| Bebis...₣ẹbℓẹŧsea Įu' Sasuke:> a întrebat:

Voi cum ati incuraja o prietena care tocmai s-a despartit de prietenul ei? E foarte deprimata, imi spune sa fiu fericita si iubita ca de maine nu o sa o mai vad si imi e chiar frica ca e putin dementa. I'am spus foarte multe lucruri si chiar nu intelege ca familia ei si prietenii ei sunt mai importanti ca orice baiat.Si spune ca pe langa faptul ca e distrusa ca il iubeste pe baiatul respectiv, s-a indepartat si de familia ei din cauza lui pentru ca nu il accepta.Amandoi imi sp se iubesc dar el are prea mult orgoliul si cica nu ii mai suporta figurile si ca a ierta'o de prea multe ori.Va rog ajutati-ma. chiar nu stiu cum sa o mai incurajez:-

Răspuns Câştigător
| romeo78 a răspuns:

Domnisoar, cu tot respectul, vreau sa va spun, ca prietena d-voastra este intr-o depresie puternica, nu dementa, cum scrie-ti. Se poate incerca, rezolvarea acetei probleme prin a discuta cu parintii acesteia si chemarea unui ajutor de specialitate din partea
Institutiei pentru protectia copilului. Orice intarziere poate fii fatala. Am ajuns la control datorita armatei pe care am facut-o la Spitalul de psihiatrie si am observat destui tineri "plecati" din realitate. Singura nu vei avea cum sa o ajuti. Numai ajutata vei putea. Si sa incercati sa va duceti la un duhovnic. Ajuta foarte mult. Rau este ca situatia prietenei d-voastra este generalizata in randul tinerilor. Si eu aici am cunoscut si reusit sa ajut o persoana cu probleme asemanatoare. Dar totul depinde de cat de deschisa acea persoana la ajutorul ce i se ofera. Oricum succes!

8 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Daca parintii au posibilitatea, sa o trimita in excursie intr-o alta tara.Va uita treptat, poate va intalni chiar marea iubire.Inteleg ca si ea este putin vinovata de aceasta despartire.Vizita la psiholog este totusi necesara.

| Razvan a răspuns:

Prietena ta nu spune nimic gresit. Un mare adevar se ascunde in vorbele ei. E un fel de "traieste clipa" spus intr-un fel amenintator. E o greseala ce a facut ea asa cum ai zis si tu ca a pus prietenul pe locul 1.Bineinteles e destul de important insa nu cel mai importantwinking
O sa isi revina.Fii alaturi de ea

| ThinkPink a răspuns:

In locul tau eu as vorbi cu tiu' ala si i-as zice sa vorbesca cu prietene ta, poate ca s-ar rezolva situatia,
parerea mea

| Rukhsandra a răspuns:

Du-te la ea cu o inghetata (mare) si ia 2 linguri.Mancati si povestiti.las-o sa se descarce. Dupa ce termina de plans uitati-va la un film de comedie sau ascultati muzica si incepeti sa dansati
daca si-a mai revenit iesiti in parc, glumiti, fa-o sa zambeasca.
daca devine iar deprimata schimba subiectul. Povestestei ceva amuzant.Barfiti.Fa lucruri care i facea placere sa le faca.
O sa-l uite... dar numai cu ajutorul vostru

| Theola a răspuns:

Buna.Sincer,ar trebui sa o incurajezi sa mearga la psiholog.Asta nu eceva caraghios, de ras. Vorbeste cu familia ei, nu neaparat cu prietenii.Propunei sa va intalniti in fiecare zi, faceti ce va place si propune`i deasemena sa se intalneasca cu un alt baiat in caz ca stii unul serios.Ai grija sa nu se sinucida sa sa isi taie venele.In ziua de azi, se poate intampla orice.happy

| Georgy1033 a răspuns:

Buna.incearca sa o incurajezi sa vorbesti cu ea sa ii spui ca viata este frumoasa si trebiue traita acum cat este vara incearca sa mergi cu ea prin oras faceti cumparaturi beri un suc la un picnic vb si cu parinti ei sa mergeti undeva unde-i multa verdeata si Flori frumoase poate mai uita sau incearca sa-i gasesti pe altcineva fai rost de o intalnire.mult noroc

| grimcris a răspuns:

Spune-i ca tipul e un prost si ca nu merita dragostea ei. Spune-i ca exista alti baieti mai buni pentru ea si ca in scurt timp il va gasi pe cel potrivit...

| Licurici_1572 a răspuns:

Spune`i prietenei tale sa nu ii dea baiatului respectiv satisfactia.
adica ma refer
ea sufera pentru el si el si-ar putea bate joc mult de ea.si in viitor ar putea sa spuna "uite asta a plans dupa mine si era sa se omoare"
cand il intalneste sa il trateze cu indiferenta sa ii arate ca nu ii pasa ca s-au despartit.
si poate o sa o intrebe ce e cu ea, si poate se vor impacahappy
in legatura cu familia: sa isi ceara scuze si poate ar trebui sa asculte mai mult de parinti ca ei stiu ce e mai bine pentru copilul lor.
si uite! parintii ei avut dreptatehappy
sper ca te-am ajutat?
fundita?happy