| Mada2799 a întrebat:

DAU FUNDA! Vreau un film despre despresie sau despre taiat. DAU FUNDA!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hiiii
filme depresive:
dear zachary 2008
fire walk with me 1992
a certain k ind of death 2003
uzak 2002
damnation 1988
the cloud capped star 1960

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite o lista(ai si descrierea daca dai click pe titlul filmului si cel mai probabil si trailer):
http://www.cinemagia.ro/filme/tags/filme-cu-depresii/
http://www.filmoteca.ro/filme?q=tag:depresie

Personal am vazut:
Zig-Zag
Wesley Snipes interpreteaza rolul lui Fletcher, un dependent de droguri, în aceastã odisee urbanã despre lupta pentru supravietuire a unui tânãr pe nume Zig Zag. Fletcher, un om violent, cu datorii la gangsteri si temându-se pentru viata sa, îsi obligã fiul sã plãteascã chirie, amenintându-l cã va rãmâne pe strãzi daca nu o face. Disperat, Zig Zag furã bani din seiful de la serviciul sãu prost plãtit. Dar planul lui dã gres, iar când e atacat, Zig Zag apeleazã la singurul sãu prieten, Dan Singer (John Leguizamo). Acesta nu-l poate proteja si toatã lumea îl suspecteazã. Acum, Zig Zag trebuie sã gãseascã o modalitate de a îndrepta lucrurile, înainte sã piardã putinul pe care îl are.

Pieta(ceva asemanator cu depresia)

Filmul spune povestea unui bărbat care lucreză ca recuperator pentru o companie de împrumut financiar, ameninţându-i brutal pe cei crediţaţi, pentru rambursare. Reunit pe neaşteptate cu mama sa, care îl abandonase la naştere, cruzimea protagonistului "cedeaza" în faţa afecţiunii materne şi acesta renunţă la slujbă. Totuşi, faptele sale violente nu rămân fără consecinţe: în mijlocul momentelor de apropiere şi fericire cu mama, aceasta este răpită.

HOLLYWOOD REPORTER: "Cho, deosebit de misterioasă în rolul mamei, şi Lee, ambiguu în rolul unui recuperator, sunt un duet al absurdului, pe care KIM îl împinge la limită prin titlul dat filmului, asemănând relaţia protagoniştilor cu Pietà creştină şi cu tristeţea Fecioarei Maria îmbrăţişând trupul mort al fiului ei, Iisus. Această referinţă transculturală persistă neliniştitoare de-a lungul unei poveşti tulburătoare." (Deborah Young)

"Câştigător al premiului Leul de Aur în acest an la Veneţia, PIETA de KIM KI-DUK, unul dintre cei mai inovatori şi talentaţi regizori din Coreea, este un film umanist, o alegorie dură despre capitalismul dus la extrem şi modul în care acesta modelează şi transformă relaţiile umane. Filmul spune povestea unui om care lucreză ca recuperator de datorii, ameninţând brutal oameni pentru rambursare. Fără să aibă o familie, prin urmare nimic de pierdut, el continuă acest mod nemilos de viaţă, indiferent la toată durerea cauzată nenumăratelor persoane. Într-o zi, apare o femeie care pretinde a fi mama lui, ce l-a abandonat la naştere şi aceasta ia asupra ei vina pentru modul în care fiul a ajuns să fie în prezent. În această poveste ambiguă din punct de vedere moral, spectatorul este lăsat cu sarcina dificilă de a decide dacă vreunul dintre personaje merită compasiune." (Diana Mereoiu)