| chybrytel a întrebat:

Vreau sa incerc sa fac un film si as avea cateva intrebari. Sper sa ma puteti ajuta!

1.As vrea sa va intreb ce aprobari trebuie pentru a crea un film nou?
2. Aprobarile se iau inaintea inceperii filmului sau dupa terminarea lui?
3.Trebuie neaparat sa ai societate?
4.Trebuie neaparat contract de angajare sau colaborare cu actorii?
5. Pot introduce muzica in film fara sa am drepturile de autor ale melodiilor?

Cam atat pentru moment.
Sper sa ma puteti ajuta!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Depinde unde si ce vrei sa filmezi, in functie de asta se cer aprobari de la proprietari, primarie, politie etc.
2. Aprobarile se iau inainte de a incepe filmarile.
3.Trebuie sa ai o societate de productie, care sa se ocupe de toate cele necesare.
4.Cu actorii se pot incheia contracte de colaborare, conventii civile, contracte prin agentii de munca temporara ori contracte individuale de munca.
5.Nu poti introduce muzica fara a obtine acordul autorilor, daca o faci incalci drepturile de autor.
Succes si numai bine!

2 răspunsuri:
| chybrytel explică:

Multumesc ioandelasal raspunsul tau imi este de foarte mare ajutor!