| DaciaRomania a întrebat:

Vouă, cat timp ați fost sau sunteți elevi, părinții v-au limitat timpul cât stați pe internet sau nu?

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

happy abia in anul 1 de facultate am avut internet. Ce viata era.

| somedayinoctober a răspuns:

Am fost. Si nu, de cand sunt mica nu am avut limita pentru asa ceva.

Bula
| Bula a răspuns:

In timpul copilariei mele nu a existat inca internet, dar nici calculatoare personale.
Doar vizionarea televizorului a fost limitat, la 1-2 filme saptamanal (daca- i cand au fost).
Insa, doar dupa terminarea lectiei am avut voie sa iesim la fotbal (sau alte distractii comune) cu prietenii. Daca am luat nota mica, atunci a fost interdictie cu prietenii, pana la corectarea notei.

| Miruna333 a răspuns:

Nu, am fost lasata indepedenta pentru ca eram constiincioasa

| GeogG23 a răspuns:

Singura mea restrictie era sa nu stau pana la miezul noptii si ma culcam devreme, ca nu eram toata ziua pe calculator. Nu aveam restrictii pentru ca:
1. Ajungeam acasa si treceam direct la teme + invatat
2. Aveam note mari

Vineri imi faceam temele pentru luni, iar in week-end doar la calculator/internet eram.

| LisaJulie a răspuns:

Nu, dar eu nu stăteam la jocuri și nu am avut cont de Facebook decât la 16 ani! Mama nu mi-a interzis sa am cont dar eu mi-am dat seama Facebook nu era pentru mine la acea varsta! Eu foloseam YouTube și citeam câteva bloguri, jucam jocuri de fete gen Stardoll sau dress up și cam atât

| DandG2304 a răspuns:

La inceput eram controlata, dar doar vedeau pe ce aplicatii / site-uri intru, fiind o fata constiincioasa n-au avut nevoie sa-mi impuna restrictii. Stiau ca am temele mereu facute si lectia invatata. Calculatorul era recompensa mea!

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Parintii vor un singur lucru de la tine: sa inveti.
Daca internetul sau privitul la TV iti manaca timpul, atunci e firesc ca iti restrictioneaza accesul.

Depinde de copii. Cei constiinciosi nu au nevoie sa stai cu ceasul pe ei.

| IonelFlorianUrzica a răspuns:

Niște comuniști cei care fac asta, de parca te ajuta cu ceva scoala! 90% din ce înveți este inutil! Eu am avut internet pe la 13 ani dar tot nu învatam

| MihaitzaItza a răspuns (pentru IonelFlorianUrzica):

Da matale ce meserie ai?

| Frank51 a răspuns:

Am prins net după clasa a 9-a, deja aveam 16 ani și nu prea era necesar să îmi limiteze ceva, știu că stăteam mult pe un joc multiplayer și îmi mai spuneau doar să mai ies pe afară să nu mă afecteze la ochi că aveam monitor cu tub.