| aLinux a întrebat:

Vi se pare normal ca la 18-19 ani sa ai program la cat sa fii in casa si unde ai voie?
Pe mine ma enerveaza rau. asta se intampla prietenei mele.
Suntem impreuna de 4 ani si 7 luni. Deja incepe sa ma macine rau chestia asta cu intratu in casa la 8-9 si iesitu afara la 4-5.
Intelegeam daca avea de lucru in fiecare zi dar si daca nu are trebuie sa astepte in casa pana i ora in care "se iese afara"!
Si am incercat sa vorbesc cu tatal sau si mi-a zis "tu o aduci in casa la cat vreau eu".
Mamasa la fel, bineinteles ca parintii stiu ca noi facem sex sau ca ramanem singuri etc, dar mama ei i frica ca ea sa nu ramana gravida, si cica tocmai de aia sa nu stea mult afara seara... de parca daca ar fi sa o las gravida nu se poate ziua!
Sau cu telefonul cand o sun nu poate vb orice la telefon ca sa nu auda masa si tatal ei. Nu stiu ce sa mai fac. sad

Dau funda pentru cea mai frumoasa sugestie, explicatie, sfat, etc.

Răspuns Câştigător
| Helby a răspuns:

Eu cred ca cel mai bine ar fi sa ai o discutie privata cu parintii fetei.Este normal ca un parinte sa fie ingrijorat si sa faca tot posibilul pentru a-si proteja copilul. Ar trebui sa iti iei o seara libera si sa vorbesti cu ei despre relatia ta cu fiica lor, si sa le explici in mare faptul ca fiecare om are nevoie de intimitate. Din moment ce fata e majora e un semn ca poate lua singura decizii si ca nu are nevoie de parintii ei pentru a lua niste decizii importante in viata ei.
Spune-le parintilor ei ca sunt prea protectivi si ca ar trebui sa ii dea si fetei lor libertatea cuvenita. Daca ea te-a ales pe tine, atunci parintii ei trebuie doar sa se conformeze cu asta si sa o sustina. In orice caz, nu incepe cu chesti de genul: "Alti parinti nu fac asta.", pentru ca ai sa faci mult mai rau. Sfatul meu este ca ar trebui sa le explici faptul ca ea e importanta pentru tine si ca nu ai putea sa ii faci rau. Cat despre statul afara, spune-le ca nu e "anormal" ca ea sa iasa din casa si sa isi petreaca timpul liber in compania prietenilor.
M-am uitat si la ce ai mai scris sus, la faptul ca parintii vostri stiu ca faceti sex. Ar trebui sa te gandesti si tu mai bine daca relatia voastra este una de rang sexual sau mult mai mult de atat. Cat despre un copil, astazi exista prezervative si anticonceptionale, asa ca asta nu este o problema.
P.S.:Sper ca sfatul meu te va putea ajuta.

12 răspunsuri:
| Reiatsunami a răspuns:

Omule din cuvintele astea zici ca e prima mea relatie. cu totii trecem printr-o faza de asta. te maturizezi, parintii vor vedea lucrul asta si nu te vor mai batea la cap. ai putea sa vb cu ei dar daca sunt chiar batuti in cap, atunci vei avea cursul natural. te vei certa pana vei face spume la gura.

| MMihai a răspuns:

Cât timp stă în casa lor și pe banii lor trebuie să îi asculte!

| Jibo a răspuns:

Daca o iubesti, accepta situatia si vei gasi tu puterea sa treci peste chestile astea.gandeste-te ca poate situatia de acum e cea mai buna posibila.

| aLinux explică:

Multi mi-au zis ca din cauza cum ea nu a mai avut prieten si e singura la parinti.
cred ca vine ziua cand voi vorbii cu ei ca incep sa ma satur sad

| MasterOfDisaster a răspuns:

Buna.in primul rand, felicitari pentru relatie happy, multi adulti nu rezista atat impreuna.

2.ar trebui sa discute cu parintii,sa o faca „finut" adica,la masa.„mami,stii acum am mai crescut,pot sa am grija de mine,as putea sta pana mai tarziu? oricum,voi fi cu x,y,nu are ce sa mi se intample...,hai te rooog, promit ca voi face aia, si aia" eu asa fac happy

daca are parinti „comunisti"...asta e. nu prea are ce sa faca.ar trebui si tu sa incerci sa te „dai bine" pe langa parintii ei,sa ii invitati (tu cu prietene ta)inntr-o drumetie, sau ceva dragut.

parintii sunt mai protectori, in special cu fetele.mai ales daca e singura la parinti.

sper sa reusiti!happy

| aLinux explică:

Drumetii. am fost 1 saptamana cu ei la mare vara asta, mergem in fiecare duminica la gratar. tatal ei ma mai cheama sa i ajut la diferite chestii si ma duc bineinteles daca am timp. sad

| Reiatsunami a răspuns:

