| ClaudiaClaudia3018 a întrebat:

Vreau să mă mut la iubitul meu nu ma mai înțeleg deloc cu părinții mei mai ales cu tata plus ca tata este și violent fizic cu mine am 17 ani eu cu iubitul meu ne iubim el mereu încearcă sa ma protejeze de orice și de când a aflat ca tata e violent cu mine e și mai protectiv eu simt ca el mă iubește cu adevărat. Ce sa fac în situația asta? Credeți că e greșit sa ma mut cu el dacă noi ne iubim?

5 răspunsuri:
| Korkodeln a răspuns:

Daca parintele tau este violent, fiind minora, suna la protectia copilului: 119, ei iti vor oferi un loc unde sa stai si te vor proteja de tatal tau care va primi si ordin de interdictie sa se apropie de tine.

Fiind minora, nu te poti muta inca cu iubitul tau in mod legal si fara acordul parintilor, tatal tau poate anunta politia si te vor lua inapoi si iubitul tau va avea probleme.
Mai ai rabdare cateva luni si pe urma puteti fi impreuna fara sa va mai poata desparti nimeni.

| Miruna333 a răspuns:

Abuz fizic, sunat la politie

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Nu te muti cu nici un iubit la 17 ani.
Nu te muti de acasa pana nu termini scoala si iti gasesti de munca.
Tatal tau are un motiv pentru care e violent. Nu ai spus ce nazbatii ai facut tu.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Clar mai trebuie sa frecventezi scoala, daca la 17 ani nu stii unde se termina o propozitie si de unde incepe alta.

| annonimaaaa555 a răspuns:

Legal încă nu poți sa te muti. La 18 ani poți sa pleci