| aditimus a întrebat:

Aveti cumva idei de scurt metraje?

As vrea sa ma apuc si caut sa fac un filmulet de maxim 5 minute si am nevoi de idei, daca ar fi un regizor aici ar fi ideal...

Răspuns Câştigător
| IceRope a răspuns:

Scenariu pentru scurt metraj, horror: Proaspăt absolvent de facultate se angajează casier la Profi, dar este concediat după două săptămâni fiindcă este incapabil să îndeplinească sarcini de serviciu simple. Ieșit în stradă din magazin, ridică pumnul la cer amenințând zeii, apoi își aprinde un cui. Adoarme, beat, în șanțul din fața magazinului, după ce bea singur două sticle de vodka. Lumea cheamă ambulanța, dar medicul constată decesul absolventului trecut prin școală ca gâsca prin apă. Îl înmormântează primăria, fiindcă asupra lui nu s-au găsit acte. Sfârșit.
Distractiv, nu?

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Vrei să scrii un scurtmetraj, dar ai nevoie de ajutor pentru a găsi concepte convingătoare? Uneori, citirea unor mesaje simple pentru povești este cea mai ușoară modalitate de a face să curgă acele sucuri creative.

We get our ideas from many sources — news headlines, novels, television shows, movies, our lives, our fears, our phobias, etc. They can come from a scene or moment in a film that wasn’t fully explored. They can come from a single visual that entices the creative mind — a seed that continues to grow and grow until the writer is forced to finally put it to paper or screen.

They may inspire screenplays, novels, short stories, or even smaller moments that you can include in what stories you are already writing.

Enter Now | Regular Deadline in 24 days
KEYS TO WRITING SHORT FILM SCRIPTS?
Before we jump into our 101 Short Film Prompts, let's quickly go over a couple of important factors of writing short film scripts.

CONCEPT IS EVERYTHING
Ritul de trecere pentru orice regizor este realizarea unui scurtmetraj convingător. Aici realizatorii de film și-au tăiat dinții și ajung cu adevărat la majoritate. Este, de asemenea, o călătorie epică prin cele mai înalte vârfuri și cele mai adânci văi, deoarece regizorii începători învață rapid că nu este la fel de ușor ca să ai doar câțiva oameni, un microfon și o cameră foto - ai nevoie de un concept grozav.

Prezentarea unui scurtmetraj cu capete vorbitoare nu te va face remarcat de public sau de cei din industrie. Trebuie să le captați atenția cu narațiuni convingătoare și captivante, care au un început, un mijloc și un sfârșit în timpul scurtmetrajului de 40 de minute sau mai puțin (în general, doriți să rămâneți cu 5-20 de minute de cele mai multe ori).

ECONOMISEȘTE-ȚI POVESTIREA
Scurtmetrajele ar trebui să se concentreze și pe ferestre mai mici ale poveștii.

În loc ca scurtmetrajul tău să spună povestea dramatică a personajului tău alcoolic care încearcă să devină treaz pe parcursul unui an, de ce să nu te concentrezi pe ultima zi a ultimului pas din programul lor în 12 pași?
În loc ca scenariul tău scurt să spună povestea epică a unei bătălii istorice din cel de-al Doilea Război Mondial, de ce să nu te concentrezi asupra unui soldat în timp ce se confruntă cu conflictul general?
În loc să ai nuvela ta să spună povestea înfiorătoare a unui ucigaș în serie care urmărește și ucide mai multe victime, de ce să nu concentrezi povestea pe o singură victimă din casa lor care urmărește știrile despre crime și apoi aude scârțâind o scândură de sus?
VEZI SCURTMETRAJE
Este la fel de simplu – urmăriți scurtmetraje. Iată 10 scurtmetraje pe care le puteți viziona online chiar acum pentru a începe.

(Și citește un scenariu de scurtmetraj dacă poți pune mâna pe unul.)

101 Story Prompts pentru a-ți porni scurtmetrajul_celuloid
Notă: Deoarece suntem cu toții conectați la aceeași cultură pop, titluri de știri și inspirații, orice asemănare cu orice scenarii, romane, nuvele, piloți de televiziune, seriale de televiziune, piese de teatru sau orice alte lucrări creative din trecut, prezent sau viitor este pură coincidență. Aceste sugestii de scriere a poveștilor adevărate au fost concepute din mers sau s-au bazat pe găsirea de povești adevărate interesante care există. Deși unele s-au dovedit a fi spuse deja, există întotdeauna povești alternative care nu sunt acoperite în ceea ce a fost deja scris și produs.

