| anonim_4396 a întrebat:

Va intreb pe voi pentru ca eu chiar nu gasesc raspunsul in mine.
Am avut cateva relatii dealungul timpului ( in vreo 4 ani ) si dupa sfarsirea lor am trecut fara probleme peste, fara lacrimi si tristete. Asta inseamna ca nu am tinut la ei sau nu i-am iubit?
Nu puteam trai, cand eram impreuna, fara el. Deci pur si simplu mi se facea dor imediat de el si vreiam sa il strang in brate si sa-l sarut, si inima imi alerga ca la maraton. Dar dupa despartire nu am suferit deloc, si asa s-a intamplat mereu. Cu doua exceptii, primele mele 2 relatii, am plans mult dupa despartire.

Răspuns Câştigător
| MariM3 a răspuns:

Uite, deci inteleg ca tu desi ai tinut mult la prietenii tai nu te-a durut despartirea de ei (in afara de primele 2 relatii). Asta nu inseamna ca ei nu au avut un loc in inima ta, sau ca ai fii o persoana insensibila, insa din ce ne spui tu, eu inteleg doar ca pe tine despartirile nu te-au durut datorita faptului ca, dupa ce ai reusit sa treci peste primele doua despartiri, ai invatat sa nu mai suferi. Bravo! Felicitari! Sper ca te-am ajutat. Baftahappy.

4 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Iubirea nu se sfarseste niciodata. Daca iubesti o persoana si persoana aceea te iubeste veti ramane vesnic impreuna,dar daca va despartiti inseamna ca nu a fost iubire,ci doar pasiune si obsesie. A fost doar o atractie fizica, nimic mai mult, iar aceste lucruri odata cu trecerea timpului trec. Iubirea e aceea care nu va trece niciodata!
Nu mai confundati iubirea cu pasiunea/obsesia/placerea.

| anonim_4396 explică (pentru Esperança):

Ii zic iubire pentru ca in acel moment as fi facut orice pentru "el" doar sa ii fie bine.

| MyShadow a răspuns:

1) Te-ai simtit libera. Chiar daca ii iubeai, ceva din tine stia ca nu sunt perfecti, ca nu sunt alesii tai. Iti placea sa stai cu ei, insa dupa despartire ai observat ca ceva la ei nu era in regula, ca nu sunt facuti pentru tine.

2) Ei s-au despratit de tine. Te simteai prost a nu ai terminat tu si ai simtit un sentiment de invidie ce a acoperit iubirea.

3) Doar ii placeai, nimic mai mult, poate doar o iubire mai aprinsa, insa una care sa nu dureze.

4) In timp ce erai cu ei mintea ta incerca sa te convinga ca-i iubesti, o parte a inconștientului te impingea sa facu ce faceai. Poate nu-i iubeai cu adevarat, dar te simteai singura si doreai atentie, iar persoana lor te-a ajutat.

| lalagueswhosong a răspuns:

Pai depinde cine a vrut sa incheie relatia. Daca tu ai incheiat-o, normal ca nu aveai de ce sa plangi! Daca el a incheiat-o si tu nu ai plans, inseamna ca esti foarte puternica!