| Osana254 a întrebat:

Vi se pare normal sa nu va puteți chema familia(mama,tata,frate) la un eveniment (aniversarea vostra sot/sotie,copil etc) din cauz faptului ca va critica ce puneți pe masa, ce serviți, cum serviți (parintii).Sau chiar va iau cu "saraca" în sensul de "o pus și ea ceva pe masa" (fratii)?
Eu am o familie mica dar ciudata.Suntem cam de acelasi nivel financiar (fratele meu sta un pai mai bine dar nu stralucit), dar cu toate astea mereu ma simt criticata sau privita de sus.
Mama și fratele meu se comporta cu mine de parca as fi lipita de foame, iar dacă spunem ca ne-am mai făcut ceva la casa încep și dau exemple de ce si-a făcut x sau y cu mențiunea "ei au bani ma...".Ca și cum ar zice "nu ca voi saraciilor" și nu sțiu de ce fac asta.Mereu ne îmbie cu lucuri de ale lor ramase ce nu le mai trebuiesc (mereu refuzam), iar dacă noi le aducem ceva cadou se uita unii la alții și se comporta ca și cum ar fi ultimii săraci și le-am dat un lucru mediocru.
Iar tata, deși am crezut ca el o sa fie mai ok mereu are o problema.Mereu rade de mine când zic ca am facut o mâncare, o curățenie etc în sensul de "ști și tu sa faci mancare" sau "și știi tu sa ți casa".La fel e și cu sotul meu când a mai facut ceva la casa "pff, sa vezi ca o sa se dărâme ca nu cred ca o știut face".
Nu înțeleg comportamentul lor.Am plecat de acasă de mica și m-am descurcat singura.Am 30 de ani acum, un sot și un copil și ai mei deși nu le-am cerut ajutorul și nici nu am învățat nimic de la ei nu știu de ce considera ca sunt incapabila, la fel și soțul meu și probabil si copilul.Pentru ca atunci când i-am zis mamei ca o sa il fau la facultate a zis "da, sau dai o foarfeca sa se facă frizer".Ca și cum ar fice ca nu o sa am nici eu bani de facultatea lui și nici el minte de facultate.
Vi se pare ok comportamentul asta?

17 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu prea e normal.
Dar in situatia descrisa de tine, mi se pare chiar foarte normal.
Oricum, te vor bombăni toată viața.

| Lupică27 a răspuns (pentru darrio2007):

''Oricum, te vor bombăni toată viața. ''
Oamenii toxici doar asta fac.

| Violleta2022 a răspuns:

Cand ai o familie toxica, este recomandata sa rupi cu ea, tocmai pentru a evita sa te mai puna jos si sa-ti faca rau.
Petrece fara ei, considerand ca-i mai sanatos si mai bine sa fii fericita si sa traiesti in armonie cu sotul si copii tai, decat sa-ti aduci in casa oameni rai si invidiosi, chiar daca sunt parintii si fratele tau, fiindca nu doar tu suferi ci si sotul si copii tai, pe care-i supui la aceleasi ratai pe care le primesti si tu de la familia rautacioasa.
Sfatul meu, ca femeie matura, trecuta prin viata si prin destule incercari este: rupe relatia cu parintii si fratele tau, ori pastreaza-o cat de limitata si indepartata poti, fiindca nu-i normal sa-ti faci singura rau si sa-ti aduci in casa oameni care te pun jos, te umilesc si isi bat joc de sotul si copilul tau.

| gabicoo a răspuns:

Problema este la ei - nu la tine. Dacă te înțelegi bine cu soțul ce-ți pasă de ce zic neamurile. Nu le mai invita dacă nu știu să se poarte. Fie că-i chemi la tine fie că nu-i chemi tot te vor vorbi de rău. Așa că nu-i mai chema.

| ioana748 a răspuns:

