| DaciaRomania a întrebat:

Voi cum ii salutați pe bunicii voștri, și pe mătușile/ unchii voștri?

9 răspunsuri:
| StoicAnalysis a răspuns:

Cu : "sarut mana" sau cu " buna ziua". In cazuri exceptionale in care esti prieten la catarama cu ei, poti sa-i saluti cum vrei tu.

| Sjhxjcks a răspuns:

Pe bunicii sarut-mana
Matusi unchi: bună ziua / buna

| GeogG23 a răspuns:

Nu am bunici, iar cu matusile/unchii nu vorbesc. Dar daca as vorbi i-as saluta ca pe oricare om, cu "Buna ziua"

| Miruna333 a răspuns:

Bunici: Sarut mana, daca nu sunt prea apropiata de ei
Daca sunt, nu ii salut, le spun pe nume direct cand ii vad
Unghi, matusi, orice: Buna

| gabicoo a răspuns:

Sărut mâna, ai luat pensia?

| ALM2000RO a răspuns:

Nu mai am bunici, dar îi salutam cu ''servus''. Cu unchii și mătușile nu vorbesc, doar cu o singură mătușă (sora mamei) și o salut tot cu ''servus''.

| DaciaRomania explică (pentru darrio2007):

Sărutmâna (Ardeal)

| TimberWolf a răspuns:

Matusa: tot tafnoasa, tot nesimtita si needucata?
Bunicii nu mai sunt...
Unchii: da bre si matale un bidon de bere ca si eu am luat atunci cand ne-am intalnit la priveghi!