| anonim22378 a întrebat:

Voi ce credeti...cum e mai bine? sa fii sau sa nu fii singur la parinti? argumentativa raspunsul cu cat mai multe avantaje si dezavantaje

Răspuns Câştigător
| Hikari a răspuns:

Uneori ai avantaje si dezavantaje cand esti singur la parinti.
Avantaje :Cand esti singur la parinti primesti mai multe lucruri pentru ca esti unicul lor fiu/fiica si au grija de tine ca ochii din cap si esti mai increzator.
Dezavantaje : Esti foarte egoist sau uneori prea rasfatat, cand te simti singur s-au suparat nu ai pe cineva alaturi, nu ai o sora sau un frate cu care sa discuti anumite probleme.
În concluzie, este sau nu un avantaj să fii singur la părinţi? Cercetările tin să spună că da. Copiii singuri la părinţi pot avea anumite avantaje ca rezultat al statutului lor special, care se traduce în mai multă atenţie din partea părinţilor, lipsa rivalităţii ce există între fraţi şi surori şi accesul la mai multe resurse familiale.
Uite poti citi mai multe de pe acest site : http://www.sanatateatv.ro/......ezavantaj/
Sper ca ti-am fost de ajutor si ca ai inteles!;)
Succes!

4 răspunsuri:
| Armyanka a răspuns:

Pa ieu cred ca e mai bine sa fii singur la parinti. Deoarece daca ai un frate sau o sora mai mica, nu o sa mai fi asa indragit, parintilor nu o sa le mai pese de tine asa mult, pentru ca trebuie sa aiba grija de fratele/sora ta. O sa fie mai stresati, etc.
Avantaje pentru mine, nu exista!

| diclorofosfat a răspuns:

Salut, singurul avantaj ca esti singur la parinti, dupa parerea mea, este ca primesti toata atentia si tot ce iti doresti, dar atunci cind este in exces te face egoist si te gindesti mereu numai la tine, si ai mereu o scuza. Eu am 4 surioare si 1 fratior, eu fiind cea mai mare big grin si sunt foarte bucuroasa de familia mea, trebuie sa am grija de pici iar asta ma face mai responsabila, mereu trebuie sa ma impart cu ei, deci esti mai buna, si toate deprinderile astea din familie se reflecta in societate.
O zi buna happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e bine sa fii singur la parinti.nu se pune problema de avantaje si dezavantaje.ar insemna sa pui pret propriilor frati si surori.dar pot sa-ti dau un exemplu; unul singur la parinti trecand pe langa reuniune de familie a altora,a plecat trist acasa,si le-a spus parintilor; nu mia-ti facut si mie un frate sau o sora. uite astia sant impreuna, mananca se cinstesc, rad glumesc.asculta muzica se simt bine.io sant singur.da mama dar daca aveai trebuia sa imparti iepurele ala fript in doua in trei sau in patru.si ce? mancam cate o bucatica, dar erau fratii mei.caz real.la inceput e bine singur.cativa ani.dar dupa aia e monoton si trist.parintii se duc, si tu ramai cu cine? ca prietenii nu-ti pot fi frati.si un frate oricat de rau ar fi el, iti este totusi frate si sufera pentru tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Andreea? dorul pentru surioara,te scoate pe usa afara, dorul pentru fratior, te tot trage de picior.pentru a merge sa-i vezi, sai intalnesti, sa te bucuri de ei.deasemeni; unde-i frate langa frate, se da lumea la o parte.se stie, pa sistem.