101 DE SUGESTII DE POVESTE PENTRU A ÎNCEPE SCURTMETRAJUL
1. Cineva care urmărește un reportaj de știri despre un criminal în serie local aude scârțâind o scândură.

2. Un frate și o soră tineri supraviețuiesc după apocalipsă.

3. Cineva care citește o carte înfricoșătoare aude o bătaie la ușă.

4. Un alcoolic se luptă să decidă între a lua sau nu o băutură.

5. Elevii dintr-o școală elementară care se confruntă cu supraviețuirea la ora prânzului.

6. Elevii dintr-o școală elementară care se confruntă cu repausul de supraviețuire.

7. Adolescenți care supraviețuiesc politicii școlare de la ora prânzului.

8. Un jucător de noroc dependent stă la o masă.

9. O zi din viața primului astronaut de pe Marte.

10. O zi din viața primei colonii de pe Marte.

11. Un bărbat și o femeie continuă să se vadă în timpul unei ieșiri cu prietenii lor.

12. Experiența unui personaj invitat la o petrecere de absolvire a cuiva pe care nu-l cunoaște.

13. Prima clonă umană se trezește.

14. Durata de viață a unui câine.

15. Durata de viață a unei pisici.

16. Dracula se află în sicriul său neputând să doarmă și trebuie să omoare timpul până la amurg.

17. Un copil afro-american merge la școală într-un cartier urban periculos.

18. Un personaj se trezește cu o armă în mână și sânge peste tot.

19. O zi din viața unui astronaut care trăiește pe lună.

20. Prima zi de școală pentru un nou elev în timp ce se luptă să își facă un prieten.

101 de sugestii de poveste pentru a-ți începe scurtmetrajul_Mean Girls„Mean Girls" (2004)
21. Bătălia imaginară a unei campanii Dungeons and Dragons.

22. Viața unei arme de mână când iese în stradă.

23. Povestea unui pilot care vede un OZN pe cer.

24. Un robot prinde viață în magazinul unui inventator.

25. O persoană se luptă să supraviețuiască după ce a fost aruncată din mașină într-un accident.

26. Un remake al filmului mut original The Great Train Robbery.

27. O zi din viața unui cățeluș.

28. Un soldat german care încearcă să fugă din Germania nazistă.

29. O femeie dintr-o casă este atacată de extratereștri.

30. O persoană i se acordă dorința de a zbura.

31. O persoană primește dorința de a fi invizibil.

32. O persoană își propune să fie din nou tânără.

33. Un bărbat pe patul de moarte este dus într-o călătorie.

34. O femeie petrece o noapte cu copilul ei nou-născut, doar pentru a fi nevoită să o dea părinților adoptivi.

35. O zi din viața unui hoț profesionist.

36. O zi din viața unui detectiv de omucideri.

37. O zi din viața unui profesor.

38. Noul copil din cartier se luptă să-și facă prieteni.

39. Un sclav se luptă să scape de urmăritorii săi albi răi.

40. Urcarea solo a unui alpinist.

101 de sugestii de poveste pentru a începe scurtmetrajul dvs. solo gratuit„Free Solo" (2018)
41. Ziua din viața unui jucător profesionist.

42. Lumea arătată prin ochii unei drone.

43. Un apel noaptea târziu la un centru de prevenire a sinuciderii.

44. Duelul dintre Alexander Hamilton și Aaron Burr.

45. Duelul a doi samurai.

46. ​​O zi din viața unei servitoare care lucrează pentru o familie bogată.

47. O mamă care lucrează trei locuri de muncă într-o singură zi și apoi vine acasă să-și sărute copilul de noapte bună.

48. O zi din viața unui șofer de camion.

49. Un astronaut aterizează pe o planetă pustie.

50. O zi din viața unui înger pe Pământ.

51. Învățător ziua, stripteuză noaptea.

