| Andreea5566 a întrebat:

Vreau să îmi vopsesc părul şi sotul meu zice că nu e de acord să fac asta şi m-am certat cu el pentru ca nu mă lasă dar în primul rând e corpul meu şi parul meu şi nu e treaba lui ce fac eu cu parul meu.Voi consideraţi ca trebuie să îi cer lui voie pentru asta? Vi se pare normal comportamentul lui?

10 răspunsuri:
| ania a răspuns:

In Biblue scrie "Nevasta nu e stapana pe trupul ei ci barbatul. Tot astfel nici bărbatu nu e stapan pe trupul ei ci nevasta'1 Corinteni 7:10
Eu zic sa il asculti. Sotul meu nu are nimic impotriva sa ma vopsesc culoarea mea naturala, cred ca cu alte culori nu ar fi de acord. Mama mea nu s-a vopsit deloc pentru ca tatalui meu nu i s-a parut o idee buna.

| mihai69 a răspuns:

Răspunsul este "nu" la ambele întrebări.

| AliGab a răspuns:

Mi se pare normal sa va intelegeti. Acum vreo 20 de ani am vrut si eu sa ma vopsesc cu orice pret, desi maica-mea mi-a spus sa nu o fac, nu am ascultat-o ca doar eram majora...am regretat enorm. Esti dispusa sa iti vopsesti radacinile la fiecare 3-4 saptamani si sa risti ca parul tau sa arate urat si lipsit de vigoare datorita substantelor din vopsea? Devine un chin mai apoi sa iti intretii parul. Consider ca sotul tau este o persoana normala si daca el te iubeste asa cum esti, de ce vrei musai sa iti dai cu bidineaua in cap?
Finalul povestii mele despre vopsit parul este ca m-am plictisit de chinul intretinerii si am stat vreo 2 ani cu parul ca de vrajitoare pana s-a regenerat. Acum am 40 de ani si nu imi mai trebuie vopsea in par pana oi pune mainile pe piept.

| ioana748 a răspuns:

Cand o femeie doreste sa si schimbe parul ceva nu merge in relatie desi totul poate parea minunat, cel putin din exterior.
Coco Chanel spunea ca atunci cand o femeie se tunde, urmează sa si schimbe viata.
Sotului tau i ai placut cu parul natural si parca nu si ar dori sa vada pe altcineva prin casa.
Plus ca ar trebui sa aduca argumente in sugestia pe care ti a facut o.
Trebuie gasita o cale de mijloc. Cand vei avea par alb il vei vopsi atunci, dar pana atunci mai este.
Tu insa faci cum consideri, ceea ce arata un inceput al sfarsitului
Toate cele bune,

| adryang78 a răspuns:

Cred că soțul tău exagerează un pic. Nici tu nu tratezi problema chiar ok, adică mi se pare că ești mult prea revoltată pe chestia asta, dar și el pare un pic cam prea posesiv. happy

| Madaxo97 a răspuns:

Nu-i normal comportamentul lui, nu trebuie să îi ceri lui voie să te vopsești, e părul tău, faci ce vrei, nu este nimic rău dacă te vopsești, majoritatea femeilor o fac.

| AliGab a răspuns (pentru Madaxo97):

Pana acum am fost de acord cu raspunsurile tale, dar odata ce te casatoresti deciziile se iau in familie. Atunci de ce te mai casatoresti daca sotul nu are un cuvant de spus in felul in care arati...nu ma refer la lucruri extreme/urate, insa sotul ei ii doreste binele in acest caz. Se pare ca ea este frumoasa nevopsita si, cu siguranta, vopseaua ii va strica frumusetea parului natural.

| Madaxo97 a răspuns (pentru AliGab):

Așa este, deciziile se ia în familie, dar deciziile importante, nu ceva minor ce ține de aspectul fizic, cum este vopsitul părului. Poate femeia vrea să se vopsească odată să vadă cum e, apoi nu o mai face. Soțul ei exagerează, eu așa consider. Ce urmează? Sa îi ceară lui părerea si ce ojă de unghii să folosească sau dacă îi dă voie sau nu să își facă unghiile? O părere da, poate sa aibă si soțul, dar nu să ia el decizia pentru ea, sa "îi dea voie", e ceva aproape abuziv, nu ai voie sa te vopsești, nu ai voie sa te îmbraci nu stiu cum, nu ai voie sa mergi nu stiu unde, toate astea sunt niște abuzuri într-un fel.
La lucruri extreme, cum ai zis și tu, da, atunci se ia împreună deciziile, de exemplu dacă vrea sa se tundă chială sau să își facă 100 de tatuaje, atunci da, contează și părerea soțului. Sau dacă cumpără o casă noua, mașină noua, o mobilă nouă, atunci da, ia deciziile împreună.
Știu ca probabil e frumoasă și așa dar poate vrea și ea să mai încerce ceva nou, să mai iasă din rutină, nu înseamnă că dacă o face acum, se va vopsi automat 10-20 ani de acum încolo, poate o face odată, de 2 ori și gata.
Nici eu nu sunt tocmai pro vopsit, eu sunt mai pe natural, nu imi place nici să ma machiez, nici să mă vopsesc, la mine e si foarte lung și des părul, îl am până la fund, ar trebui să depun efort foarte mare, și fizic și financiar, să il vopsesc și de asta nu o fac. Nu m-am vopsit niciodată, probabil o s-o fac când vor apărea firele albe după 40 ani, până atunci nu laughing

| Dragobeta a răspuns:

In afara de lozinca "parul meu, corpul meu", care e cauza pentru care sotul se opune? Sunteti un cuplu, nu faci chiar "ce te taie capul".
Care e motivatia lui? Nu te-ar prinde culoarea? Religioasa? Financiara?

| aledior123 a răspuns:

Mi se pare normal.În primul rând este soțul tău și trebuie să aibă un pic de prestanta în fața ta.Nu îți recomand să te vopsești, parul se va face f urat după câteva spălări.