| papatukjatlekjulk a întrebat:

Voi ce ati face intr-o situatie asemanatoare? Eu am o prietena foarte buna, pot spune chiar ca am fost cele mai bune prietene timp de 3 ani, dar anul asta nu stiu, s-a intamplat ceva ciudat.
Inainte vorbeam non-stop, ne ascultam reciproc problemele, ne sfatuiam, ne ajutam una pe alta, ne intalneam pe oriunde, nu conta, acum parca nimic, desi eu am ajutat-o cu foarte multe, cu temele, cu testele, sau cu orice avea nevoie, iar ea nu arata nici un pic de recunostinta.
Ea in schimb nu imi mai raspunde la telefon, cica tot timpul e ocupata (desi nu cred eu ca e) si nu mai vrea sa ne vedem pe nicaieri (si nici nu mai iese cam cu nimeni, nu mai vrea, se intampla ceva cu ea), nici macar nu cred ca ii mai face placere, desi eu nu m-am schimbat deloc, doar ea a inceput sa se izoleze si sa-si vada doar interesul.
Am incercat sa vorbesc cu ea, si ea intelege totul ca un fel de "of iar incepi al treilea razboi mondial?", iar eu sunt disperata pentru ca ea era singura care ma asculta si ma intelegea, iar acum pur si simplu din punctul asta de vedere ma simt un om singur, fara prieteni...

Ce pot face? Am incercat sa discut cu ea, dar nici acum nu raspunde, la mesaje, sau ceva, sau daca e da un mesaj la misto noaptea si apoi iar nu raspunde si nici nu-i pasa ca vede atatea telefoane sau mesaje, eu doar vreau sa rezolv cu ea o data ceva!

Ce sa fac? Oare chiar am fost fraierita, ea si-a vazut interesul, sa o ajut cu scoala si altele si acum ca s-a terminat scoala, a terminat cu bunatatea? Nu inteleg, ea nu a fost asa in ultimii 3 ani... ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| Bella_3622 a răspuns:

Pai si eu am o prietena foarte buna, uneodi are si ea toane. Si chiar ar fi putut sa stea cu tine din interes. Da totusi sunt 3 ani, nu prea cred ca ar fi stat atata cu tine. Trimite-i un ultim mesaj si spune-i ca daca ar vrea sa mai continuati prietenia aceasta! Si daca nu isi va da macar interesul sa iti raspunda. Las-o in pace, te va mai cauta ia, daca va mai avea nevoie de ceva. Dar atunci sa nu mai fi asa buna cu ea, fai si tu toanele pe care ti-le facea ea. Prietenii vin si pleaca. Si am constata ca nu prea mai exista prieteni adevarati in ziua de azi. Bafta love struck
P. S[rezista]love struck

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu cred mai degraba ca are o problema, poate in familie, poate a suferit o trauma, un abuz, poate este bolnava. E greu de zis, incearca sa fii mai putin agresiva si insistenta, poate se va deschide si iti va spune ca a patit.

| Razvan a răspuns:

Sa te resemnezi cu situatia. Aproape mereu asta e cel mai lucru pe care il putem face.Indiferent de cat de mult ne-am minti si ne-am flata noi crezand ca ii putem schimba pe cei din jurul nu se poatechatterbox
Ne nastem sau ne formam anumite trasaturi de caracter care nu mai pot fi schimbate niciodata indiferent de oameni sau de evenimentehappy
Asa ca las-o sa plece.Nu poti tine oamenii cu forta langa tinewinking

| anad a răspuns:

Sigur are ceva probleme fie in familie, fie ca ai suparat-o tu cu ceva. Incearca sa afli de la alte prietene ce e cu ea si nu o stresa deocamdata. Va veni ea la tine iar daca iti e prietena.

mlm
| mlm a răspuns:

Cu siguranta are o problema si inca una foarte mare, lasa sa treaca o perioada si vei vedea ca ea va fi cea care te va cauta.Incearca sa nu o mai exasperezi cu telefoane, mesaje sau mai stiu eu ce, singura isi va da seama ca a pierdut o amica foarte buna. Timpul si rabdarea vindeca foarte multe rani.

| Vizitiul a răspuns:

Nu ai fost fraiera deloc, eventual, te-ai implicat exacerbat de mult in ceea ce priveste relatia voastra de amicitie, un lucru firesc, zic eu, pana in momentul schimbarii radicale de care a dat dovada.
Spui ca ai incercat sa socializezi cu ea pe aceasta tema, dar ea a ramas indolenta. Ce poti face? Trateaz-o cu un comportament similar.