52. Un vampir decide să se sinucidă la lumina soarelui după o noapte trecută petrecută în oraș.

53. O zi din viața unei striptease din Vegas.

54. S-a dezvăluit că o persoană tristă s-a pregătit pentru înmormântarea unei persoane dragi.

55. Sa dezvăluit că prietenul unui copil este de fapt imaginar.

56. O dădacă trebuie să salveze un copil când un incendiu de pădure bombardează cartierul.

57. Surferii sunt pierduți pe mare după ce fluturașii îi scot afară.

58. Un gardian de parc descoperă un cadavru.

59. Un agent de turism se luptă să își păstreze un loc de muncă care nu are nicio semnificație contemporană.

60. O casă care este bântuită.

101 Story Prompts pentru a-ți începe scurtmetrajul_The Conjuring„The Conjuring" (2013)
61. Un astronaut se întoarce acasă, dar nimeni nu-și amintește cine este.

62. O zi din viața ultimului om de pe Pământ.

63. O zi din viața ultimei femei de pe Pământ.

64. O zi din viața ultimului câine de pe Pământ.

65. Când WiFi-ul scade, copiii din cartier descoperă cum să se distreze.

66. Patru profesoare de grădiniță și viețile lor hilare după ce sună clopoțelul.

67. Un asasin trimis înapoi în timp se luptă cu uciderea lui Baby Hitler.

68. O călătorie cu Uber a mers prost.

69. Un șofer Uber ridică un asasin.

70. Îngerul morții, în formă umană, își vizitează victimele.

71. Două persoane sunt blocate într-un lift împreună.

72. Doi oameni sunt blocați în dărâmăturile unei clădiri căzute și se luptă să supraviețuiască – este o poveste tragică a 11 septembrie.

73. Un actor trece printr-o zi de audiții și viață în Los Angeles.

74. Un personaj găsește un obiect magic într-un magazin de antichități.

75. Un bărbat se gândește la sinucidere și găsește un motiv neașteptat de a trăi.

76. Un bărbat încearcă să devină un super-erou.

77. O zi din viața unui pilot de vânătoare povestită în cabina de pilotaj.

78. Un bărbat și o femeie se îndrăgostesc de-a lungul a treizeci de ani de întâlniri întâmplătoare.

79. Un bărbat câștigă la loterie și face fapte bune cu banii până când totul dispare.

80. Un criminal în serie care urmărește o victimă.

101 Story Prompts pentru a-ți începe scurtmetrajul_Psycho„Psiho" ​​(1960)
81. O clonă umană evadează dintr-o unitate de cercetare pentru a-și găsi dublul.

82. Un bărbat le descoperă doppelgangerul.

83. O femeie își descoperă doppelgangerul.

84. Un copil își descoperă doppelgangerul.

85. Un deturnător de mașini fură din greșeală o mașină plină de copii ticăloși.

86. Un bărbat se întoarce în orașul natal doar pentru a descoperi că nimeni nu își amintește de el.

87. Un cavaler se dublează cu altul.

88. O femeie se trezește și descoperă că toți ceilalți de pe Pământ au dispărut.

89. Un tânăr Sherlock Holmes la gimnaziu rezolvă un mister.

90. Un copil pleacă pe roata mare pentru a fi găsit mai târziu în acea noapte de un șofer de camion.

91. O femeie se trezește pe o insulă și își dă seama că este singura supraviețuitoare a unui accident de avion.

92. Cineva se trezește cu capacitatea de a auzi gândurile tuturor.

93. Cineva se trezește cu capacitatea de a atinge pe oricine și de a vedea când urmează să moară.

94. Un cowboy întâlnește un OZN.

95. Un marinar întâlnește un OZN.

96. O reîntâlnire între vechii prieteni de liceu se acru când apar probleme din trecut.

97. Un bărbat într-o cameră de interogatori mărturisește.

98. Un bărbat blocat într-o slujbă corporativă ingrată într-o zi iese și pleacă într-o călătorie.

99. Într-o zi, o femeie decide în sfârșit să-și părăsească soțul abuziv.

100. O poveste despre maturitate despre un băiat de gimnaziu care se confruntă cu bătăuși.

101. Un jefuitor de bănci pentru prima dată este forțat să ia ostatici, deoarece regretă instantaneu alegerile sale.

| codin01 a răspuns:

Ceva de epoca horror?