| LisaJulie a întrebat:

Verișoara mea e hiperactiva dar nu prezintă simptome de ADHD, e atenta dar de multe ori nu sta locului mai ales noaptea! Nu fumează, nu consuma alcool, dulciuri și nici nu știe ce sunt alea droguri! Care sa fie cauza?

7 răspunsuri:
| Miruna333 a răspuns:

Din moment ce se manista noaptea, e putin dubios. Ar fi ok sa consulte un doctor sau sa ia legatura cu un psihoterapeut. Poate are probleme de somn, anxietate, chiar daca nu consuma zahar, poate cofeina sau alte bauturi sau probleme medicale.

Răspuns utilizator avertizat
| Korkodeln a răspuns:

Exact ce ai spus, e hiperactiva, unii oameni, mai ales la tinerete, au foarte multa energie, care trebuie canalizata de ei, sau parint, i inspre activitati utile, nu distrusa prin indoparea cu pastile.

Recomand sa o indrumi pe verisoara la practicarea unui sport, in functie de aptitudini, preferabil ceva care cultiva disciplina fizica si mentala, precum judo, karate, aikido, fie char sporturi "obisnuite": handbal, volei, baschet, etc.

Nu lasa sa se transforme o persoana energetica intr-un "bolnav" care trebuie tratat.

| RedMarr a răspuns:

Presupunand ca nu e ceva temporar ( si schimbarile hormonale pot da peste cap comportamentul) Probabil e ceva genetic. Acest comportament/setare Se poate modela, dar nu se poate Elimina. Ar trebui indrumata spre o Activitate care sa-i impace aceasta stare cu Abilitatile (Sociale) necesare in societate. Probabil stii cat de predispusa e Lumea in a pune Etichete/Stampile. Pana la urma, daca exista... inseamna ca poate contribui si ea cu Acel Ceva unic al ei la Lumea din jurul ei.

| frumoasazaraza a răspuns:

Copiii au energie. Si oamenii extrovertiti in general. ADHD e foarte complex, nu asa se diagnosticheaza.