| StefanescuDaniel a întrebat:

Buna seara! Poate cineva sa imi spuna va rog frumos cum se poate schimba marimea fontului a subtitrarii atunci cand ma uit la un film de pe stick usb? La optiuni precizez ca nu apare nimic legat de dimensiunea fontului iar smart tv-ul este de la firma Nei.

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

In general, televizoarele ar trebui sa aiba setari legate de marime/culoare font subtitrare. Dar iata ca nu toate sunt perfecte, asa cum ne dorim noi. Ca sa-ti dau un exemplu clar, am un tv Samsung la care pot schimba marimea, dar, fiind setat la "FOARTE MARE", subtitrarea se vede tot "foarte mica". laughing E vina producatorului si a softului implementat in televizor.winking
Ai putea folosi VLC, cu care sa "lipesti" subtitrarea pe film, in ideea ca se va vedea mai mare. Fiind "sudata" pe film, subtitrarea nu poate fi modificata din setarile tv-ului.
In VLC alegi de sus "Media" - "Convert / Save" si acolo adaugi subtitrarea pe film si salvezi noul fisier video cu subtitrare inclusa. Sa fie cu noroc!winking

1 răspuns:
| Brizbriz a răspuns:

"acum 4 ore | StefanescuDaniel a întrebat:
Buna seara! Poate cineva sa imi spuna va rog frumos cum se poate schimba marimea fontului a subtitrarii atunci cand ma uit la un film de pe stick usb?"

asta depinde NUMAI de player, nici o legatura cu sursa pe care e video
schimba player-ul, aproape sigur merge vlc:
https://www.videolan.org/vlc/