| anonim_4396 a întrebat:

Va rog ajutati-ma ca nu mai pot. Deci prietena mea se simte tare tare rau. Ma gandeam sa ii fac pe maine o scrisoare dar nu stiu ce sa ii scriu. Va rog ajutati-ma sunt disperata si simt ca nu mai suport ea e singura care ma intelege si singura cu care pot vorbi.

3 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Mi-e somn... Asa ca te rog ignora greselile gramaticale.
Deci, cel mai probabil (si scuze ca's asa direct), daca o sa-i trimiti scrisoarea, la cat de deprimata zici tu ca este, o sa o rupa, o sa o arunce la cosul de gunoi si o sa inceapa sa injure.
Este si posibil sa o citeasca si sa se bucure, dar este mai posibil sa nici n-o desfaca.
Dece sa-i trimiti o scrisoare prin care sa o faci sa se inveseleasca, cand simpla ta companie este deja un "medicament" mai bun impotriva tristetii?
Nu te duce la ea sa o intrebi "Vai ce ai patit, de ce esti asa de deprimata, spune-mi te rog" pentru ca daca-i spui asa ceva nu o faci sa se simta mai bine, ci o faci doar sa creada ca o incurajezi sa-ti spuna probleme pentru ca poate poate se simte mai bine.
Ca-i spui chestia aia nu o faci sa simta ca tu vrei s-o ajuti ci doar s-o asculti.
Daca vrei cu adevarat sa simta ca vrei s-o impaci, du-te la ea si spune-i ceva de genu "Ok, eu sunt prietena ta cea mai buna, si nu-mi place de nimeni si nimica care-mi supara prietena. Spune-mi ce te-a facut sa te desprimi asa tare, si rezolvam", sau ceva de genu (Nu trebuie sa spui exact ce am scris eu, ti-am zis, mi-e somn si sunt obosit, dar trebuie sa-i spui ceva care sa o faca sa gandeasca "Daca-i spun, e chiar dispusa sa ma ajuta").
Faptul ca stai doar si o asculti cum isi spune oful, nu inseamna ca o si ajuti sa-si rezolve probleme.
Fa-o sa inteleaga ca tu esti prietena ei cea mai buna si esti dispusa sa faci orice pentru a o face fericita.
Ah, si apropo, suna cam dur, dar gandeste-te si ce ai facut tu in ultimul timp, ca nu cumva acea depresie sa fie tocmai din cauza ta.
Daca nu-ti vine nimic in minte, intreab-o si asta, daca este din cauza ta sau nuwinking
Bafta!

| pisicutzamik a răspuns:

Buna decat sa-i scrii o scrisoare, mai bine te duci sa o consolezi, este mai frumos si mai sincer ce vrei sa-i spui, decat sa-i scrii o scrisoare

| oompaloompa a răspuns:

Daca se simte cum zici tu ca se simte ori o rupe ori, nu o desface, in momentele in care nu ma simt bine eu prefer sa fiu lasata-n pace, poate ca e si situatia ei!