| AmiRa33Rebeca a întrebat:

Vi se pare normal ca diferenta de varsta dintre frate si sora sa fie de 14 ani?

13 răspunsuri:
| William a răspuns:

Nu, nu este normal.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Este cam mare dar nu asta este important. Important este sa se iubeasca. Daca fratii se inteleg este extraordinar. Eu mi-am gasit doua surori la varsta matura si ma bucur de prezenta lor. Este extraordinar!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu e nimic anormal in asta. Conteaza starea familiei in rest, in special varsta si sanatatea celor din casa. Intre mine si sora-mea sunt 8 ani diferenta, intre un prieten si sora-sa vreo 12-13... E ok, chiar e mai usor pentru familie, nu mai apar certuri intre frati, in scurt timp cel mare se descurca singur si cu banii, si familia ii poate rasfata pe ambii. E putin mai greu pentru o familie sa tii 2 copii la scoala simultan, nu poti cumpara o bicicleta pentru unul, trebuie sa le cumperi amandurora, si tot asa. Cand unul are 14 ani si celalt e nou-nascut, lucrurile sunt mai simple dupa parerea mea. Pe cand o sa ajunga cel mic la scoala, poate cel mare deja e angajat, pe salariul sau, poate ajunge cineva in zona, iar cand cel mic ajunge pe punctul de a-si croi un drum in viata ar putea primi ajutor din partea fratelui. Eu am ajuns in situatia de a ma face cunoscut in zona, si vad cum altora le e mult mai usor, pentru ca fac parte din familii numeroase (veri, frati, unchi...), si au pe cine se baza.

| Elena9328 a răspuns:

Da mi se pare normal si diferenta dintre mine si sora mea este de 10 ani :*.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer nu prea. Adica pentru mine n-ar fi ok sa-mi toarne mama acum un plod ca m-as urca si pe tavan daca as auzi plansete, urlete si tipete in casa in conditiile in care eu la 7-8 se presupune ca trebuie sa fiu odihnita si sa plec la liceu.
Mi se pare exagerat.Cel mai ok mi se pare daca sunt de varste apropiate sau doar vreo 3-5 ani diferenta.

| LifeIsColour a răspuns:

Buna,da,de ce nu?! Desigur, nu este placut pentru o adolescenta sa fie nevoita sa aiba grija de fratele mai mic, sau sa-i auda plansetele in miezul noptii, fie pentru ca ii e foame, fie din orice alt motiv.Insa,exista si o parte buna in toata aceasta situatie.De exemplu,cand o sa mai creasca,poti sa ai grija de el, sa mergi cu el prin parc, sa capeti experienta pentru ca, in viitor, si tu o sa fi mama si o sa ai nevoie de cateva cunostinte pentru a putea face fata oricarei situatii neprevazute. Sper ca te-am ajutathappy

| Ammizzu a răspuns:

Da. Exista diferente si mai mari.

| OaiaNinjalău a răspuns:

De ce nu ar fi normal. Cu cat diferenta de ani e mai mare iubirea din frati creste. La mine e diferenta de 10 ani si ne iubim foarte mult. Eu am 14 si el 24 de ani. Da, adevarul e ca nu stati cine stie ce mult impreuna, dar asa creste mai mult iubirea si dorul de frate/sora. O zi buna! :3

| Siminik a răspuns:

Da,de ce nu. Cunosc diferente si de 23 de ani intre frati.

Răspuns utilizator avertizat
| Piticoot18 a răspuns:

Nu mi se pare nimic anormal in asta happy..am intalnit si surori care aveau diferenta de varsta intre ele si mai mare..important este sa se iubeasca >big grin

| AnaMica01 a răspuns:

Diferenta de varsta intre frati si surori nu este normala sau anormala, iar 14 ani e destul de mult dar nu e chiar asa rau pentru ca eu chiar cunosc persoane in cazul acesta, adica un coleg de clasa de 15 ani are o surioara de 1 an...dar cunosc situatii si mai "bizare" adica cel mai mare copil din familie are 40 si cel mai mic 12

| xPiitiicaOx a răspuns:

Orice diferenta intre frati e ok. Normal ca nu va fi usor pentru cel mai mare, dar cand va mai creste, il vei ajuta enorm, tu deja vei fi trecut prin viata, si vei sti ce sfaturi sa ii dai. Chiar varsta nu conteaza, atata timp cat sunteti frati, si va iubiti reciproc, nimic nu mai conteaza! Sper ca te-am ajutat. big grin