| lorenica12 a întrebat:

Buna TPM spuneti-mi cateva probleme de logica

Răspuns Câştigător
| bistriteanul a răspuns:

1. I:Cate roti are un autoturism normal? R: 5 cu roata de rezerva!

2. I:Ai 16 Kg de nisip. Care este numarul minim de cantariri pentru a extrage doar 3 Kg de nisip din cantitatea data?
Ai la dispozitie o balanta cu platane si o greutate de 2 Kg.
R: 1) iei 2 kg de nisip
2) iei alte 4 kg de nisip (folosind greutatea si kg luate anterior)
3) din astea 6 kg de nisip imparti pe cele 2 talere pana ramai fara nisip si balanta e in echilibru
->3 cantariri

3. I: Un test de nebuni: Doctorii iti arata o cada plina cu apa, o cana si o galeata, tu ce alegi sa golesti cada? R: Cu mana, scoti dopul.

4. I: Puteti intra in 3 camere, si trebuie neaparat sa intrati in una.
Prima camera este plina de criminali inarmati care ar putea sa va omoare imediat.
A doua camera este plina cu lei nemancati de 5 ani.
A treia camera este plina cu un gaz care v-ar omorî in secunde...
Ce alegeti?! R: Intri pe usa cu leii nemancati de 5 ani, pentru ca ei sunt morti deja!

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce inseamna TPM? Toti Pentru Mine?

| CautNume a răspuns:

Ce face o plictisita pe tpu...intreaba "Buna TPM spuneti-mi cateva probleme de logica"...hmm.cam atatea stiulaughingfundalaughing

| CastronulCuCeapaVerde a răspuns:

Intr-o camera goala alba, inalta de 5 metri, lata si lunga de 5 metri, de tavan sta spanzurat un om. Intre picioarele lui si podea sunt 2 metri. Sub el e o balta de apa. Cum ar fi putut omul sa se spanzure asa de sus?

Dumnezeu poate sa creeze orice si sa faca orice pentru ca este atotputernic. Asta inseamna ca poate crea o piatra pe care nici el nu o poate muta. Va putea sau nu sa mute piatra.

Lui Pincochio i se lungeste nasul daca minte. El spune:"Mi se va lungi nasul!". I se va lungi nasul sau nu?

Unui om la judecatorie i se spune ca daca minte o sa fie bagat la puscarie, daca spune adevarul il lasa liber. El spune:"O sa fiu bagat in puscarie."

Da-mi un PM cu raspunsurile, sa vad ce solutie ai gasit big grin

| lorenica12 explică:

Da toti pentru mine