri dar vreau sa te trezesti la realitate! Te asteapta o viata superba alaturi nu de un nenorocit ca tatal tau ci de un baiat care undeva acolo in lumea asta respira si te asteapta pe tine! Sa ii fii alaturi, sa iti fie alaturi! In momentele cand esti distrusa, fa ce fac eu: stinge lumina in noapte si du-te la geam. Priveste cerul si asculta ploaia si intreaba-te: "oare unde e el? oare se gandeste la mine? nu, nu are cum pentru ca nu ma cunoaste, dar eu atat de mult imi doresc sa stiu de unde este... ce face acum... Deja simt ca-l iubesc!" si apoi te duci in pat, strangi perna in brate si te linistesti.

Sa nu te mai prind ca te gandesti la asa ceva! Bun. Apoi cu situatia din casa pot spune ca nu esti singura fata de pe aici care se plange cu asa cretinoizi. Trebuie sa fii tare si singura solutie este sa te muti cu mama undeva pana se va pronunta divortul. Si inca ceva, sper ca nu ascundeti asta neamurilor apropiate nu? Ca ma gandesc ca l-ar fi nenorocit pe el de demult.

Iti doresc tot binele din lume si te imbratisez cu drag. Va fi bine sa stii, trebuie doar rabdare si incredere in tine. Si cand nu esti bine, imbratiseaza persoana din realitate care iti este cea mai draga si roag-o sa nu te lase sa pleci...

| Gentiana a răspuns:

Dar de ce vrei sa mori, ca el sa poata trai bine? Tu trebuie sa lupti desi nu prea poti face nimic.Asa om n-am mai pomenit, dar eu in locul tau as lua'o pe mama si as fugi de acasa, sincer.Nu stiu, plecati oriunde la rude, la un vecin mai apropiat voua, dar daca mai stati mult acolo cine stie ce se mai intampla.Fii tare si vezi ce faci! Numai bine!

| Yoana a răspuns:

Nu te mai gandi la faptul ca vrei sa mori sau alte lucruri de genul asta! Chiar nu are rostoh go on ai o viata inaintehappy. Si gandeste-te putinoh go on, le vei face mult mai mult rau parintilor si surorii tale, care nu merita [mai ales ca trec printr-o situatie destul de dificila, divortulon the phone
Eu zic sa anunti politia.

Multa bafta!:*:*:*:*:*

| florin1979 a răspuns:

Du-te la politie tu sau mama ta sau ambele! este o lege care apara femeile de violentele sotilor chiar daca nu sunt divortati! http://www.realitatea.net/......20904.html

| CrazySunshine a răspuns:

Buna! Nu de mult timp s-a facut o lege pentru lucrul acesta si am vazut-o la stiri! Ar trebui mers la po; itie cred si facuta un fel de plangere si chiar daca casa sau apartamentrul estepe numele tatalui el va fi indepartat de familie. Uite ceva ca sa te interesezi si sa citesti : http://legislatie.resurse-pentru-democratie.org/217_2003.php si mai cauta destpre legea abuzului in familie pe internet si vei vedea. O seara placuta!

| CrazySunshine a răspuns:

Hei! Nu de curand sa implementat o lege pentru acest lucru legea abuzului in familie si tutorele agresiv va fi indepartat de familie. Intereseaza-te pe internet. Cred ca trebuie mers la pollitie pentru ca am vazut la stiri aceasta lege. Uita-te aici si mai cauta pe internet si citeste : http://www.dreptonline.ro/legislatie/codul_familiei.php.

| Amelya02 a răspuns:

Protectia copilului

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna...sad Stiu ca e greu prin ce treci, dar nu merita sa iti iei viata pentru comportamentul asa de urat al tatalui tau, stiu ca e greu prin ce treci, dar ai toata viata inainte, nu merita sa ti-o distrugi din cauza lui.Si eu am trecut cam prin asa ceva, dar nu la fel de greu precum tu.sadsi eu am avut momente in care sa nu imi mai suport viata, dar acolo sus e cineva care te iubeste cred ca sti la cine ma refer, adica Dumnezeu, roga-te lui, iar intr-o zi va iesi soarele pe strada ta.Ai mai putea pana in mai, a stai tu cu mama si sora ta la o ruda de a voastra care va poate gazdui.Si mai repet:NU merita sa iti pierzi viata, pentru prostiile tatalui tau.
Iti doresc ca de acum incolo, sa fii fericita, sa ne auzim ca nu mai suferi, si nu uita, cand ai senzatia ca esti la pamant, roga-te Domnului, El va fi singurul care te va putea ajuta sa treci peste tot.:*:*:*

| rutanklan a răspuns:

Ioi doamne. Numa nu te sinucide. Faci cum crezi, tu stii mai bine ce se intampla acolo. E greu acum pana sa mai ai rabdare. Suna la Politie pentru ca e violenta in familie. Din luna mai daca e gasit vinovat de asta, poti obtine ordin de restrictie. Adica nu o sa mai aiba voie sa se apropie de voi.

| Pitzipoanca a răspuns:

