| DarthMary a întrebat:

Vreau sa ma las de facultate.

Vara aceasta m-am inscris la o facultate privata de stiinte economice, numai ca simt ca am fost influentata si presata de familie sa fac asta. Eu niciodata nu mi am dorit sa merg la facultate. Nu mi-a placut niciodata ideea de "invata ceva ce nu iti foloseste timp de 3 ani pentru o diploma care doar iti pluseaza la salariu" plus ca am realizat ca nu imi place deloc economia si matematica alaturata ei. Eu momentan lucrez ca freelancer pe partea de design grafic si site uri. Nu ma ajuta cu nimic diploma de economist avand in vedere ca in viitorul apropiat imi voi deschide o srl. Timp de 2 ani am tot studiat despre intretinerea unui business si marketarea mea ca designer si stiu ca nu ma va ajuta investitia in facultatea privata nici ca bani si nici ca timp.

Eu daca as putea, azi m-as duce sa depun formularul de retragere al dosarului. Singura problema este familia mea. Mama este o persoana destul de vulcanica, care la nervi, ia decizii si spune lucruri extreme si mult prea "sarite de le fix". Singura mea teama este aceea ca daca ii voi spune acest lucru, exista sanse sa rupa orice relatie cu mine si sa ma oblige sa ma angajez undeva pentru un salariu mic cat sa ma pot intretine singura la limita. Singurul "colac de sigurata" este faptul ca fratele meu a trecut prin aceeasi experienta: A intrat la o facultate privata de istorie iar dupa cateva zile, si a dat seama ca nu e de el avand decani cu o mentalitate invechita si avea deja un job destul de stabil si cu posibilitate de promovare. 2 ani mai tarziu inca lucreaza acolo, castiga bine, si are si proiecte personale pe lanaga care ii aduc un venit foarte bun. Ma gandesc ca mama ar putea lua vestea putin mai usor stiind ca fratele meu a facut acelasi lucru si pe langa asta fratele meu imi poate lua "aprarea" si sa ma sustina activ la dicizia mea.

As vrea orice fel de sfat despre ce as putea face, cum as putea proceda, sa ii explic mamei mele situatia mea si ca vreau sa ma las de facultate. Stiu ca am 18 ani si am tot dreptul sa iau decizia pentru mine dar avand in vedere ca inca locuiesc in casa mamei, si nu sunt teoretic "angajata" nicaieri, aceasta veste ar putea schimba complet dinamica din casa. Stiu ca pana la urma este mama mea si va fi acolo pentru mine indiferent de ce decizii iau dar simt ca nu imi pot gasi cuvintele potrivite.

Orice sfat m-ar ajuta si sunt foarte recunoscatoare pe aceasta cale pentru orice raspuns.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai baga inainte cu designul
cand vezi ca merge te lasi de facultate si te intretii singura

| dullcat a răspuns:

Buna.Sfatul meu e sa discuti toate acestea si cu fratele tau, din moment ce sustii ca el a mai trecut prin aceeasi experienta.

| adryang78 a răspuns:

Chiar dacă mama ta este mai temperamentală, nu poți decât să-ți aduni curajul și să-i spui ce ai decis. Este viața ta, este dreptul tău să faci propriile alegeri, unele corecte, altele greșite. Tu ești cea care trage foloasele sau plătește ponoasele, tu îți asumi responsabilitatea pentru deciziile pe care le iei, tu înveți din eventualele greșeli. N-am înțeles niciodată oamenii care își îndrumă copiii la modul dictatorial. Sfătuiește-l, arată-i avantajele și dezavantajele și lasă-l să decidă, mai ales dacă este deja major. Este un chin continuu pentru oricine să muncească într-un domeniu care nu-i place, care nu-l reprezintă. Iar banii aruncați pe o facultate privată ar putea fi mult mai bine folosiți pe cursuri sau specializări pe domeniul care îți place.
E foarte bine că ți-ai trasat o direcție de viitor, dar cred că domeniul în care activezi o să fie puternic afectat în viitorul apropiat și nu este deloc sigur. Imaginile și videoclipurile generate de AI vor prăbuși domeniile conexe, după părerea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și mama spune sa fac o facultate pentru ca primesc pensia de urmaș! Vreau sa știi ca nu e obligatoriu sa mergi la toate cursurile! Dacă chiar vrei sa te retragi de la facultate trebuie sa fi sigur ca poți reuși și fără ea! Eu îți recomand să înveți o limba străină și sa mergi 1 an sau 2 la munca în străinătate ca să le demonstrezi părinților ca te poți descurca sa faci bani! Bafta!