Eu am inchis usa reusitilor vietii si ma simt extraordinar.
Nu am rabdare cu vampirii energetici.
Te încurajez sa fii fericita cu familia ta proprie, copilul tau si sa va bucurati de reusitele voastre. Fara bolnavi psihici, ca viata i scurta si este pacat sa pierzi timpul cu toti negativistii.
Toate cele bune,

| Lupică27 a răspuns:

Oameni toxici=oameni inferiori care ii trag si pe altii in jos dupa ei ca sa se simta si ei bine si sa-si refuleze frustrarile.
Ignora-i complet, nu merita, sunt vampiri energetici.
Am si eu din astia, la modul ei sunt genii si eu un vai mama mea, dar nu e deloc asa.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Spune-mi. Când ești mușcată de un câine rău, ce faci,!? te mai duci în curtea aia? Sau inviti câinele la tine acasă?

| LisaJulie a răspuns:

Asa au făcut mereu? Pentru ca dacă sunt niște oameni pe care nu prea as vrea sa îi cunosc, poate ca cineva le va spune verde in fața ca ce fac nu e bine dar nu cred ca le va conveni

| Osana254 explică (pentru LisaJulie):

Da,asa sunt ei.
Cumnata ma le-a spus părinților mei în fata anumite chestii, acum nu se suporta dar nici nu ii mai trece mama peste cuvânt.

| Madaxo97 a răspuns:

Îmi este foarte familiar acest comportament, bunicii mei din partea tatălui și surorile și cumnații lui sunt si erau exact la fel cum descrii tu, identici.
Au acest comportament din invidie, nu suporta să aibă cineva mai mult ca ei, chiar si cu un leu, nu se bucura pentru reușitele voastre, stiu doar sa critice, sunt persoane foarte toxice care mereu vor avea ceva de bârfit si comentat numai ca să vă facă sa va simțiți inferiori lor.
Rupe total orice legătură cu ei, până nu se învață minte sa înceteze cu astfel de comentarii, să nu va mai facă sa va simțiți de rahat, inferiori, nu îi mai invita la niciun eveniment, decât sa vă strice dispoziția cu vorbele lor acide pline de răutate.

| MistarGoGu a răspuns:

PAi asta tine de IQ! SA îți critici sau injosesti membrii familiei pe considerente financiare asta spune multe!

| Lupică27 a răspuns (pentru MistarGoGu):

Neamuri din pwle strambe laughing

| MistarGoGu a răspuns (pentru Lupică27):

Nu are vina trompa ...ca e strâmbă! Sl○b○z cu ADN-ul expirat! Asta e problema acolo!

| Lupică27 a răspuns (pentru MistarGoGu):

Sunt facuti din laba si carati de muste in p...

| eliancodrut a răspuns:

In viata sa te calauzesti dupa cateva principii:
1. Familia parintilor este doar a lor, familia ta este doar a ta.
2. Gura lumii nu o poti opri,
3. Cei care te critica in orice sunt musafiri nepoftiti. Acestia nu au loc la masa.
4. Mai aproape este un prieten bun, decat o ruda rea.
5. Asculta pe toata lumea si fa cum crezi tu ca este mai bine.
6. Usa ta sa nu fie deschisa pentru cei ce vorbesc de rau, nici pragul casei lor nu trebuie calcat de tine.

| CracanelTrasPrintrunInel a răspuns:

Nu e normal, eu as rupe legutura cu ei, as exclude ideea de a rezolva asta prin comunicare doar pentru ca mi se pare ireal sa fii persoana adulta si sa duci lipsa atat de grava de empatie si compasiune, mai ales fata de propria fiica/sora, nu cred ca ar intelege nimic, doar ar gasi alte lucruri de care sa te acuze. Deja stiu ca ti-ar spune ca esti "prea sensibila", persoanele abuzive au un tipar.

| Osana254 explică (pentru CracanelTrasPrintrunInel):

Aaa,asta logic.Eu sunt aia suparacioasa din familie din perspectiva lor.
Oricum mama ar spune orice doar sa fie invers fata de ce spun eu.