| sopranaCadaverica a întrebat:

As vrea tare mult sa revad un film dar nu-mi amintesc titlul. sad Stiu doar ca era vechi, frantuzesc, color, "low-budget" facut ori in anii '90, ori anii '80-'70, deoarece calitatea nu era tocmai buna ori nu nimerisem eu un server bun. Era vorba despre un tip care avea SIDA si parca se afla undeva in Italia (dar vorbeau franceza, ei erau francezi) unde cunoaste o tipa, fac sex pasional in aer liber, printre niste stalpi corintieni sau niste ruine…
Stiu ca era un film cu cadre frumoase din natura, erau si niste sculpturi prin peisaj. Ea voia sa foloseasca prezervativul dar el refuzase si ea acceptase oricum partida.
Si el tot amana sa ii spuna ca a infectat-o si la un moment dat ea afla.
Apoi nu mai stiu ce se intampla.
Cred ca prietenii, parintii lui nu stiau ca sufera de aceasta boala.

Iar sfarsitul a fost ciudat, unul alambicat, el parca fugea de niste tipi mascati, imbracati in negru, cu niste pusti. La final, a fost impuscat, dar nu arata asta, ci se subintelegea. S-a auzit o lovitura de arma apoi un sunet ca si cand ar fi cazut. Si ultima secventa din film a fost cu un perete pe care scria ceva in franceza. Probabil vreo lozinca cu "liberte", e posibil sa fi fost pe timp de razboi/revolta actiunea desfasurata. Chiar nu-mi amintesc bine. Stiu sigur ca scena avea rol pur simbolic si nu reprezenta un cadru din vreun act delict pe care l-ar fi comis personajul.
Sper sa fie suficiente detalii si sa ma ajute cineva. Merci mult! sad

2 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Vezi dacă e primul. Al doilea ti l-am dat fiindca e un film la fel de drăguț si relaxant.
Les Nuits Fauves (1992)-
https://www.youtube.com/watch?v=eYoRhxrKhPA
http://en.wikipedia.org/wiki/Savage_Nights

Stealing Beauty- https://www.youtube.com/watch?v=Pbw9qHG97zk

| Andrei_Leia_1992 a răspuns:

Un film de genul este a walk to remember tipa moare la sfarsit dar tipul tot o ia in casatorie chiar si asa, si petrec niste momrnte superbe pana sa moara