| GulubuntzBudulush a întrebat:

Am o întrebare pentru cei care erau adolescenți în perioada 2000-2009. De ce existau adolescenți în acei ani care încă se uitau la (unele seriale de pe) Minimax? (adică înțeleg că opțiunile pentru adolescenți erau mai limitate în perioada aceea, dar nu puteau să se uite pe Cartoon Network sau pe Jetix, canale care în general tindeau să includă conținut mai matur) Ce îi făcea să aibă interes în acest canal? Sunt curios, deoarece vreau să studiez mai bine interesele Generației Y târzii din acea perioadă.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Gusturile nu se discuta!
Si atunci ca si acum adolescentii au avut preferinte, fiecarea uitandu-se la ce ii placea.
Azi, unii prefera sa asculte manele si sa se uite la cocalari si pitipoance, luandu-i drept model, atii prefera sa asculte muzica clasica si sa mearga la concerte si operete elevate.

Totul tine de educatie primita si gustul cultivat si intretinut de parintii copilului.

| GulubuntzBudulush explică (pentru Violleta2022):

Nu îi critic și eu mă mai uit mai rar din nostalgie (dar e o diferență, eu dacă mă mai uit rar la desene animate vechi, o fac predominant din nostalgie). Ceea ce mi s-a părut totuși puțin ciudat era faptul că mulți dintre adolescenții care se uitau la desenele animate de pe Minimax, nu avuseseră contact cu acele seriale înainte de adolescență (și aici definesc adolescența ca începând de la 15 ani, vârsta în care o persoană intră la liceu, conform definiției mai tradiționale). De pildă, chiar pe siteul canalului Minimax (am găsit pagini arhivate de pildă), am găsit mesaje de încurajare de prin anii 2003-2005 în care îi încuraja pe fanii care urmau să dea examenul de bacalaureat.

7 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Fiecare se uită la ce vrea.Nu trebuie să existe un motiv ascuns pentru a explica anumite gusturi.Astea există pur și simplu.

| johnnny123 a răspuns:

Acum de ce există adolescenți care se uită pe TikTok la oameni care-și toarnă spaghete în cap în timp ce miaună?

| StoicAnalysis a răspuns:

Cand eram in a 8-a ma uitam la Mickey Mouse din ce tin minte. De ce? Habar nu am nici eu. In perioada aia aveam si alte variante totusi, dar am ales sa ma uit Mickey Mouse. Asta era in 2012 din ce tin eu minte. Prin 2000-2009 culmea, ma uitam pe jetix unde desenele erau mai mature laughing

| LisaJulie a răspuns:

Bineînțeles pentru ca acolo erau multe desene foarte bune din Franța, Germania si Canada! Erau educative și personajele negative chiar îți rămâneau in minte! Eu și acum îmi aduc aminte de citatele lui Erebus din Patrula Brotaceilor sau de Cluny din Redwall! Și am 23 de ani, nu e nicio rușine

| GulubuntzBudulush explică (pentru LisaJulie):

Nici nu trebuie să îți fie rușine, oricum, mă îndoiesc că erai adolescent atunci când te-au captivat prima oară.

| Cipi1212 a răspuns:

Probabil le aducea aminte de copilărie.

| Ana011 a răspuns:

În perioada noastra desenele erau mult mai frumoase ca acum.Parerea mea cartoon network s-a stricat oricum.Din cand in cand imi mai arunc si eu un ochi la desene animate si am 33 de ani pentru mine desenele animate sunt o oaza de relaxare si nu imi e rusine sa recunosc ca ma uit la ele la varsta asta si chiar si cand voi imbatrani ma vad si la 60 de ani uitandu-ma la ele? Iar minimax aveau dpdv desene mai frumoase mai educative mai cu povesti, unele fata de jetix si cartoon.

| GulubuntzBudulush explică (pentru Ana011):

Da, și eu sunt de acord cu tine. Nu mai că știu că mai târziu, adolescenții au dat-o mai mult pe CN și pe Disney Channel (când s-a lansat) și asta mi s-a părut interesant. Oricum știu că Minimax pe vremea aceea avea o gamă mai variată de desene animate, unele dintre ele chiar mature (în special clasicele desene animate produse în Ungaria).