| minime3 a întrebat:

Va prezint o situatie, si am nevoie de ajutor. Daca este vreun terapeut sau psiholog pe aici cu atat mai bine. Bunica mea s-a operat, si trebuia sa mearga cineva cu ea la control. Prima data am fost eu, care ii sunt nepoata, si apoi a promis ca merge matusa mea, adica fiica ei. Apoi, eu am contactat-o pe matusa sa o intreb daca merge, si a zis asa: "daca am zis da, da ramane". Apoi, nu stiu ce s-a intamplat cred ca a vorbit cu unchiu si a zis ca nu poate sa mearga nimeni cu bunica din familia ei la control caci toti lucreaza. Si i-am resprosat ca nu m-a anuntat fara sa o intreb eu, ci doar cand i-am trimis mesaj. Ca altfel ea ma anunta in ziua aia, cand am vorbit deja era cu o zi inainte. Ei stiau ca eu nu pot merge ca eram plecata in vacanta (vacanta plattita din iarna) si initial au fost de acord. Apoi m-au pus in acest impas, de a face pe dracu in patru sa ajung acasa sau se duca bunica singura la control. M-am contrazis cu matusa pe Facebook, o mini cearta si mi-a zis ca nu-i fac eu ei programul, ca de ce n-am renuntat eu la vacanta mea daca imi pasa. Apoi a intervenit unchiu de pe messengerul ei nu stiam ca e el, si m-a facut nesimtita intr-un mesaj vocal: "nesimtita dracului" pentru ca i-am zis ca nu trebuie ei sa imi zica ca n-am voie sa merg in vacanta. Acum deja e o luna jumate de cand nu mai vorbesc nici cu matusa, nici cu unchiul. Nici pe bunica nu au mai sunat-o chiar daca ea nu a avut nicio treba cu conversatia noastra. Nici macar sa o intrebe cum se mai simte, pentru ca eu le-am zis ca ii arat conversatia buncii. Credeti ca nu mai suna ca le e rusine, sau ca poarta dusmanie? Oare sa fac eu un pas si sa ii las un mesaj matusii? Daca eu nu ii scriu ea nu mai scrie deloc. Curand e hramul la noi, oare sa o invit cu pretextul asta, sau sa o las sa isi vada lungul nasului? Am vorbit cu sotia verisorului meu, adica nora ei, si oare sa ii zic ei ca ii invitam la hram pe toti? Dati-mi cateva pareri, sfaturi, idei, Voi cum ati proceda? M-am simtit umilita, frustrata, si am un soi de ranchiuna. E normal? Heeelp!