| johnkenedy a întrebat:

Buna, am o nelamurire de ceva vreme, vreau sa fac un film (cand spun film, ma refer chiar la un film, nu filmulet pentru Youtube). Cu actori si chestii de genul, treaba e in felul urmator.
Filmul vreau sa fie horror, in care implica si sange sau alte scene dramatice specifice genului.
Chestiile de SFX le cunosc in mare parte dar aici am o serie de intrebari.
1: am nevoie de firma ca sa pot produce acest film? (Vreau ca filmul sa produca si bani)
2: unde vand filmul? Adica cum fac ca filmul meu sa produca profit.
3: in filmele horror se produc si crime sau alte violente, cum fac ca filmul pe care il produc sa nu aiba probleme cu autoritarile, stiu ca pare ciudat, dar vreau ca dupa ce produc filmul sa nu ma trezesc cu politia ca "l-ai omorat pe ala in film" am nevoie de ceva licenta pentru a atesta ca aceste lucruri sunt facute cu efecte speciale si chestii de SFX?
Vreau niste raspunsuri, multumesc.

2 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

1. Nu stiu daca ai nevoie de firma, probabil te-ar ajuta in sensul ca ai putea obtine sponsorizari, finantari.
2. Nu cred ca il vei putea vinde.
3. Autoritatilor putin le pasa cata vreme toata lumea e teafara.

| Adry05 a răspuns:

Eu zic sa faci altceva pentru debut fiindca fiind incepator n-ai cum sa produci un film horror bun deci ai sanse infirme sa-l vinzi si inexistente as zice sa faci profit de pe urma lui.