Si daca tot sta pe banii lor in casa lor, pot sa si sara de pe bloc sau sa muste lumea de fata daca parintii le cer asta. pe acelasi principiu se bazeaza draga "Mihaidavidoglu1954". cu gandirea asta poti sa iti dai foc in timp ce fumez al2lea pachet de tigari. oamenii ca tine isi arunca frustrarea pe proprii copii prin faptul ca ei la varsta lor nu li s-au ingaduit sa faca multe lucruri si e drept sa faca lucrul asta si copiilor. mentalitate de tot cacatul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tinere, este o lege care spune sa nu-ti judeci niciodata parintii, ai tai si nici ai tinerei care spui c-o iubesti.
Printre altele tatii de fete sunt mai restrictivi spre deosebire de altii care au baieti, dar ce ai vrea s-o uite cu zilele la tine ca apoi in final sa-si blesteme zilele cu ea singura si insarcinata?
Trebuie sa dovedesti ca esti de incredere nu prin vorbe multa ci prin fapte, punctualitate, respect fata de semeni, cuvantul sa-ti fie cuvant, sa dai dovada de bunele maniere ci nu sa-i tavelesti familia pe internet judecand felul cum aleg sa-si protejeze copila o familie.
De altfel daca ar fi de capul ei si maine cineva ar profita de ea asa cum s-a intamplat de foarte multe ori in societatea romaneasca, esti gata sa platesti cu capu?
Nu mai judeca repede si respecta-le alegerea iar daca vrei sa fi cu ea atunci ia seama ca uneori vine si muntele la Mahomed, asta daca intelegi, bafta!

| Ecea a răspuns:

Da,intr-un fel este oarecum normal.
La 18-19 ani inca esti copil si esti predispus la multe intamplari.
Deasemenea este normal ca parintii sa isi faca griji, mai ales ca este fata.
Dar nu prea este normal cu programul de iesit din casa.
Adica este ok si spre binele ei sa vina pana la 12-1 noaptea acasa, dar cand pleaca nu cred ca este o ceva ce poti impune.

Exista posibilitatea ca parintii ei sa nu te placa pe tine.
Si cred ca asta este problema, nu au incredere in tine si nu prea te palc.Este total lipsit de logica altfel ceea ce fac ei si nu cred ca exista parinti foarte exigenti care sa ia complet libertatea copiiilor lor.

Partea cu "am incercat sa vorbesc cu tatal" este o greseala si chiar ai avut tupeu,in primul rand ea trebuie sa vorbeasca,tu esti un strain in casa lor, astazi poti fi maine nu.

Singurul sfat este sa astepti sa vezi cum avanseaza lucrurile.
Incearca sa ii anunti parintii din timp ca o sa iesiti intr-o seara si veniti mai tarziu.
Sau ca doarme la tine, sau etc.
Anunta din timp si vezi cum reactioneaza ei.

| Mousie a răspuns:

Asa si prietena ta scuza-ma ca iti spun e chiar proasta. cum sa accepte asa ceva.ea de ce nu se cearta cu ei? de ce nu se ia si pleaca afara si gata? ce mare lucru? o bat sau ce? pai asa nu o sa isi formeze o persinalitate sau un caracter. e mai rau ca un caine dresat si nu o sa fie descurcareata in viata deloc. sincer imi pare rau pentru tine. dar si tu esti vinovat. ar trebui sa pui putina presiune pe ea, sa ii spui ca daca ea nu sta afara, tu nu ai de ce sa faci acelasi lucru. si at poate se deschid ochii la ea si vede ca si ea trebuie sa aiba grija de tine, nu numai tu de ea.

| cherrybomb a răspuns:

Aseara am iesit afara pe la ora 21... si am intrat in casa pe la 3 dimlaughing sunt fata. dar ai mei au incerdere cu cine umblu love struck

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Critical: Să mori tu? Ia arată-mi şi mie unde există legea aia care mă obligă să respect nişte oameni care au făcut sex neprotejat cu 9 luni 'nainte să mă nasc eu?
Probabil şi fiice lui Joseph Fritzl (caută pe goagăl!) ar fi trebuit să-şi respecte tatăl, nu?
Bă nene câţi oameni cretini!

Cât despre tine aLinux, nu pot să-ţi spun decât "condoleanţe!".
Genul ăsta de oameni sunt cât se poate de cretini şi greu de crezut că-i vei convinge vreodată - tu sau fiică-sa - de faptul că sunt cretini.
Pe de altă parte, ea acuş termină liceul şi poate merge în alt oraş pentru a face facultatea. Ai ceva mai multe şanse atunci!

Eu personal n-aş fi rezistat indiferent cât de mult aş fi iubit-o. Tocmai pentru că aş fi iubit-o aş fi terminat relaţia. E super frustrant la dracu' să nu te poţi bucura de persoana iubită pentru că nişte bigoţi obscurantişti refuză să vadă realitatea!

Soluţia asta e: Aşteaptă să ajungă la facultate (obligatoriu în alt oraş) şi de-acolo să vă găsiţi amândoi ceva de muncă, vă mutaţi împreună şi pa! Altfel nu scăpaţi de coşmarul ăsta!

Salut.