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Oamenii se mai schimbă, se întâmplă. Nu ai ce face decât să o laşi în pace dacă o să te sune ea, atunci vei şti dacă acei ani au fost aşa sau nu. Numai o sâcâi, las-o în pace să vezi ce zice.

| candycarrie a răspuns:

Nu cred ca face asta din rautate, daca zici ca nu mai iese in general, cu nimeni. poate chiar a patit ceva, sau poate trece printr'o perioada de criza.de ex, inainte eram o persoana care iesea mult cu prietenii mai ales cu cea mai buna prietena si brusc nu am mai avut chef de iesit si pot sa zic ca prietena mea m'a cautat mult dupa aceea si ma gandesc ca si ea s'o fi gandit ca si tine, ca o las balta, si ea m'a ajutat, si eu am ajutat'o, ca prietenele.in corpul nostru se petrec schimbari si este normal sa ne purtam diferit, nu cred ca a stat 3 ani cu tine si te'a sustinut sa o ajuti la scoala, daca zici ca erati asa apropiate.laso sa isi revine, daca isi mai revine vreodata, daca nu, tine minte ca prieteni iti faci ORICAND>big grin

| atianin a răspuns:

Cel mai probabil ca se intalneste cu unul din fostii tai iubiti si asta poate fi ori si-a urmarit interesul.
In orice caz nu o mai stresa cu telefoanele si mesajele daca ea mai vrea sa fit prietene atunci va face ceva ca sa reinnodati relatia voastra de prietenie.
Daca nu cel putin ai invatat o lectie :sa nu exacerezi cu atasamentul fata de prieteni

| εїз Ir εїз a răspuns:

S-a cam folosit de tine...

| ♥Anto* a răspuns:

Si eu trec prin situatia ta. la mine insa, prietena mea(ne stim de mult, de vreo 13 ani), de fapt fosta pentru ca acum eu n-o mai consider, s-a bagat in alt grup si acum are alti prieteni. umbla cu d-astia care fumeaza, toata ziua iese in oras si freaca menta, o fitoasa, o rasfatata. parintii nostri se inteleg f bine si mie-mi pare rau ca s-a dus de rapa totul. acum o urasc.si cand vad ca-mi vorbeste cu o mila in glas imi vine sa... off
Dupa mine, eu as zice sa incerci sa o uiti, sa-ti faci alti prieteni... va veni momentul sa sufere si ea cat suferi si tu acum dupa aceasta prietenie.

VIATA MERGE INAINTE!

| dya26 a răspuns:

Cum era proverbul acela '' Doamne ferestene de prietenii ca de dusmanii ne ferim singuri.''

| Deeea_8899 a răspuns:

... Si eu am avut 0 prietena foarte buna ea ma asculta la toate problemele si o ajutam cand avea probleme, uneori si ea. Cu timpul ea o inceputsa umble cu altii, si cu baieti (curvari) tampiti, dar cu toate acestea eu tot vroaim sa ies cu ea. Am trecut prin multe, am luat`o cu mine aproape peste tot. I`a placut. numa profita. si de la un timp m`am simtit foarte singura asa faa nici un prieten sigh asa cum zici uh. dar acum 5 luni mi-am facut un prieten bun. El ma intelegea si ma intelege. La inceput nu ne intelegeam asa bine. in primele luni, dar de cateva luni. nu ne mai certam, ne intelegm perfect love struck ma inteleg mai bine cu el decat cu ea cum era ea inainte.

Eu zic. sa nu mai apelezi la ea. Ai sa vezi ca va veni la tine intr-o zi. Tu gaseste`ti alta pretena/prienten. si vezi`ti in continuare de viata; x. ( cine rade la urma rade mai bine ) nu uita... trateaz`o cu indiferenta cand se intoarce asa cum face si ea. O sa-i para rauwinking.kiss
Bafta kiss! ai grija ce faci!:X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut o situatie asemanatoare. E posibil sa nu mai vrea sa fiti prietene. Daca e asa, e mare pacat! O prietenie care dureaza de atata timp nu merita sa fie distrusa!

| Berta a răspuns:

Pai i-ai zis toate astea?

| george_3138 a răspuns:

Probabil ca si-a gasit alta prietena si da intr-adevar si-a vazut interesul! in viiitor sa ai grija ce prietene iti alegi si ce langa ce persoane stai! asa am patit si eu numai ca ce faceam noi impreuna sau ii povesteam de-a le mele ii spunea mamei ei si a iesit urat! infine ai grija cu cine te incurci! NU mai crde in orice prefacute!