| BiaBella a întrebat:

Voi credeti ca omul a evoluat dim maimuta sau ca Dumnezeu a creat omul? De ce?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca exista o forta supranaturala, numita Dumnezeu care a creat nu doar omul, ci intreg universul, in care se gasesc si maimutele.Acestea nu puteau sa apara asa, pur si simplu, nu? Cineva trebuia sa le creeze. Unii zic ca universul a fost creat printr-un bigband. Dar cine a creat acel big band si, apoi, prin el, Universul?
Cine ne fereste de pericole, de rele? Si inca ceva:daca se intampla sa-ti scape un troleibuz, autobuz etc., iar, mai tarziu, afli ca acel mijloc de transport a fost implicat intr-un accident grav, ce zici? E ghinion sau noroc faptul ca acel autobuz, microbuz ti-a scapat? Sau, daca se intampla sa intarzii la scoala, serviciu, policlinica, iar, cand ajungi, gasesti acel sediu in flacari? E noroc sau ghinion faptul ca ai ajuns mai tarziu in acel loc? Cine te-a ferit de aceste nenorociri? Cine a avut gija de tine? Poate o sa zici ca au fost simple intamplari, dar aceste intamplari? Cne s-a ocupat de toate acestea?
In plus, sa presupunem ca omul a evoluat din maimuta. dar, cum am mai zis, acea maimuta cum a luat finta? Dar planetele, cerul, astrii, formele de relief, apele, plantele, si tot ce se gaseste in Univers tot maimuta le-a creat? Sau au fost create printr-un big-band. Dar de cine? Si big-band-ul cine l-a creat?
Gandeste-te un pic la toate astea, si vei vedea ca exista Dumnezeu.A.ca uneori ni se mai intampla si lucruri neplacute? Asta e. Dumnezeu, ca orice parinte, ne mi pedepseste uneori, ca sa revenim pe calea cea buna, si nu pntru ca nu ne iubeste.Sau consideri ca parinti nostri nu ne iubesc, daca ne pedepsesc? Dumnezeu a creat omul liber, i-a dat posibilitatea sa aleaga intre bine si rau. E vina Lui ca noi am ales raul? Si ne mai incearca, uneori, si ca sa se vadeasca mai mult credinta noastra in El, ca sa ne apropiem mai mult de El.Caci omul numai atunci cand e in necaz sau are o problema, isi aminteste de Dumnezeu(alteori nici atunci), ceea ce nu este normal.
Asa ca nu mai pune la indoiala existenta lui Dumnezeu, orice ar fi! Poti sa fii sigura ca exista, ne iubeste, si are grija de noi. Te pup!

31 răspunsuri:
| andy_6627 a răspuns:

Sa stii ca Dumnezeu te a creat ca sa I slujesti Lui!