| Denisse66 a întrebat:

Vreau verbul A culege la perfectul compus, mai mult ca perfectul si perfectul simplu! Cine ma ajuta ai dau funda! Urgennt!

Răspuns Câştigător
| d33ajustme a răspuns:

Perfect compus:
eu am cules, tu ai cules,el/ea a cules,noi am cules voi ati cules,ei/ele au cules.

Mai mult ca perfectul
eu culesem,tu culesesi,el/ea culese,noi culeseram,voi culeserati,ei/ele culesera

Perfect simplu:
eu culesei,tu culesesi,el/ea culese,noi culeseram, voi culeserati, ei/ele culesera.
Sper ca te-am ajutat >; d<

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Gasesti conjugarea verbului pe dexonline.ro, il scrii la cautare, dai Cauta si apoi pe Conjugare. Numai bine!

| raluca250 a răspuns:

PERFECT SIMPLU
eu am cules
tu ai cules
el/ea a cules
noi am cules
voi ati cules
ei/ele au cules
perfect simplu

MAI MULT CA PERFECTUL
eu culesesem
tu
el/ea
noi
voi
ei/ele

| bobcarebobineaza a răspuns:

Poate ajuta: https://www.morfologia.ro/......u-a-merge/

Din pacate este pentru cuvantul a merge...