| anonim_4396 a întrebat:

Vreau niste sfaturi.parintii prietenului meu nu ma vreau.de fapt mama lui nu ma vrea si il intoarce si pe sotul dumneaei impotriva mea.eu nu m-am vazut cu mama lui, nu am vorbit niciodata deoarece dumneai e in Italia, insa cu tatal lui m-am intalnit. s-a comportat frumos cu mine si chiar mi-a zis ca e multumit de mine.eu am o situatie financiara mai proasta decat el, iar parintii lor doresc o fata cu bani.nu sunt in relatii bune cu familia mea si ii deranjeaza asta.ma catalogheaza gresit dupa faptele parintilor ca ai mei sunt divortati. ce as putea sa fac ca sa fie cat de cat de acord. cel putin sa-mi dea o sansa, sa ma cunoasca.mama lui nu vrea sa auda de mine si pune presiune pe el sa ne despartim. ajutati-ma va rog

Răspuns Câştigător
| Yang a răspuns:

"Dumneaei"-Observ respect de la tine fata de mama prietenului tau deci nu trebuie sa iti faci griji problema este sa nu ii mai tii tu nici prietenul tau la curent cu ceea ce va priveste.Atata timp cat este doar o relatie si nu ati ajuns la punctul in care sa va faceti planuri mai mari ei ar trebui tinuti putin in intuneric deoarece parintii sunt foarte protectivi si tind sa isi impuna propriul bine, propriile pareri mai ales mamele fata de baieti sunt foarte severe iar influenta pe care o au uneori cauzeaza probleme intr-o relatie, multi aleg sa nu se certe cu parintii si deja stii ce inseamna asta.Nu ii spune prietenului tau niciodata ca nu iti convine de maica-sa oricata dreptate ai avea chiar daca el este constient de asta o sa il deranjeze oricum, mici certuri pe tema asta sau deschiderea acestui subiect prea des din partea ta ar putea sa il indeparteze de tine. Vorbeste cu el spune-i ca o poate asigura pe mama lui ca este totul bine sa stea linistita pentru ca femeia nici nu te cunoaste apoi e normal la atatia km de distanta crede-ma ca nu este usor.Doar cand o vei intalni poate isi va schimba parerea pana atunci prietenul tau ar trebui sa nu o mai alimenteze cu detalii despre relatia voastra cu cat va sti mai multe cu atat mai tare se va incapatana sa intervina.

5 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Daca el se va lasa influentat de mama lui, inseamna ca nu te iubeste indeajuns. Apartin altei generatii, dar daca s-ar fi ivit pentru mine o astfel de situatie, renuntam la el, il lasam cu mama.

| aliyna a răspuns:

Pentr moment, tu nu poti face nimic, prietenul tau trebui sa-si convinga parinti ca tu esti ceea ce-si doreste si ca numai cu tine va fi fericit.Sa nu-i lasati sa intervina in relatia voastra, tu nu trebuie sa le demonstrezi lor ca esti buna pentru fiul lor, daca el te-a acceptat asa cum esti, ei ar trebui sa fie macar de acord cu alegerea lui, daca nu pot sa te agreeze.In viata, nu consta totul in situatia financiara, desigur ca fiecare parinte isi doreste ce e mai bun pentru copilul lui, dar asta nu inseamna ca trebuie sa-i dicteze ce sa faca. Daca prietenul tau te iubeste cu adevarat, isi va impune punctul de vedere si il cele din urma parinti vor accepta, daca vor ca fiul lor sa fie fericit.Asteapta pana te vei intalni cu mama lui si atunci vei incera sa-ti dai seama e anume doreste pentru fiulei.

| max_4494 a răspuns:

Important este ca parintii lui sa vada partile tale bune si mai ales bunele intentii pe care le ai.Problemele legate de situatia financiara sunt peste tot.Fiecare parinte vrea pentru copilul sau ce este mai bun si mai sigur.Asta nu inseamna ca banii sunt chiar totul! Peste toate astea sta decizia prietenului tau. El trebuie sa-si convinga parintii ca esti ceea ce si-a dorit, dar mai ales sa-i respecte decizia de a fi cu tine. Tu trebuie doar sa te dovedesti a fi un om normal care tine la cineva.Inca o data, baiatul e cheia!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu te pot ajuta decat daca vorbesc cu el.demonstreaza-i ca-l iubesti si ca vei fi o sotie buna.respectati soacra si vorneste frumos despre ea.fii diplomata.rautatea ei se va intoarce inpotriva ei, daca e rautate. daca e prostie, va plati oricum. dar daca el nu te iubeste si o iubeste pe masa, sa se insoare cu ea. tu nu-lobliga sa aleaga intre tine si ea. e totusi mama lui. dar daca vrea sa se insoare ii trebuie o sotie nu o mama. iar tie iti trebuie un sot, nu un copil. ala vine mai tarziu si va fi al vostru.

| cLaR a răspuns:

Niciodata, dar niciodata, sa nu lasati sa se implice in relaia voastra parintii.
Nu pe maica-sa sau pe tac'su ii iubesti, ci pe baiat.
Ea probabil e asa pentru ca e in. it si ii e frica sa nu se intample ceva rau, sau poate ca asa e ea, mai materialista.
Dupa ce va veni acasa, si te va cunoaste, isi va schimba parerea.In orice caz, nu lasati sa intervina asta intre voi.