Eu stiu ca tie iti place sa primesti atentie. E f ok. Si mie imi place.
Mai, sinuciderea e cea mai egoista chestie, iar mama si sora ta NU TE VOR IERTA VREODATA.
Eu nu inteleg chestia urmatoare: el era tati bun cat timp o batea pe mama ta, iar acum e un om rau pentlu ca a volbit ulat cu tine? NIIIICE.
Solutiile sunt simple: sunat la politie (dar sa nu te vada cand suni - sa nu faca ceva naspa) sau mutat de acasa (toate trei). Sau ambele. Trebuie totusi sa te previn: daca divortul este din culpa comuna, va fi ceva mai rapid.
Daca insa mama ta il da in judecata pe el, procesul va fi mult mai lung.
Multa bafta la divort.
Si termina cu sinuciderea. Daca vrei sa se schimbe ceva cu adevarat, VEI FI ALATURI DE MAMA TA. Ignora-l, orice ar spune.
Bafta.

| Dan1989P a răspuns:

Buna! Nu ar trebui sa recurgi la acest gest.Trebuie sa te duci sa vorbesti foarte serios pe tema asta cu mama ta si sa plecati undeva in siguranta ( de exemplu la bunici tai sau la un hotel ). Eu ca avocat am intalnit foarte multe cazuri cand sotia este supusa violentei sotului.Si eventual du-te la politie si depuneti o plangere impotriva lui. Daca te sinucizi nu vei repara nimic, ba chiar s-ar putea sa inrautatesti situatia pentru ca, tatal tau v-a stii ca prin faptul ca nu te lasa in pace, te-a determinat la a face acest gest si poate chiar ar vrea ca si mama ta sa se sinucida.Deci spune nu sinucideri.Cum am zis duceti-va undeva in siguranta pana se calmeaza apele.Iti spun asta deoarece ma confrunt foarte des cu aceste cazuri.Nu-ti face griji si calmeaza-te si vorbeste cu mama ta, sa plecati din acea casa.Mult noroc si sper sa se rezolve cat mai rapid problema ta!

| bitihacy a răspuns:

In primul rand draguta mea, nu are rost sa mori pentru nimeni, cu atat mai putin pentru cineva ca tatal tau. Stiu perfect si te inteleg, nu te judec si nici nu te condamn. Gandeste-te ca sora si mama ta au nevoie de tine, tu pentru mama ta esti un sprijin, chiar daca ea nu-ti spune lucrul asta. Si daca ar fi cum gandesti tu....ca l-ar trezi la realitate, crede-ma, realitatea lui va tine cateva zile, cel mult o luna sau din contra, va fi un motiv in plus sa le urasca pe mama si sora ta. Nu cred ca ti-ai dori asta. Eu zic ca cel mai bine ar fi sa astepti si sa discuti cu mama ta cat mai mult, mai ales pe aceasta tema. Nici ei nu ii este usor. Vei intelege intr-o zi, atunci cand vei avea copii, dar pana atunci, asculta sfatul meu prietenesc si fii alaturi de ea. Ea isi ia toata forta prin tine si sora ta. Fara voi nu ar avea nici un motiv sa lupte. Daca dupa divort, vrei totusi sa il bagi in inchisoare, vei avea ocazii, sunt sigura. Un asemenea specimen de barabt nu se va schimba niciodata! Iti doresc numai bine scumpa mea si ai grija de tin, de sora ta si mai ales de mama ta. Daca vrei poti sa imi lasi id-ul tau si mai vorbim.

| PrettySmile a răspuns:

In asa cazuri e greu sa gasesti solutii... dar acea la care te-ai gandit tu nu este o solutie...gandeste-te si la sora ta cat de greu ii va fi fara tine, moartea nu "amelioreaza"durerea, o intareste si o fortifica.

| ionalexandru98 a răspuns:

Pregateste-o pentru divort. Spune-i ca esti si vei fi mereu alaturi de ea si ca o vei ajuta.Astfel ca are pe cine sa contezi si va trece mai usor peste divort.Si pentru tine lafel.Mama ta va fi mereu alaturi de tine as ca eu iti urez noroc si sanatate si tie si mamei tale.

| jimmy1823 a răspuns:

Mi-ai rupt sufletul! Daca vrei si simti nevoia sa vb cu cineva, lasa un id ceva... Ai grija :*

| Adelina906 a răspuns:

Buna...acum 4 ani am trecut si eu prin ceva aemanator si stiu perfect cum te simti. Cel mai bine este sa ii spun mamei tale sa-l denunte pe tatal tau la politie....fiindca acum este o noua lege care sigur il va baga pe tatal tau la inchisoare. Daca mama ta nu are curajul sa-l denunte roaga alta ruda dau un vecin fiindca alta solutie nu cred ca mai e. Succes!

| lovelystory3 a răspuns:

Eu zic sa fugi de acasa
in acel moment isi va da seama cat dde importanta esti tu pentru el
PS:NU-TI LUA VIATA, PENTRU CA ESTI MICA SI AI TOATA VIATA INAINTE