| anonim_4396 a întrebat:

Va rog ajutati-ma sunt oarecum intr-o incurcatura.Eu si mama suntem cele mai bune prietene, pot sa vorbesc totul cu ea, dar exista o chestie ce pur si simplu nu pot s-o fac; sa-i spun ca imi place de un baiat. Ea in ultimele zile mi-a zis ca daca imi place de un baiat sa-i zic ca sa-mi poata da sfaturi.Partea urata vine acum. Ea ma tot intreaba daca nu imi place de X si eu tot spun nu, dar de fapt imi place de el si chiar as avea nevoie de ceva sfaturi de la mama.Nu vreau sa ii spun ca de fapt imi place de el pentru ca nu vreau sa se simta prost si sa considere ca nu mai am nevoie de sfaturile ei si de parerile ei (ii foarte sensibila si se supara usor). Va rog dati-mi ceva sfaturi cum sa procedez!

Răspuns Câştigător
| msonegirl a răspuns:

Daca ai pana in 15 ani, iti garantez ca daca se supara ii va trece. Mama ta vrea sa vezi in ea o prietena si de aceea vrea sa-i zici tot, ca nu cumva s-o iei pe drumuri gresite.

Cand iti arata ca e suparata din cauza ca tu i-ai ascuns ceva, atunci vrea sa te faca pe tine ca sa fii mereu deschisa cu ea. Si bravo ei, ca vad ca ii merge. Rar fete fete, care sa aiba o relatie e prietenie cu mamele lor. Deci...bravo si tie!

Incearca sa vb cu ea...sa-i zici ca de fapt crezi ca-ti plac ochii lui X si inaltimea (sau ce-ti place tie), incearca sa glumesti pe seama lui cu mama ta, fara a-i spune direct ca tie iti place de X.
Isi va da ea seama!

Sper ca te-am ajutat...

11 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Dacă spui că relaţia dintre tine şi mama ta e aşa deschisă vorbeşte cu ea şi despre asta. Poţi fi surprinsă de ceea ce-ţi spune, poate îţi dă sfaturi bune. De ce să considere că numai ai nevoie de sfaturile ei? Vorbeşte cu ea şi măcar ascultă ce spune chiar dacă faci ca tine. Baftă!

| Dizzydizz a răspuns:

Ii poti spune asA:
mama a inceput sa imi placa de X. Ce chestie...
am nev de sfaturile tale...
\

poate mergesmug

| Turquoise a răspuns:

Poti sa ii spui, apoi ii explici de ce ai zis ca nu iti place X si ii ceri sfaturi love struck

| andrei a răspuns:

Mama e cea mai buna prietenawinking din asta trebuie sa-ti dai seama ce sa facitongue

| εїз Ir εїз a răspuns:

Daca nu te simti in largul tau spunandu-i mamei tale, ne poti cere noua sfaturi sa stii. Cel putin eu, sunt de acord. Daca voi doua sunteti prietene asa de bune, poarta-te ca si cum ar fi de varsta ta si spune in sufletul tau ca-i poti povesti totul, ca-i o persoana de incredere.Trebuie sa ii spui la o adica daca asta e situatia si daca sunteti asa de apropiate.Doar, care sunt consecintele? Tie iti vine mai bine daca ii spui. O sa primesti in schimbul sinceritatii tale fata de mama, sfaturi utile care te vor ajuta si mai incolo. Tu alegi.Eu as fi de acord cu a 2 a varianta, deoarece tu castigi.

| Gentiana a răspuns:

Ai zis mai sus ca de fapt nu vrei sa ii spui ca iti place de X, dar vrei niste sfaturi de la mama ta.Pai stau si ma intreb cum ar fi posibil asta?
Si nu inteleg de ce te feresti de ea, asta e copilaria,''i-ati inima in dinti'' si spune-i, ca sa poata sa te ajute pe viitor.
Succes!

| florin_7920 a răspuns:

Dacă sînteţi bune prietene şi poţi vorbii totul cu ea nu ar trebui să te împiedece nimic, şi un sfat prărinţesc face mult chiar dacă nu-ţi va plăcea eu zic că îţi va dori binele întotdeauna, şi nu cred că o poţi înşela cu negarea ta ea mama ta te cunoaşte foarte bine şi stie ea ceva. Dăi prileju sa aiba încredere în tine vorbind de lucruri care pe viitor o sa te ajute e o parere nu un fapt o i bună

| CristinaCristi a răspuns:

Pai in primul rand ducetiva undeva unde puteti fi singure! explica-i ca :mama, uh cand ma intrebai daca imi place de X si eu spuneam nu am ggresit mie imi place foartea mult dar mi-a fost teama sa ti spun. IMI CER SCUZE.

| Zero a răspuns:

Poi eu ce sa iti spunthinking uite daca vrei, sa iti dea sfaturi fara sa stie spune-i ca e vorba de alt baiat, adica de exemplu nu iy spui ca stay cu X iy spui ca stai cu Z tongue scuze de exemplu, oricum cineva care nu il stie ea, si ceri sfaturi, dar mai bine iy explici ca abia ai inceput relatia cu X si ca ai nevoie de sfaturi acum ca ai nevoie de ele si mai bine iy spui despre baiatul in cauza big grin succes cred ca o sa inteleaga mama ta big grin>big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am o mica problema de genuu asta.Si eu vreau sa am o discutie deschisa cu mama mea. Dar nu stiu cum sa fac asta. Ajutati-ma Va rog!batting eyelashes

| ╔═.♥.══════╗ a răspuns:

Problema asta o am si eu cu mama dar am gasit o solutie... odata mi-a placut mult de un baiat si nu-i puteam spune lui mama asa ca pana la urma m-am dus la ea si i-am spus ca la baiatu respectiv ii place de mine( am mintito putin) si atunci mi-a spus sa il accept daca il plac si asa mai departe si gata apoi i-am zis ca suntem un cuplu si mi-a dat niste sfaturi. e mama ta ea e trecuta prin viata si stie cum e sa nu-i poti spune mamei ceva bafta! funda?