| AlinOn a întrebat:

Bună,am o rugăminte, Știți ceva documentare despre evoluția Tehnologică Cum a ajuns tehnologia să fie așa de avansată?

2 răspunsuri:
| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Incepe cu cartea de istorie: revolutia industriala, tehnologiile dezvoltate pentru razboi si apoi pana in zilele noastre, cu AI.
Odata dezvoltat AI, progresul este exponential: imagineaza-ti ca citesti ziarul dimineata. Pana ai terminat sectiunea de stiri, AI a intrecut omenirea. Cam asta e AI.

| Seba2013 a răspuns:

Clasa Artizanilor nu au facut nimic NOU ci doar au studiat Tabla periodoca a lui Mendeléyev.

Au vazut ce se poate produce cu aceste materiale. Ei nu doar cunosc PRIMA CAUZA (substantele) ci cunosc si a DOUA CAUZA.

Aceasta "a doua cauza" se mai numeste accident (vezi substanta si accident). Aceste ELEMENTE din tabla periodica au PROPIETATI. Ele nu se gasest doar in POTENTA ci si in ACT.

Materia si Forma sunt doua lucruri diferite. Vezi FORMALISM VERSUS MATERIALISM. Vezi si Avicena cu materia prima.

HEGEL cu PRINCIPIUL IDENTITATII spune ca modernistii au pus existenta sau ontologia doar in cauza materiala. In cauza materiala nu gasesti continutul ci vacuism. EI bine modernistii au redus intr-un cuvant cauza materiala cu cea formala si au produs in gol (vacuism) si au umplut doar cauza materiala. Ei au dat REALITATE la ceea ce anticii spuneu ca este gol si lipsit de concept.

Oricum toate chipurile cioplite nu se compara cu viata creata de Dumnezeu. Nu trebuie sa ne inchinam doar materiei.

Platon spune ca clasa artizana daca se indeparteaza de clasa inalta ajunge fara OCHI si ca o MASINA. Inteligenta lui Dumnezeu intrece toate cablurile si fierele unde se trange panza de paianjen si praful. Tot timpul trebuie sa vina mecanicul sa scoata capacul si sa curete pe dianuntru. Masinariile sunt o lume depresiva si singura. Nu vorbesc, nu aud si cine se refugiaza in ele ajunge ca un idol care nu stie sa vorbeasca. La nivel doctrinal in creeaza o utopie insa in realitate este o distopie.