| anonim_4396 a întrebat:

Verisorul meu s-a casatorit acum 2 saptamani, dar sotia lui deja era gravida avand 7 luni.Alaltaieri a nascut fetita prematur, dar ieri a si murit, din cauza faptului ca aceasta nu avea dezolvati plamanii si nu putea respira, iar orasul in care locuim nu este dotat cu aparatura necesara si nici timpul nu a fost prielnic sa o poata transporta la Timisoara sau Cluj.Nu stiu cum sa-l mai incurajez, se simt ambii foarte rau, pentru pierderea Deliei, fetita lor. Ce sfaturi as putea sa-i dau?

Răspuns Câştigător
| antonius74 a răspuns:

Ai putea sa-i explici ca astfel de nasteri premature se intampla cam la 1 din 10 nasteri, deci nu trebuie sa fie vina lor pentru ca s-a nascut atunci. la fel, nu e vina lor ca spitalele din romania nu sunt bine dotate....imi pare doar rau pentru fetita :'(
condoleante sincere!

6 răspunsuri:
| SweetCandy a răspuns:

Mi s-a facut pielea de gaina cand am citit...sincer,nu prea ai ce sa faci...era sufletelul care urma sa il faca fericit pentru tot restul vietii! trebuie sa incerci sa il faci sa simta ca ii esti aproape si tu si restul familiei...de sotie ce sa mai zic...cred ca ce e in sufletul ei nu poate simtii nimeni!
incerca sa ii incurajezi...straight face
sincere condoleante!

| Roxana_6190 a răspuns:

Doamne... mi s-a facut rau aproape cand am ciit chiar a murit? Dumnezeu sa o iestte desi nu avea pacate si cat despre parinti... cred ca trebuie sa ii lasi o vreme sa isi planga copilul sa se descarce pentru ca daca anul se descarca acum mai inclo vor fii foarte incarcati si nu se vor simti bine! Asta nu se uita niciodata. dar iti spun eu cu cel mai mare drag si din inima o vecina de-a mea a fost in aceeasi situatie acum 1 an dar am plans 6 luni dupa baietelul ei. iar acum este fericita ma rog nu este o feriicre implinita. dar acum are o fetita sanatoasa si grasuta! Mai incolo sa incerce sa faca altul!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In asemenea situatii nu se dau sfaturi.Tot ce poti face este sa le fii alaturi, sa ii asculti daca vor sa isi deschida sufletul iar daca nu se simt pregatiti pentru asta, faci bine daca le respecti dorinta.Este un subiect prea dureros...Imi pare rau pentru ei, nu pot nici macar sa ma pun in situatia lor...

| Mefisto23 a răspuns:

Nu exista cuvinte pentru o asemenea suferinta. Nu exista sfaturi. Exista poate doar o solidaritate tacuta, prin care sa nu le arati decat ca esti alaturi de ei, fara sa le zgandaresti suferinta. Imi pare rau pentru fetita, de acum incolo va fi ingerasul lor din Cer...

| lenyia a răspuns:

Un gând de mângâiere, compasiune şi sincere condoleanţe.
Disparitia persoanei iubite este o pierdere de neinlocuit…o pierdere ce cuvintele nu inlocuiesc…. condoleantele par superficiale…picaturi in ocean….
si totusi….cuvintele sunt acolo…trec pe langa noi ca printr-un vis…si nu dam importanta…
mai sunt persoane dragi pe langa noi?!…
Fi alaturi de ei!

| 8ball a răspuns:

Da...nasol...nasol rau de tot...am si eu o vecina care a nascut la fel o fetita la doar 6 luni... fetita nu a murit... dar cam are defecte la maini si al picioare...si cu varul tu si cu sotia lui...sa ii consolati...sa le ziceti ca au viata inainte...si pot sa faca mult copii, nu stiu thinking sincere condoleante